MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków jest pełen cudów! Wskazujemy 27 miejsc UNESCO, które musicie odwiedzić w czasie weekendowej wycieczki

Emil Hoff
Wideo
od 7 lat
Kraków to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów polskich miast. Przyciąga zarówno gości z kraju, jak i zagranicy. Międzynarodowi eksperci UNESCO docenili Kraków i jego unikalne zabytki już w 1978 r., wpisując trzy kluczowe obszary miasta na listę światowego dziedzictwa. Zapraszamy was na wirtualną wycieczkę po 27 najważniejszych zabytkach i atrakcjach Krakowa z listy UNESCO. To prawdziwe unikaty i cuda, których zazdroszczą nam na świecie. Każdy polski turysta powinien odwiedzić je chociaż raz.

Spis treści

Krakowskie cuda, które zachwyciły ekspertów UNESCO

W 1972 r. powołano do istnienia Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury, znaną jako UNESCO. Zajmuje się ona identyfikacją i ochroną unikalnych miejsc na całym świecie, których wartość uznaje się za uniwersalną dla całej ludzkości. Wyróżnione obiekty wpisywane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO, która obecnie obejmuje już ponad 1000 pozycji.

Widok na katedrę na Wawelu
Kraków zachwycił ekspertów UNESCO jako pierwsze miejsce w Polsce. W 1978 r. na listę światowego dziedzictwa wpisano aż trzy obszary miasta. Jakie zabytki, atrakcje i cuda, docenione przez UNESCO, najbardziej warto zobaczyć w Krakowie? Zapraszamy do przewodnika po najbardziej niesamowitych miejscach z listy UNESCO w stolicy Małopolski. undefined, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Zobacz w galerii:

W Polsce na listę UNESCO wpisanych jest 17 miejsc, choć dwa wpisy obejmują obszar Puszczy Białowieskiej, więc de facto można mówić o 16 wyróżnionych lokalizacjach.

Mieszkańcy Krakowa i Małopolski mogą być dumni – trzy ważne obszary dawnej stolicy Polski zostały wpisane na listę UNESCO jako pierwsza pozycja w naszym kraju i jedna z pierwszych na świecie.

W 1978 r. - już 45 lat temu! - eksperci UNESCO dokonali pierwszych 12 wpisów na listę światowego dziedzictwa i od razu znalazły się na niej unikalne zabytki Krakowa. Kraków został wtedy wyróżniony jako jeden z zaledwie dwóch zespołów miejskich, obok Quito w Ekwadorze. Jest to więc w praktyce pierwszy obszar miejski w Europie, wyróżniony przez UNESCO.

Stary Kraków – skarb dla całego świata

Czemu eksperci UNESCO zdecydowali się wyróżnić Kraków? W uzasadnieniu decyzji napisano, że zabytkowe centrum Krakowa ma unikalną wartość dla całego świata, ponieważ stanowi wspaniale zachowany przykład urbanistyki dawnych miast europejskich.

Architektura starego Krakowa ukazuje harmonijny rozwój miasta przez wiele wieków, bez istotnych zniszczeń. Na objętym wpisem UNESCO obszarze reprezentowane są niemal wszystkie style architektury, od romańskiej po modernistyczną. Pomniki z kolejnych epok dziejowych są tu wyjątkowo liczne, a co najważniejsze – zachowane w oryginalnych formach i kontekstach.

Nie ulega wątpliwości, że stare centrum Krakowa już w 1978 r. zostało uznane przez międzynarodowych ekspertów za prawdziwą perłę urbanistyki Polski, Europy i świata. Każdy turysta powinien odwiedzić Kraków chociaż raz i zobaczyć na własne oczy unikatowe obiekty, które tak zachwyciły społeczność międzynarodową.

Które miejsca z obszaru objętego wpisem UNESCO najbardziej warto zobaczyć?

Czytaj też: 13 najpiękniejszych obiektów UNESCO niedaleko Polski. Te historyczne skarby znajdują się w naszym sąsiedztwie – które z nich warto zwiedzić?

27 najbardziej niesamowitych miejsc w Krakowie, objętych wpisem UNESCO

Wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje zabytkowe centrum Krakowa, na które składają się trzy obszary: Stare Miasto w obrębie dawnych murów miejskich, Wawel i Kazimierz ze Stradomiem. To duży obszar o powierzchni ok. 150 ha.

W galerii poniżej znajdziecie aż 27 niesamowitych miejsc i atrakcji Krakowa, znajdujących się na objętym wpisem UNESCO obszarze miasta. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia, opisy i adresy najwspanialszych zabytków i najciekawszych zakątków krakowskiego Starego Miasta, Wawelu i Kazimierza. Każdy turysta powinien choć raz w życiu zobaczyć na własne oczy niezwykłe zabytki, muzea, galerie i synagogi, które zrobiły takie wrażenie na ekspertach UNESCO.

Zapraszamy na wycieczkę śladami obiektów UNESCO w Krakowie. Poznajcie fascynujące dzieje i ciekawostki związane z tymi niezwykłymi atrakcjami:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków jest pełen cudów! Wskazujemy 27 miejsc UNESCO, które musicie odwiedzić w czasie weekendowej wycieczki - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński