Kontrowersyjny zapis w statutach szczecińskich rad osiedla trafi na wokandę

Oskar Masternak
Udostępnij:
Miejscy aktywiści zaskarżyli sposób uchwalenia 37. statutów rad osiedli, które przyjęli radni miasta Szczecin podczas ostatniej w ubiegłym roku sesji.

Przyjęte przez radnych statuty określają między innymi sposób wyboru nowych członków rad osiedli. Siódmego kwietnia będzie można oddać tyle głosów, ile wynosi bezwzględna większość statutowego składu rady osiedla, czyli w zależności od jej wielkości - 8 głosów lub 11 głosów.

Przyjęte rozwiązanie od początku spotkało się z dużą falą krytyki ze strony części osiedlowców, którzy chcieliby głosowania w proporcji jeden mieszkaniec głosuje na jednego kandydata.

- Tego typu rozwiązanie w sposób znaczący osłabia szanse niezależnych kandydatów na uzyskanie mandatu radnego - mówi Igor Podeszwik z inicjatywy Nowy Szczecin.

Do sądu trafiło natomiast pismo dotyczące sposobu przeprowadzania konsultacji społecznych i samego głosowania nad poszczególnymi statutami.

- Uchwała została wydana z istotnym naruszeniem ustawy o samorządzie gminnym, ponieważ projekt zmiany statutu osiedla nie został poddany konsultacjom społecznym z mieszkańcami, w sposób określony w uchwale rady gminy regulującej zasady oraz tryb przeprowadzania konsultacji - uważa Podeszwik.

Główny zarzut, który został wystosowany w kierunku przyjętych statutów jest taki, że głosowano nad projektem o innej treści, różniącej się od treść konsultowanego projektu uchwały.

- Chcemy wyraźnie podkreślić, protestujemy przeciwko takiemu sposobowi procedowania rady miasta. Realizuje on interesy określonych środowisk politycznych i nie rozwiązuje rzeczywistych problemów związanych z funkcjonowaniem demokracji miejskiej - mówią aktywiści.

Skarga została złożona za pośrednictwem rady miasta. Teraz rada ma 30 dni na przekazanie skargi wraz z kompletnymi i uporządkowanymi aktami sprawy oraz odpowiedzią na skargę. Następnie sąd wyznaczy termin rozprawy.

WIDEO: Misiło: modernizacja stadionu jest irracjonalna [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarek

Artykuł bardzo nierzetelny, krytyka nastąpiła sporadycznie, naliczyłem kilka osób, miedzy innymi od Pana który jest cytowany w artykule. Pan twierdzi, że konsultacje były prowadzone nierzetelnie... ale ten kij ma dwa końce, poprzednie konsultacje były prowadzone rzetelnie, a potem zostały wywalone do kosza, zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za tym żeby statutów nie zmieniać, a Rada Miasta wywaliła te konsultacje do kosza i statuty zmieniono.

Najlepsze w tym wszystkim jest to że podnoszone jest w tekście że głosowanie na większość w RO osłabia szanse niezależnych kandydatów na uzyskanie mandatu radnego... no komedia... skoro tacy kandydaci nie potrafią przed wyborami zbudować wokół siebie listy osób, z którymi będą pracować to jak to zrobią po wyborach? Przy głosowaniu 1 na 1 nagle okaże się, że jest problem z wybraniem zarządów RO, bo nikt nie potrafi się ze sobą dogadać.

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie