Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapsułki z ekstraktem z konika morskiego w przesyłce z Ukrainy. Nielegalny towar przechwycony przez KAS

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Zachodniopomorska KAS/pexels
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) pełniący służbę w Oddziale Celnym przy Poczcie Polskiej przy ul. Dworcowej w Szczecinie na co dzień kontrolują setki przesyłek z całego świata. Tym razem zatrzymali kapsułki z ekstraktem z konika morskiego. Ekstrakt ten jest często wykorzystywany do leczenie chorób urologicznych.

To była przesyłka z Ukrainy. Zawierała pięć opakowań po 100 szt. zielonych kapsułek zawierających ekstrakt z konika morskiego (hippocampus). Przesyłkę zatrzymano i zabezpieczono do dalszego postępowania.

- Przesyłka była nadana z Ukrainy, ale jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie - podkreśla Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. Nadawcą przesyłki była osoba fizyczna.

Dodaje przy tym, że kapsułki z ekstraktem zostaną zniszczone przez odpowiednie służby.

- Bo to nie są rzeczy, jakie można przekazać komuś dalej - mówi Małgorzata Brzoza.

Konik morski jest gatunkiem chronionym i jest zagrożony wyginięciem. Dlatego został objęty ochroną Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana także konwencją waszyngtońską została sporządzona w Waszyngtonie 3 marca 1973 r.

Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi, a także zapewnienie międzynarodowej współpracy na rzecz ograniczania nielegalnego handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem i podnoszenie świadomości na temat presji człowieka na dziko żyjące gatunki roślin i zwierząt.

Rzeczpospolita Polska ratyfikowała przystąpienie do konwencji, która weszła w życie w Polsce 12 marca 1990 r.
Konik morski zamieszkuje oceaniczne rejony ciepłowodne, głównie wokół Azji i Australii. Właściwości lecznicze konika morskiego znane są w medycynie ludowej od kilkuset lat. Wyciągami z koników wspomagano chorych cierpiących na różne schorzenia - od nerek po astmę. Na świecie występuje 47 gatunków konika morskiego.

Zaledwie kilka lat temu odławiano aż 25 milionów sztuk koników morskich rocznie. Mimo iż jest to gatunek rozmnażający się niezwykle szybko, badacze fauny zaalarmowali międzynarodowe władze o rabunkowym odłowie tych ryb. Dzięki ich staraniom najbardziej zagrożone gatunki koników trafiły do Czerwonej Księgi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN Red List). Chroni je także tzw. Konwencja Waszyngtońska (CITES).

W roku 2008 odławianie konika morskiego z naturalnej hodowli jest ściśle kontrolowane przez rząd indonezyjski. Tylko sześć gatunków koników morskich w tym roku może być eksportowanych w ściśle określonych kwotach. Uprawnienia eksportowe ma tylko 15 firm, wśród nich tylko jedna na eksport do Polski, co robi już od kilku lat.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński