MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kocha się człowieka, a nie jego płeć. Czym jest panseksualizm? Michał Szpak opowiedział o swojej orientacji

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 12 lat
Wszyscy zasługują na miłość, wszyscy mogą kochać – niezależnie od płci i tożsamości płciowej. Osoby panseksualne odczuwają pociąg do ludzi – płeć nie ma dla nich znaczenia. Michał Szpak, który w jednym z wywiadów wyjawił, że jest osobą panseksualną, mówi, że zakochuje się w człowieku. Co to znaczy, że ktoś jest panseksualny?

Spis treści

Co to znaczy panseksualizm?

Panseksualizm polega na odczuwaniu pociągu do ludzi niezależnie od ich płci czy tożsamości płciowej. Przedrostek „pan-” oznacza „wszystkie”. Panseksualizm oznacza, że można odczuwać pociąg do wszystkich płci.

Michał Szpak
AKPA

– Dla osób panseksualnych płeć innych osób nie ma znaczenia, nie czują one, by to miało wpływ na ich możliwość budowania zaangażowania romantycznego czy seksualnego – na stronie fundacji SEXEDPL pisze edukatorka seksualna, Katarzyna Koczułap.

Wiele osób panseksualnych mówi o pociągu do ludzi na podstawie osobowości, a nie płci. Warto jednak podkreślić, że panseksualistów nie pociągają wszyscy ludzie. Oznacza to, że mogą ich zainteresować osoby różnych kategorii płciowych.

Sposób na młodość, lek na stres i źródło endorfin. To wszystko seks! Daje też inne nieoczekiwane korzyści i wzmacnia związek

Czym się różni osoba biseksualna od panseksualnej?

Biseksualność i panseksualność to określenia używane do opisania orientacji seksualnej. Biseksualność odnosi się do pociągu (romantycznego, emocjonalnego lub seksualnego) do więcej niż jednej płci, niekoniecznie w tym samym czasie, w ten sam sposób czy w tym samym stopniu. Choć przedrostek „bi-” sugeruje dwie płci, to dla niektórych osób biseksualność może oznaczać odczuwanie pociągu wyłącznie do mężczyzn i kobiet, a dla innych z kolei może to oznaczać zainteresowanie wieloma tożsamościami płciowymi.

Panseksualizm to pociąg do osoby niezależnie od jej płci. Osoby o orientacji panseksualnej mogą czuć pociąg do kogoś, kto nie identyfikuje się z żadną płcią (agender), do kobiety, mężczyzny lub osoby płynnej płciowo. Co ważne, osoba, które identyfikuje się jako panseksualna, nie pożąda wszystkich – podobnie jak nie każda kobieta heteroseksualna nie jest zainteresowana każdym mężczyzną i odwrotnie.

Czym się różni osoba biseksualna od panseksualnej? Panseksualność zakłada neutralność płciową, z kolei biseksualność – nie. Biseksualność odnosi się do pociągu do wielu płci, panseksualność – do wszystkich płci. Choć oba te pojęcia nakładają się na siebie, to są odrębne.

Zarówno w przypadku osób biseksualnych, jak i panseksualnych, rodzaj doświadczanego pociągu może być różny dla różnych płci. Można odczuwać romantyczny pociąg do jednej płci, ale pociąg seksualny do innej.

Tego nigdy nie używaj jako żelu intymnego. Masło, wazelina i oliwka jako domowe lubrykanty. Czy to bezpieczne rozwiązania?

Czy osoba panseksualna może mieć preferencje? Michał Szpak o panseksualności

Osoba panseksualna ma własne preferencje seksualne. Może odczuwać pociąg do osób z różnych grup. Może się to przejawiać na wiele sposobów – zależnie od indywidualnych preferencji, zainteresowań i potrzeb.

Zarówno osoba panseksualna, jak i biseksualna, może mieć większe preferencje względem jednej płci niż wobec innych. O swoich preferencjach powiedział Michał Szpak:

– Nie mogę powiedzieć, że zakocham się tylko w kobiecie lub tylko w mężczyźnie, bo ja zakochuję się w człowieku. Seksualność to sfera, którą odkrywa się całe życie. Gdybym miał jednoznacznie siebie określić, jestem panseksualny – powiedział w wywiadzie z „Twoim Stylem”.

Inne znane osoby, które określają się jako panseksualne, to m.in. Miley Cyrus, Sia, Kesha, Cara Delevingne, Kristen Stewart i Monika Miller.

Kochaj bezpiecznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kocha się człowieka, a nie jego płeć. Czym jest panseksualizm? Michał Szpak opowiedział o swojej orientacji - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński