Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Pierwsza Komunia Św. pod znakiem zapytania

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
pixabay.com
W maju uczniowie klas trzecich szkół podstawowych, uczęszczający na lekcje religii, zwyczajowo przystępują do I Komunii Św. Uroczystość, do której przygotowania trwają od początku roku szkolnego, w tym roku może nie odbyć się w tradycyjnej formie. Ze względu na epidemię koronawirusa, grupowe Komunie zostały zawieszone.

W mediach pojawiła się informacja, że Archidiecezja Szczecińsko–Kamieńska odwołała tegoroczne I Komunie Św.
– Nie jest prawdą, że Archidiecezja odwołała majowe I Komunie święte – podkreśla ksiądz Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej. – Na dzisiaj nikt niczego nie odwoływał chociażby dlatego, że nikt nie wie co będzie możliwe w maju. Z całą pewnością, do czasu obowiązywania ograniczeń dotyczących zgromadzeń (aktualnie do 50 osób), wspólne grupowe I Komunie święte są zawieszone. Nikt dzisiaj nie jest w stanie powiedzieć do kiedy to potrwa.

Jak dodaje ks. Sławomir Zyga, proboszczowie dostali wskazanie, aby – jeśli byłaby taka wola poszczególnych rodziców – byli otwarci na indywidualną rodzinną I Komunię świętą.
– W gronie tylko najbliższej rodziny, w umówionym dniu i godzinie, oczywiście z zachowaniem obowiązujących ograniczeń – precyzuje kanclerz kurii. – Taka właśnie informacja jest przekazywana osobom pytającym.

A pytają przede wszystkim rodzice trzecioklasistów.
– Nasza katechetka twierdzi, że jeżeli dzieci wrócą do szkoły po Wielkanocy, bez problemu dadzą radę przygotować się do przystąpienia do I Komunii Św. – mówi jedna z mam. – Przez internet przekazuje do nauki np. formułkę spowiedzi, pieśni na komunijną uroczystość. Cudownie by było, gdyby się udało, ale wątpię że sytuacja na to pozwoli.

Niektórzy księża proboszczowie zajęli już jasne stanowisko w sprawie I Komunii Św.
– Na chwilę obecną termin 30.05 jest utrzymany – poinformował we wtorek, na parafialnym Facebooku, ks. dr Janusz Posadzy, proboszcz kolegiaty mariackiej w Stargardzie. – Wiele zależeć będzie od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Wniosek nasuwa się sam, nie przyczyniamy się do rozprzestrzeniania się wirusa, trwajmy na kwarantannie, nie odwiedzajmy bliskich, módlmy się w naszych rodzinach, korzystajmy z transmisji Mszy św. w mediach. I ufajmy Panu... a będzie wszystko dobrze...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński