Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karetka z Goleniowa do Szczecina nie dla każdego

Anna Folkman [email protected]
Codziennie karetka jest w ciągłym użyciu. Jeździ do Szczecina a także na znacznie większe odległości.
Codziennie karetka jest w ciągłym użyciu. Jeździ do Szczecina a także na znacznie większe odległości. Andrzej Szkocki
Córka jednej z pacjentek szpitala w Goleniowie oburzyła się, kiedy usłyszała, że sama z siostrą musi zadbać o transport chorej matki do szpitala w Szczecinie.

- Ordynator oddziału wewnętrznego szpitala w Goleniowie wysyła pacjentkę, u której stwierdzono kamień w przewodzie nerkowym, niepracującą nerkę oraz zaburzenia serca na dalsze leczenie do 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie twierdząc, że nie ma karetki na przewiezienie pacjentki - relacjonuje oburzona córka chorej. - Przekazuje rodzinie, aby wynajęła sobie taksówkę. Razem z siostrą mamy nadzieję, że po tygodniowym pobycie w szpitalu nie jest osłabiona codziennymi kroplówkami i lekami przeciwbólowymi i trasę przebędzie bez problemu.

Okazuje się, że nie stwierdzono u kobiety przeciwwskazań do podróży pociągiem czy samochodem, dlatego transport sanitarny został wykluczony.

- Pacjentka była chodząca, czuła się dobrze i co najważniejsze została wypisana z naszego szpitala - zauważa Marek Karpiński, ordynator oddziału wewnętrznego szpitala w Goleniowie. - Została skierowana do szpitala w Szczecinie na zabieg. Jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, mogły pojawić się dolegliwości bólowe, ale nic nie wskazywało, byśmy musieli użyć transportu sanitarnego. Gdybyśmy zawsze w takich sytuacjach udostępniali karetkę, zbankrutowalibyśmy. Mamy do dyspozycji jedną, używamy jej m.in. kiedy pacjent jest nieprzytomny, leżący, po udarze. Odwozimy wtedy chorych do domów, do szpitali.

Codziennie karetka jest w ciągłym użyciu. Jeździ do Szczecina a także na znacznie większe odległości.

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia jasno określa zasady korzystania z transportu sanitarnego.

- Jeśli pacjentka została skierowana z jednego szpitala do drugiego w trakcie hospitalizacji w celu kontynuacji leczenia, to transport organizuje i finansuje szpital, który kieruje ją do innej placówki, w tym przypadku - goleniowski - informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka NFZ w Szczecinie. - Jeśli pacjentka, kierowana przez szpital na dalsze leczenie do innego szpitala, została wypisana do domu, ale jej stan zdrowia nie pozwala jej na samodzielny przejazd środkami transportu publicznego, to zlecenie na transport sanitarny do szpitala w Szczecinie ma obowiązek wydać szpital w Goleniowie. W przypadku, gdy pacjentka została wypisana do domu, a lekarz uznał jej stan za dobry i z domu ma się udać do szpitala w Szczecinie na planowe badanie lub leczenie, to sama organizuje przejazd do tego szpitala i za ten przejazd płaci.


Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Chcesz podzielić się czymś z innymi internautami? Napisz do nas na adres [email protected]

Nowa odsłona Alarmu24. Teraz możesz nas poinformować o wydarzeniu w błyskawiczny sposób! Kliknij i zobacz jak to zrobić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński