MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te dokumenty związane z domem złożysz już tylko przez Internet. Które papierowe wnioski znikną już niedługo? Sprawdź listę

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wiele formalności związanych z budową domu, rozbiórką czy modernizacją będzie można załatwić wyłącznie online.
Wiele formalności związanych z budową domu, rozbiórką czy modernizacją będzie można załatwić wyłącznie online. pxhere.com
Liczne dokumenty związane m.in. z budową domu, ogrzewaniem i fotowoltaiką już niedługo będzie można składać wyłącznie online. Postępująca cyfryzacja to z jednej strony wygoda, a z drugiej – utrudnienia dla części osób. Jakich formalności już nie będzie można załatwić na papierze i od kiedy? Sprawdź, co już się zmieniło, a co zmieni się w najbliższej przyszłości.

Spis treści

Cyfryzacja, czyli dokumenty i formalności związane z domem przenoszą się do Internetu

Cyfryzacja w budownictwie i sferach związanych z domem to proces, który postępuje już od lat. Przez Internet można załatwić coraz więcej spraw, szybko i łatwo składając dokumenty, sprawdzając status złożonego wniosku czy poprawiając dane w razie pomyłki. Do tej pory obywatel miał zwykle wybór, czy woli wybrać drogę cyfrową, czy tradycyjną. Teraz jednak wchodzimy w kolejny etap – nie będzie już można składać wniosków na papierze.

W 2023 r., najprawdopodobniej w ciągu kilku miesięcy, wejdą w życie zmiany w prawie budowlanym, które wprowadzą całkowicie cyfrowy obieg dokumentów budowlanych. Od 30 czerwca 2024 r. papierowe dokumenty znikną – wszelkie formalności związane z kwestiami takimi jak budowa domu, rozbiórka i legalizacja budowli będzie można załatwić wyłącznie online, w portalu e-Budownictwo. Niezależnie od tej zmiany postępuje też cyfryzacja w popularnych programach dofinansowań takich jak „Mój Prąd” czy „Moje Ciepło”, gdzie również likwidowana jest możliwość załatwiania spraw na papierze.

Pełna cyfryzacja to duże ułatwienie dla większości obywateli, ale też kłopot dla osób, które nie do końca odnajdują się w świecie komputerów i Internetu. Już wkrótce takie osoby nie będą miały innego wyjścia, jak tylko opanować nowe umiejętności lub poprosić kogoś o pomoc. Jak jednak tłumaczy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, cyfryzacja jest konieczna nie tylko po to, by ułatwić życie, ale też ze względów ekologicznych.

– W 2021 roku wniosków o pozwolenie na budowę i zgłoszeń z projektem było 417 447. Pomijając decyzje odmowne, ale też pomijając wnioski o rozbiórki, daje to 477 tys. dzienników budowy. Dzienniki budowy dla domów jednorodzinnych mają 10–20 str., dla większych obiektów 25–35 stron, dla obiektów liniowych ok. 100 stron. Gdy przyjmiemy wielkość 30 stron dla dziennika, daje to 14 mln 310 tys. str. Jedna strona A4 papieru o gramaturze 80 gr/m2 waży do 0,05 kg, co daje 715 500 kg – podaje GUNB.

Te formalności wkrótce załatwisz już tylko online. Chodzi m.in. o budowę domu

Jak podają rządowe źródła (w tym GUNB), od 30 czerwca 2024 r. wszelkie formalności związane z budową domu, rozbiórką i legalizacją samowoli budowlanych będzie załatwiać się wyłącznie przez portal e-Budownictwo. Konieczne będzie posiadanie podpisu elektronicznego, a więc podpisu kwalifikowanego, profilu zaufanego albo e-dowodu (dowodu osobistego z warstwą elektroniczną). Warto dodać, że również wewnątrz urzędów obieg dokumentów będzie całkowicie cyfrowy.

Od połowy 2024 r. zniknie możliwość składania w wersji papierowej dokumentów takich jak m.in.:

 • wniosek o pozwolenie na budowę (ePB-1),
 • wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagosp. działki lub terenu (PB-6),
 • wniosek o wydanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę (PB-7),
 • wniosek o pozwolenie na budowę tymczasowego obiektu (PB-8),
 • wniosek o uproszczoną legalizację (PB-15),
 • zawiadomienie o zakończeniu budowy (PB-16),
 • zawiadomienie o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego (PB-16a),
 • wniosek o pozwolenie na użytkowanie (PB-17),
 • wniosek o pozwolenie na użytkowanie – przed zakończeniem budowy (PB-17a),
 • zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych (ePB-12),
 • zgłoszenie robót budowlanych (ePB-2),
 • wniosek o wyłączenie niektórych obowiązków kierownika budowy (ePB-13),
 • wniosek o legalizację (ePB-19),
 • wniosek o wejście na sąsiadujący teren (ePB-14),
 • zgłoszenie rozbiórki (ePB-4),
 • wniosek o pozwolenie na rozbiórkę (ePB-3),
 • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę (ePB-9),
 • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych (ePB-10),
 • wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia (ePB-11),
 • zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu (ePB-18),
 • wniosek o sporządzenie planu miejscowego lub o zmianę planu miejscowego,
 • wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy,
 • zgłoszenia budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego (ePB-2a),
 • zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego (PB-2a) do 70 m2,
 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Również uzupełnianie powyższych dokumentów w razie braków czy prostowanie pomyłek będzie możliwe wyłącznie przez Internet. Cyfrowe będą musiały być także wszelkie załączniki, a więc np. projekt budowlany będzie się załączało w formie skanu.

– Dla całego kraju wprowadzony zostanie jeden system teleinformatyczny, który będzie służył do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie. Będzie to SOPAB [System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie – przyp. red.]. W ramach systemu utworzona zostanie Baza Projektów Budowlanych. Będzie gromadziła projekty budowlane, w tym projekty zagospodarowania działki lub terenu, projekty architektoniczno-budowlane i projekty techniczne, sporządzone w postaci elektronicznej – podaje nadzór budowlany.

Na tym jednak nie koniec. Od 30 czerwca 2024 r. wyłącznie cyfrowo będzie się bowiem prowadziło kluczowe dla budowy dokumenty takie jak dziennik budowy i książka obiektu budowlanego (chętni mogą to robić już dziś, jednak od połowy 2024 r. nie będzie wyboru).

O dofinansowanie na fotowoltaikę czy pompę ciepła już nie można wnioskować na papierze

Warto dodać, że w wielu rządowych programach dofinansowań (m.in. związanych z OZE) już obecnie wprowadzono pełną cyfryzację procesu składania wniosków. Papierowe wnioski o dotacje nie są przyjmowane w programach:

Jeśli obywatel złoży wniosek w którymś z tych programów na papierze, zostanie on automatycznie odrzucony.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku popularnego programu „Czyste Powietrze” (dofinansowanie na wymianę pieca i inne prace termomodernizacyjne). Tu zachowano póki co możliwość złożenia wniosku w formie papierowej. Nadal jednak osoba chcąca skorzystać z programu musi mieć urządzenie z dostępem do Internetu oraz drukarkę, gdyż wniosek wypełnia się online (w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie) i dopiero po wypełnieniu drukuje, podpisuje oraz dostarcza na papierze do odpowiedniego urzędu.

Z kolei w programach „Stop Smog” (dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizację dla najuboższych) oraz „Ciepłe Mieszkanie” (dotacje na te same cele dla mieszkańców budynków wielorodzinnych) naborem wniosków zajmują się gminy. To od konkretnej gminy zależy więc, czy możliwe jest składanie wniosków na papierze, czy też nie – najlepiej zapytać o to w urzędzie.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
Polecjaka Google News - RegioDom
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te dokumenty związane z domem złożysz już tylko przez Internet. Które papierowe wnioski znikną już niedługo? Sprawdź listę - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński