MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kredyt na dom energooszczędny. Banki przygotowały specjalne oferty. Dowiedz się, jak go otrzymać, i ile pieniędzy dostaniesz

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Dom energooszczędny musi spełniać parametry cieplne, które pozwolą ograniczyć zużycie energii.
Dom energooszczędny musi spełniać parametry cieplne, które pozwolą ograniczyć zużycie energii. 123RF/kolotype
Podwyżki cen za prąd oraz wzrost kosztów ogrzewania budynków sprawiają, że wiele osób planujących budowę domu, zaczyna interesować się projektami o tzw. wyższym standardzie energetycznym. Niewiele z tych osób wie, że na budowę domu energooszczędnego przyznawany jest kredyt hipoteczny. Kto i w jaki sposób może otrzymać kredyt na dom energooszczędny? Poznaj najnowsze zasady przyznawania pożyczek.

Spis treści

Czym jest dom energooszczędny?

Najprościej mówiąc, jest to budynek, który został zaprojektowany i skonstruowany w taki sposób, aby zminimalizować zużycie energii potrzebnej do ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia i zasilania urządzeń domowych. Dom energooszczędny (lub niskoenergetyczny) cechuje zwarta bryła bez mostków cieplnych oraz bardzo dobra termoizolacyjność przegród zewnętrznych.

Do najważniejszych elementów, decydujących o stopniu energooszczędności budynku należą:

 • kształt bryły – czy jest to dom parterowy czy piętrowy,
 • liczba okien i ich rozmiar,
 • ocieplenie domu,
 • wielkość budynku i jego metraż,
 • materiały, z jakich wykonano dach, podłogi oraz przegrody,
 • wentylacja.

Dom energooszczędny powinna cechować zwarta bryła bez mostków cieplnych oraz bardzo dobra termoizolacyjność przegród zewnętrznych. Pamiętajmy, że im mniejszy dom, a więc im mniejsza powierzchnia przegród, tym mniejsze będą starty termiczne.

Czym jest kredyt na dom energooszczędny?

Kredyt na dom energooszczędny, inaczej zwany też kredytem ekologicznym, to rodzaj kredytu hipotecznego, który inwestor może przeznaczyć na sfinansowanie budowy lub zakup nieruchomości – pod warunkiem że będą spełniać określone kryteria ekologiczne. Dotyczą one przede wszystkim:

 • efektywności energetycznej,
 • wykorzystania energii odnawialnej,
 • ograniczenia emisji szkodliwych substancji.

Aby zachęcić przyszłych inwestorów do wykorzystywania bardziej ekologicznych rozwiązań w procesie budowy, banki przygotowały specjalny produkt, jakim są właśnie kredyty ekologiczne – mówi Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Kredyt na dom ekologiczny – czy każdy bank go przyznaje?

Nie każdy bank ma go w swojej ofercie, co więcej – banki, które udzielają kredytów na domy niskoenergetyczne, traktują je jako ofertę promocyjną. W praktyce oznacza to, że przyznawane są one na bardziej preferencyjnych zasadach niż te standardowe, np. bez prowizji lub z niższą marżą. Jest to celowy zabieg promocyjny, bowiem kredyty te mają zachęcać inwestorów do budowy ekodomów.

Maksymalny okres kredytowania wynosi 35 lat, a sam kredyt można dostać nawet na kwotę liczoną w milionach. A ile będzie to milionów – to już zależy od zarobków osoby wnioskującej o pożyczkę. Warto dodać, że kredyt ten można przeznaczyć nie tylko na budowę domu od podstaw, ale również na pokrycie kosztów zakupu nieruchomości – z rynku pierwotnego lub wtórnego. Oczywiście cały czas mając na uwadze to, aby miała ona cechy domu niskoenergetycznego.

Niektóre banki udzielą kredytu ekologicznego także na:

 • zakup działki i wybudowanie na niej domu energooszczędnego,
 • termomodernizację, przebudowę lub remont już wzniesionego budynku,
 • zakup lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym spełniającym wymagania w zakresie niskiego zużycia energii.

W wybranych bankach można również pozyskać dodatkową kwotę na montaż ekologicznych systemów i urządzeń w budynku, takich jak:

 • kolektory słoneczne,
 • instalacja fotowoltaiczna,
 • pompa ciepła,
 • kocioł na biomasę,
 • przydomowa oczyszczalnia ścieków,
 • wentylacja z rekuperacją,
 • system magazynowania energii,
 • zielony dach.

Poza typowymi dla kredytu hipotecznego warunkami inwestor musi spełniać jeszcze szereg wymagań dotyczących samej nieruchomości, której zakup lub budowę będzie finansował tak pozyskanymi środkami.

Kluczowym parametrem jest zatem zapotrzebowanie energetyczne budynku, które opisuje się za pomocą tzw. wskaźnika Euco. Określa on zapotrzebowanie domu na energię użytkową do celów ogrzewania oraz wentylacji. Ogólnie dla domów energooszczędnych powinien on wynosić nie więcej niż 40 kWh/1/m2 na rok, a dla domów pasywnych – maksymalnie 15 kWh/1/m2 – informuje Wojciech Rybkowski z Extradom.pl.

Po zakończeniu budowy lub zakupie nieruchomości należy dostarczyć do banku tzw. certyfikat lub świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, które ostatecznie potwierdzą jakość jego wykonania. W najbliższych latach wymagania związane ze zużyciem energii w budynkach będą się za zaostrzać i aby im sprostać, warto już teraz zastanowić się nad ofertą preferencyjnego kredytu.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kredyt na dom energooszczędny. Banki przygotowały specjalne oferty. Dowiedz się, jak go otrzymać, i ile pieniędzy dostaniesz - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński