Kto dołoży się do zbiórki, żeby ratować zabytkowy autobus?

  Kto dołoży się do zbiórki, żeby ratować zabytkowy autobus?

  Zdjęcie autora materiału
  Marek Jaszczyński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Kto dołoży się do zbiórki, żeby ratować zabytkowy autobus?

  ©STMKM

  Celem jest zebranie 5 tysięcy złotych na dokończenie remontu zabytkowego autosana. W sieci trwa zbiórka na rzecz Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej. Autobus na co dzień stoi w zajezdni Szczecińsko - Polickiego Przedsiębiorstwa Autobusowego w Policach.
  Kto dołoży się do zbiórki, żeby ratować zabytkowy autobus?

  ©STMKM

  - Naszym głównym celem nad którym się skupiamy jest remont pozyskanego w 2016 roku wycofywanego z ruchu liniowego autobusu marki Autosan H9-35 z 1991 roku pochodzącego z PKS-u w Łukowie - piszą miłośnicy komunikacji.

  Co trzeba zrobić? Konieczny jest jeszcze remont dachu, wymiana wewnętrznych poszyć bocznych (płyty pilśniowe laminowane imitujące drewno) oraz izolacji termiczno-akustycznej, a także w niewielkim stopniu podłogi.

  Pojazd jest sprawny i zarejestrowany jako zabytek, dzięki czemu możemy brać udział w różnych imprezach tematycznych, bądź pomagać innym stowarzyszeniom o charakterze non-profit w ich imprezach. Autobus można było oglądać na ulicach Polic i Szczecina w czasie przejazdów. W czasie ubiegłorocznych wakacji mogliśmy zobaczyć autosana na liniach turystycznych 50 i 100.

  Autobusy te produkowane były od 1973 r. do 2002 roku w Sanockiej Fabryce Autobusów. Pomimo swojej mało innowacyjnej konstrukcji, nie straszne były im złe warunki polskich dróg powiatowych. Na tle dzisiejszych konstrukcji, H9 wyróżniał się lekkością konstrukcji oraz bardzo dużym prześwitem, dzięki czemu żadne koleiny, czy roztopy nie robiły na nim zbyt dużego wrażenia.
  H9-35 ma 24 miejsca siedzące i 44 stojące. Niezależnie od wersji Autosan ma sztywne, mechaniczne zawieszenie obu osi. Dostęp do przestrzeni pasażerskiej zapewniają otwierane mechanicznie (rzadziej hydraulicznie) drzwi, które umieszczono w przedniej i tylnej części autobusu.

  Zbiórka znajduje się tutaj

  POLECAMY:

  Police. Kupił zabytkowy autobus ikarus i realizuje swoją pasję [ZDJĘCIA, WIDEO]  Stargard. Pierwszy dzień funkcjonowania centrum przesiadkowego

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY