Kręta droga Chemika Police do awansu. Analiza sytuacji

(sz)
Andrzej Szkocki
Chemik Police zachował szansę na awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzyń po zwycięstwie 3:2 z Imoco Volley Conegliano, ale sytuacja jest trudna.

O zwycięstwo w Lidze Mistrzyń walczy obecnie 16 klubów w czterech grupach. Przy ustalaniu kolejności w tabelach najważniejsza jest liczba zwycięstw. Następnie brane są pod uwagę: punkty, sety, stosunek małych punktów i na koniec mecze bezpośrednie.

Po zwycięstwie 3:2 z Imoco Volley Conegliano policzanki są na 3. miejscu w grupie A. Szkoda straconego w Italii punktu. W czwartym secie Chemik miał wyraźną przewagę, którą roztrwonił za jednym zamachem. Imoco Volley Conegliano zdobyło 10 "oczek" z rzędu i doprowadziło do tie-breaka. W ten sposób nie dało się wyprzedzić w tabeli i zasadniczo skomplikowało drogę Polek do awansu.

Chemik musi gonić dwa kluby z Włoch. Do fazy pucharowej przejdą bowiem tylko czterej zwycięzcy grup oraz lepsza połowa z drugich miejsc.

Chemiczki tracą do Liu-Jo Nordmeccanica Modena pięć punktów, a do Imoco Volley Conegliano jeden.

Tabela grupy A:

MeczePunktySety
1. Liu Jo Nordmeccanica Modena41112:4
2. Imoco Volley Conegliano4710:8
3. Chemik Police469:8
4. Telekom Baku401:12

Liderki z Modeny są blisko zwycięstwa w grupie. Aby oddać palmę pierwszeństwa Chemikowi musiałyby ponieść dwie porażki, a policzanki zdobyć komplet punktów do końca fazy grupowej. Ponadto niezbędne mogłoby się okazać potknięcie Imoco Volley Conegliano z Telekomem Baku.

Bardziej realne jest, że drużyna Jakuba Głuszaka wyprzedzi jednego przeciwnika i zafiniszuje na drugiej lokacie w grupie. To samo w sobie nie wystarczy do awansu.

Chemik ma stratę również do wiceliderów pozostałych grup, z których musi wyprzedzić minimum dwóch.

Zestawienie Chemika z wiceliderami pozostałych grup:

1. Eczacibasi VitrA Stambuł41011:4
2. Volero Zurich41011:4
3. Azerrail Baku499:5
4. Chemik Police469:8

Podstawowym zadaniem Chemika jest zdobycie kompletu punktów w dwóch pozostałych meczach. Jeszcze w lutym podejmie Telekom Baku i powalczy na wyjeździe z Liu-Jo Nordmeccanica Modena. Poprzedni występ w Italii potwierdził, że drużynę Jakuba Głuszaka stać na duże zwycięstwa. Niespodzianki w innych starciach, zwłaszcza na nerwowym finiszu, mogą się wydarzyć, więc warto walczyć do końca.