Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na prezydentów

Redakcja
Wkrótce wybierać będziemy prezydenta miasta. Dziś prezentujemy sylwetki kolejnych kandydatów. W piątek w cyklu "Głos Szczeciński dla Szczecina" zapytamy ich o zdanie w sprawach najważniejszych dla miasta.

Andrzej Łuszczewski, kandydat niezależny

Kandydaci na prezydentów

44 lata, syn Mariusz pomaga mamie prowadzić restaurację "Bombay" i studiuje w Poznaniu turystykę.
Łuszczewski urodził się i mieszka w Szczecinie. Tu ukończył studia wyższe - Wydział Prawa i Administracji. Doskonale posługuje się językami angielskim i niemieckim. Szkołę podstawową rozpoczął w Niemczech, a skończył w Polsce, liceum angielskie ukończył w Indiach. Pracował w PŻM i Orbisie. Prowadził firmę w Madrasie (Indie) oraz współpracował z wydawnictwem encyklopedycznym w Berlinie Zachodnim.
Od 10 lat powiązany jest ściśle z kapitałem amerykańskim. Jest współtwórcą inwestycji amerykańskich Szczecinie - renowacji starych kamienic przy ulicy Bogusława i alei Wojska Polskiego.
Andrzej Łuszczewski jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Miasta i Regionu. Zawodowo zajmuje się doradztwem inwestycyjnym i obsługą inwestorów.
Jest właścicielem kilku nieruchomości wynajmowanych przez KFC i Pizza Hut, a także udziałowcem Urban Development Services sp. z o.o. - firmy deweloperskiej, posiadającej nieruchomości (np. kamienica przy ul. Wyszyńskiego 14).
Jego hobby to motorowodniactwo, jest członkiem WOPR, a przy tym zapalonym wędkarzem.

Mariusz Miętkowski, Polski Szczecin

lat 45, żonaty, dwoje dzieci: 18-letni syn i 16-letnia córka. Oboje są licealistami.
Od urodzenia szczecinianin. Studia ukończył w Wyższej Szkole Komunikacji i Łączności w Żylinie na Słowacji, uzyskując tytuł mgr inż. elektryka. W 2000 r. ukończył studia podyplomowe na Politechnice Śląskiej z zakresu eksploatacji i zarządzania w PKP. Od 20 lat związany jest z PKP, obecnie pracuje w PKP Cargo SA jako naczelnik Sekcji Napraw kierując ok. 140 osobowym zespołem. Uczy również w Technikum Kolejowym.
Jest tłumaczem przysięgłym języka słowackiego oraz technicznym języka czeskiego, co wiąże się z uczestnictwem w rozprawach sądowych i postępowaniach prokuratorskich.
W latach 1997 - 1998 był członkiem Spółdzielczej Rady Osiedla. Od kilku lat jest członkiem Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, pełniąc funkcję skarbnika. Jest miejskim radnym obecnej kadencji. Interesuje się historią, lubi podróżować, uprawia amatorsko narciarstwo.

Mariusz Miętkowski zrezygnował z kandydowania na prezydenta Szczecina. Swoje poparcie przekazał Zbigniewowi Zalewskiemu.

Zbigniew Zalewski, Razem Polsce

lat 52, żonaty, 2 synów, 2 wnuków. Synowie są bliźniakami, mają 32 lata. Paweł jest dr nauk nawigacyjnych i wykłada w Wyższej Szkole Morskiej. Piotr jest absolwentem WSM, skończył też ekonomię. Był stypendystą Lloyds`a. Żona ma tytuł dr nauk biologicznych, pełni funkcję dyrektora VI LO.
Zalewski jest dr nauk matematycznych, skończył również wydział nawigacji na WSM. Teraz uczy matematyki na tej uczelni. W latach 80 był przewodniczącym NSZZ Solidarność na WSM. W pierwszej kadencji wybrano go na wiceprezydenta Szczecina odpowiedzialnego za sprawy społeczne. Wprowadzał w naszym mieście pilotaż - program przejmowania przez samorząd służby zdrowia, szkół i instytucji kultury. Szczecin został wtedy uznany za najlepiej przygotowane do tego programu miasto. W drugiej kadencji był przewodniczącym rady miasta. Teraz jest wiceprzewodniczącym sejmiku samorządowego.do niedawna był także dyrektorem Zakładu Usług Społecznych. Ma ukończony kurs członków rad nadzorczych, zasiadał w radach Stoczni Gryfia i zarządu Portu Szczecin-Świnoujście.
Od lat pasjonuje się żeglarstwem. Jest prezesem Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. W tym roku jako załogant wziął udział w regatach turystycznych, jego ekipa zajęła 3 miejsce na 80 startujących jachtów. Często pływa, biega, jeździ na rowerze, czyta książki historyczne i fantastyczno-naukowe.

Andrzej Posłuszny, Polskie Stronnictwo Ludowe

lat 49, żonaty, 2 dzieci: 10-letnia Agata i 7-letni Maciej.
Urodzony w Szczecinie. Po ukończeniu Liceum nr 7 uczył się w policealnym studium geodezyjnym, a potem na wydziale ogólnorolnym Akademii Rolniczej. Dyplom magistra inżyniera otrzymał w 1979 roku. Po odbyciu rocznej służby wojskowej przez trzy lata pracował w PGR w Miastku. W ostatnim okresie był tam wicedyrektorem. Po odpracowaniu studiów, zainwestował w gospodarstwo rolne w Szczecinie. Na 15 hektarach prowadził specjalistyczne gospodarstwo nasienno-warzywne. W 1996 roku został wicedyrektorem Agencji Rynku Rolnego, dwa lata później objął fukcję prezesa Zachodniopomorskiego Rolno-Spożywczego Centrum Handlowego. Jednak ówczesny minister rolnictwa, Jacek Janiszewski zdecydował, że takie centrum nie powstanie w Szczecinie i spółka została rozwiązana. W listopadzie 1998 roku Andrzej Posłuszny został powołany przez sejmik na członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Odpowiada za rolnictwo, obszary wiejskie i ochronę środowiska. W PSL działa od 24 lat. W tej chwili pełni funkcje wiceprezesa zarządu wojewódzkiego partii. Bardzo lubi wędkować, jeżeli ma czas, chodzi na spacery. pasjonuje się historią starożytną i tą najnowszą - po 1945 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński