MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs historyczny „Legiony Polskie we Włoszech”. Zwycięzcą został pochodzący z Ukrainy Pavek Kostiuk

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska, dyrektor Archiwum Państwowego Krzysztof Kowalczyk oraz triumfator konkursu Pavek Kostiuk
Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska, dyrektor Archiwum Państwowego Krzysztof Kowalczyk oraz triumfator konkursu Pavek Kostiuk LW
Pavel Kostiuk został zwycięzcą konkursu "Legiony Polskie we Włoszech" zorganizowanego przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty i Archiwum Państwowe w Szczecinie. - Od dawna interesuję się historią, szczególnie wojskowości - powiedział nam tuż po ogłoszeniu wyników. - Pasjonuje mnie też historia Polski - kraju, w którym mieszkam już od 3 lat. Bardzo się cieszę z wyróżnienia. Nie spodziewałem się tego.

Pavel Kostiuk uczęszcza do 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze (pow. szczecinecki). Pochodzi z okolic Kijowa, do Polski przyjechał 3 lata temu.

- Wziąłem udział konkursie dzięki nauczycielowi historii, który namawia nas do uczestnictwa w tego typu przedsięwzięciach. Moim zdaniem, temat konkurs był łatwy, ale zarazem ciekawy i inspirujący. Legiony przecież powstały we Włoszech, a walczyły o niepodległość Polski. To takie heroiczne, że będąc na emigracji nie zapomina się o kraju, z którego się pochodzi.

Konkurs "Legiony Polskie we Włoszech" został zorganizowany w 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego oraz 225. rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego. Skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego. Miał na celu pogłębianie wiedzy o losach Polaków w epoce porozbiorowej. Szczególnie tych, którzy angażowali się działalność niepodległościową dążąc do odbudowy państwa polskiego.

Przypomnijmy, że kanwą konkursu były losy Legionów Polskich utworzonych w 1797 r. przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Józefa Wybickiego. W trakcie organizacji legionów, w Reggio w północnych Włoszech, Józef Wybicki napisał słowa Mazurka Dąbrowskiego, który od 1927 r. jest hymnem państwa polskiego.

Zorganizowane przez Kuratorium Oświaty i Archiwum Państwowe przedsięwzięcie zostało zainaugurowane we wrześniu 2022 r. Do etapu szkolnego konkursu, który odbył się 12 grudnia 2022 r., zgłosiły się 33 szkoły z całego województwa zachodniopomorskiego. Do finału przeszło 30 uczniów, którzy 19 stycznia rozwiązywali test wiedzy przygotowany przez pracowników naukowych Archiwum Państwowego w Szczecinie. Honorowy Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.

Tego samego dnia komisja oceniająca dokonała rozstrzygnięcia konkursu. Drugie miejsce uzyskała Sara Burnas z V LO w Szczecinie, trzecie miejsce Aleksandra Gurdak z II LO w Koszalinie, a pierwsze Pavel Kostiuk.

Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego, wręczając nagrodę laureatowi zwrócił się do niego po ukraińsku.

- Podziękowałem mu za udział w konkursie podkreślając, że powstanie Legionów Polskich było ideą walki o wolność. Przypomniałem jednocześnie, że dziś Ukraińcy również walczą z Rosją o niepodległość. Powiedziałem mu również, że wierzę, że Ukraińcy z pomocą m.in. Polski, pokonają rosyjskiego agresora.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał list gratulacyjny od Zbigniewa Boguckiego, wojewody zachodniopomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński