MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA. Donald Trump: Te wybory są daleko od zakończenia [RELACJA]

AP Photo/Carolyn Kaster/East News
Joe Biden będzie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych - ogłosiła w sobotę po południu agencja Associated Press. Kandydat Demokratów pokonał Donalda Trumpa w Pensylwanii, co oznacza, że ma już ponad 270 głosów w kolegium elektorskim.

Niedziela, 8 listopada

9:12

Kamala Harris w pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu przez amerykańskie media Joe Bidena jako zwycięzcę wyborów prezydenckich przemówiła do Amerykanów podkreślając siłę wszystkich kobiet. Obecnie senator z Kalifornii, będzie pierwszą kobietą pełniącą urząd wiceprezydenta i pierwszą osobą na tym stanowisku wywodzącą się z mniejszości etnicznych. Harris w swoim przemówieniu podkreśliła, że na pewno nie będzie ostatnią kobietą na tym stanowisku. - Kiedy moja mama przybyła tu z Indii, być może nie wyobrażała sobie takiej chwili. Ale wierzyła głęboko w Amerykę, gdzie taka chwila byłaby możliwa. Więc myślę tu o niej. O pokoleniu kobiet. Czarnych kobiet, Azjatek, białych, Latynosek, Indianek, które uczyniły możliwym ten moment i stworzyły naszą historię. Kobiet, które walczyły i poświęciły tak dużo w imię równości, wolności i sprawiedliwości dla wszystkich – mówiła przyszła wiceprezydent USA.

Źródło:
RUPTLY

9:05

Joe Biden w pierwszym wystąpieniu po prognozowanym zdobyciu wymaganej większości głosów elektorskich, ogłasza wyborcze zwycięstwo i dziękuje Amerykanom za okazane zaufanie. Joe Biden wraz z kandydatką na amerykańską wiceprezydent, wystąpili na scenie w Wilmington w stanie Delaware, gdzie mówili o jedności, wadze demokracji i najważniejszych celach na nadchodzące lata. - Naród przemówił. I dał nam pewne zwycięstwo. To zwycięstwo właśnie nas, Narodu. Wygraliśmy zdobywając najwięcej głosów oddanych na mandat prezydenta w historii, aż 74 miliony. Muszę przyznać, że byłem zaskoczony, że w całym kraju, w miastach, miasteczkach i na całym świecie, widziałem ogromny wybuch radości, nadziei i odnowionej wiary w lepsze jutro – powiedział Biden.

Źródło:
RUPTLY

8:44

Z całego świata płyną do Joe Bidena gratulacje z okazji wygranych wyborów prezydenckich. Gratulują mu m.in. były prezydent Barack Obama, szef NATO Jens Stoltenberg, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Kanady Justin Trudeau, czy była kandydatka na prezydenta USA Hillary Clinton.

Sobota, 7 listopada

20:58

Informacje o wygranej Bidena sprawiły, że na ulice wielu amerykańskich miast wyszli jego wyborcy, by wspólnie cieszyć się z wygranej. Ludzie wspólnie śpiewają i tańczą. Tłumy zgromadziły się także przed Trump Tower w Nowym Jorku, by dać wyraz swojemu zadowoleniu z przegranej dotychczasowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Źródło: STORYFUL/x-news

19:26

Andrzej Duda gratuluje Joe Bidenowi "udanej kampanii wyborczej". "Oczekując na nominację Kolegium Elektorskiego, Polska jest zdeterminowana, by utrzymać wysoki poziom i jakość partnerstwa strategicznego z USA" - napisał prezydent RP na Twitterze. Z kolei wicerzecznik PiS Radosław Fogiel skomentował dla PAP, że "Polska i USA pozostają sojusznikami niezależnie od tego, kto jest amerykańskim prezydentem".

18:28

"Te wybory są daleko od zakończenia" - przekazał Donald Trump w oświadczeniu cytowanym przez agencję Reuters i zapowiedział, że jego sztab będzie chciał w przyszłym tygodniu podważyć wyniki przed sądem. “Wszyscy wiemy, dlaczego Joe Biden tak bardzo śpieszy się, żeby fałszywie ogłosić się zwycięzcą, i dlaczego jego medialni sprzymierzeńcy tak bardzo starają się mu w tym pomóc: oni nie chcą, żeby prawda wyszła na jaw” - powiedział urzędujący prezydent tuż po ogłoszeniu przez amerykańskie media zwycięstwa kandydata Demokratów.

18:03

Ameryko, to dla mnie zaszczyt, że zostałem wybrany, by przewodzić naszemu wielkiemu państwu. Przed nami ciężka praca, ale obiecuję: będę prezydentem wszystkich Amerykanów, bez względu na to, czy na mnie głosowali, czy nie - napisał na Twitterze Joe Biden już po ogłoszeniu jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA.

17:55

Donald Trump jest pierwszym od 1992 roku prezydentem USA, któremu nie udało się wywalczyć reelekcji. Zwycięstwo Bidena jest historyczne także dlatego, że u jego boku stanie pierwsza kobieta-wiceprezydent. Senatorka Kamala Harris często porównywana jest do Baracka Obamy. To Harris zapewniła Bidenowi setki tysięcy głosów kobiet, Afroamerykanów, Azjatów, Hindusów i osób innego pochodzenia etnicznego.

17:50

Jak podaje CNN, zwycięstwo Bidenowi zagwarantowało 20 głosów elektorskich z Pensylwanii. Według stacji, kandydat Demokratów ma obecnie na swoim koncie 273 głosy elektorskie, a więc już powyżej 270 wymaganych do zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

17:39

Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA - podaje agencja AP.

11:13

"Możemy być przeciwnikami, ale nie jesteśmy wrogami. Jesteśmy Amerykanami" - to z kolei komentarz Joe Bidena, który ewidentnie stara się łagodzić konfrontacyjne nastroje. Tylko czy to wystarczy, żeby przekazanie władzy mogło odbyć się w atmosferze narodowego święta...

10:49

A tymczasem Donald Trump kontynuuje swoją twitterową ofensywę. Urzędujący prezydent stwierdził w mediach społecznościowych, że Joe Biden nie ma prawa ogłaszać zwycięstwa w wyborach prezydenckich przed zakończeniem procesów sądowych, które dopiero się rozpoczynają.

10:10

Joe Biden powiększa przewagę nad Donaldem Trumpem w poszczególnych stanach, w których wciąż trwa liczenie głosów wyborów prezydenckich. Nad ranem polskiego czasu kandydat Demokratów wygłosił przemówienie, w którym nie ogłosił się jednoznacznie zwycięzcą wyborów prezydenckich, ale - jak powiedział - „jest jasne, że wygramy”. Biden podkreślił, że dostał już ponad 74 miliony głosów i to najlepszy wynik w historii Stanów Zjednoczonych. - Nasza całościowa liczba głosów rośnie. Pokonam Donalda Trumpa o ponad 4 miliony głosów – powiedział Biden.

Źródło:
RUPTLY

Piątek, 6 listopada

21:50 W Georgii głosy zostaną przeliczone ponownie

Różnica głosów jest zbyt mała, by stwierdzić, kto wygrał - powiedział podczas konferencji prasowej sekretarz stanu Brad Raffensperger. - W tej chwili skupiamy się na tym, by upewnić się, że każdy legalnie oddany głos zostanie zliczony i poprawnie zarejestrowany.

20:20 Sztab Donalda Trumpa wydał oświadczenie

Wierzymy, że Amerykanie zasługują na pełną przejrzystość w sprawie liczenia głosów i certyfikacji wyborczej. Nie chodzi o trwające obecnie wybory, ale o integralność całego procesu wyborczego. Od początku mówiliśmy, że wszystkie legalne karty do głosowania powinny zostać liczone, a wszystkie nielegalne kart do głosowania nie powinny być liczone. A jednak na każdym kroku napotkamy na opór wobec tej podstawowej zasady ze strony Demokratów. Będziemy kontynuować ten proces w każdym aspekcie prawa, by Amerykanie mogli mieć zaufanie do naszego rządu. Nigdy nie przestanę walczyć o was i o nasz naród

19:30 Burmistrz Filadelfii Jim Kenney nazwał zarzuty Trumpa o fałszowaniu wyborów bezpodstawnymi

Podczas gdy niektórzy, łącznie z prezydentem, nie przestają rzucać bezpodstawnych oskarżeń o oszustwa... to, co widzieliśmy tu w Filadelfii, jest zwykłą, prostą demokracją - mówił Kenney podczas konferencji prasowej

19:05 Wieczorem przemówienie Joe Bidena i Kamali Harris - kandydatki na wiceprezydent USA

18:00 Joe Biden z coraz większą przewagą w Nevadzie

Policzono już 91 proc. głosów, kandydat Demokratów wygrywa liczbą ponad 20 tys. głosów - podaje CNN

17:30

Joe Biden wyprzedził w piątek Donalda Trumpa nie tylko w Pensylwanii, ale i w Georgii i jest kilka kroków od zwycięstwa. Ale Donald Trump mówi, że wybory jeszcze się nie skończyły i dodaje, że to spisek przeciwko niemu. Wygrana Bidena w Pensylwanii daje zwycięzcy 20 głosów elektorskich, co oznaczało, że Demokrata wygrałby wybory prezydenckie. Więcej przeczytasz TUTAJ

17:00

Tylko nieco ponad 4000 głosów zostało do policzenia w Georgii. Obecnie prowadzi tam Joe Biden

15:45

Federalna Administracja Lotnicza (FAA) ogłosiła zamknięcie przestrzeni powietrznej nad domem Joe Bidena w Wilmington w stanie Delaware. Ograniczenia przestrzeni powietrznej wprowadzono także nad Chase Center w Wilmington, gdzie kandydat Demokratów ma wygłosić przemówienie po ogłoszeniu wyników wyborów.

15:20

CNN: Joe Biden prowadzi w Pensylwanii. Jego przewaga nad Donaldem Trumpem wynosi 5587 głosów

14:15

Donald Trump junior na Twitterze: "Jest nieskończenie więcej dowodów na oszustwa wyborcze niż kiedykolwiek było w przypadku "Zmowy Rosji", ale o dziwo nikt w mediach nie chce się temu przyjrzeć"

13:30

Obecna sytuacja wygląda następująco:
Pensylwania - Donald Trump ma 18 229 głosów przewagi (jeszcze ponad 163 tysiące głosów do przeliczenia)
Georgia - Joe Biden ma przewagę 1096 głosów (około 10 tysięcy głosów do przeliczenia)
Arizona - Joe Biden z przewagą ponad 47 tysięcy głosów (około 204 tysiące głosów do przeliczenia)
Nevada - Joe Biden ma przewagę ponad 11,4 tysiąca głosów (Hrabstwo Clark ma do przeliczenia 60 tysięcy głosów)
Karolina Północna - przewaga Trumpa wynosi około 76 tys. głosów

13:00

"Washington Post": Secret Service skieruje większą liczbę agentów do ochrony Joe Bidena w oczekiwaniu na ogłoszenie przez niego zwycięstwa w wyborach.

11:05

W akcję dyskredytacji liczenia głosów wyborczych w USA włączył się Eric Trump, syn prezydenta. I kłamie jak ojciec, twierdzą amerykańskie media.

10:50

Joe Biden objął prowadzenie w Georgii.

9:27

CNN: Przewaga Trumpa w Georgii wynosi... 665 głosów. W Pensylwanii ponad 18 tysięcy.

8:50

Amerykańska poczta znalazła w swojej sortowni koperty z kartami do głosowania, które nie zostały dostarczone. Ma ich być 1,7 tysiąca.

8:43

Przewaga Trumpa w Pensylwanii cały czas maleje. Na tę chwilę wynosi ona około 23 tysiące.

05:53

Daniel Dale, zajmujący się weryfikacją fake newsów w CNN ocenił przemówienie Donalda Trumpa, jako najbardziej nieuczciwe w historii jego prezydentury.

01:47

Donald Trump nie odpuszcza. "Próbują ukraść nasze głosy. Nie ma żadnej niebieskiej fali (chodzi o głosy oddane na Joe Bidena). Jeśli liczone są legalne głosy, to z łatwością wygrywam" - mówi. Niektóre stacje telewizyjne w USA przerwały nadawanie wystąpienia prezydenta USA, gdy zaczął zarzucać fałszerstwa wyborcze i mówić, że to on wygrywa wybory.

00:36

Za chwilę wystąpienie Donalda Trumpa z Białego Domu.

Czwartek, 5 listopada

22:00

CNN: Przewaga Trumpa w Georgii systematycznie maleje.

21:55

Sztab Donalda Trumpa zapowiedział na godz. 16 (północ polskiego czasu) konferencję w Phoenix.

20:39

Wciąż czekamy na wyniki ze stanów: Pensylwania, Georgia, Arizona, Nevada, Karolina Północna, Alaska

19:44

Odrzucono także pozew dotyczący stanu Michigan.

19:28

CNN: Sąd stanowy w Georgii oddalił pozew złożony przez Republikanów.

18:32

Wpisy Donalda Trumpa coraz ostrzejsze

18:00

Wstrzymanie liczenia głosów w hrabstwie Allegheny w Pensylwanii. Decyzja spowodowana jest wątpliwościami prawnymi dotyczącymi 29 tysięcy wadliwych kart do głosowania.

Hrabstwo Allegheny w Pensylwanii wstrzymało liczenie głosów w tym dniu. Głosów nie będzie można liczyć do piątku z powodu decyzji sądu, ktora dotyczy 29 tysięcy spornych kart wyborczych.

16:30

Trump na Twitterze: "Żaden głos, który dotarł po dniu wyborów nie będzie liczony". Wpis ten został oznaczony przez Twittera jako taki, który "zawiera treści, które mogą wzbudzać kontrowersje lub wprowadzać w błąd w kwestiach dotyczących udziału w wyborach lub innej procedurze obywatelskiej."

15:22

Donald Trump: Przerwać liczenie!

14:57

CNN: W stanie Georgia zostało do przeliczenia około 50 tysięcy głosów. Żeby wygrać w tym stanie, Joe Biden musiałby zdobyć około 70 proc. z nich.

14:54

Joe Biden na Twitterze: Każdy głos musi być policzony!

13:52

Czy dziś poznamy wyniki głosowania w stanie Georgia? Na 16.30 polskiego czasu władze tego stanu zapowiedziały konferencję prasową - ifnormuje CNN. Według tej stacji Donald Trump ma obecnie w tym stanie 30 tysięcy głosów poparcia więcej od Joego Bidena. Do policzenia pozostało jeszcze ok. 90 tys. głosów, które mogą zmienić te proporcje.

12:45

Jeśli Joe Biden wygra w stanie Pensylwania, będzie to oznaczać, że wygrał całe wybory, niezależnie od wyników w innych stanach, w których jeszcze trwa liczenie głosów. Pensylwania, to 20 głosów elektorskich. W razie ich zdobycia Joe Biden będzie miał ponad 270 głosów, co oznacza zwycięstwo w wyborach. Przewaga Donalda Trumpa nad Bidenem w Pensylwanii zmalała z ok. 600 tys. do 164 tys. głosów - wynika z danych CNN. Liczenie głosów w tym stanie ma się zakończyć w piątek.

12:17

Republikański ekspert i ankieter Frank Lutz powiedział stacji BBC, że sondaże wyborcze w USA nie były do końca trafne, gdyż 19 procent wyborców Donalda Trumpa ukrywało informację, że zamierzało go poprzeć. W przypadku Joego Bidena - 9 procent nie przyznało się, że poprą tego kandydata. Dlatego o ile można dość precyzyjnie oszacować ogólne poparcie dla kandydatów w skali kraju, o tyle trudno wyliczyć dokładniej wynik wyborów.

11:10

Według amerykańskiej stacji NBC Joe Biden zdobył dotychczas 253 głosy elektorskie, a Donald Trump 214 głosów. Aby wygrać wybory, potrzeba zdobyć co najmniej 270 głosów elektorskich. Na razie natomiast Republikanie i Demokraci zdobyli po 47 miejsc w Senacie (do zdobycia pozostało jeszcze 6 miejsc) - informuje CNN. W wyborach do Izby Reprezentantów prowadzą Demokraci, którzy zdobyli dotychczas 199 miejsc, a Republikanie 188.

11:08

W Portland, stolicy stanu Oregon, doszło do zamieszek i protestów przeciwko żądaniom prezydenta Donalda Trumpa, by zaprzestano liczyć głosów. Protestujący domagają się, by każdy głos został policzony. Władze miasta wezwały posiłki sił porządkowych w celu zaprowadzenia spokoju.

9:39

Trwa nerwowe liczenie głosów w Georgii. Dla Donalda Trumpa zwycięstwo w tym stanie to obecnie walka o być albo nie być. Kandydat Republikanów ma jeszcze ok. 22 tys. głosów przewagi, ale wydaje się, że Joe Biden odrabia straty. Do policzenia zostało jeszcze 70 tys. głosów.

8:43

Zwolennicy Donalda Trumpa próbowali wedrzeć się również do urzędu miejskiego w Detroit. Na miejscu pojawiła się policja. Funkcjonariusze strzegą także porządku w środku urzędu, gdzie liczone są głosy. Do tej pory sztab kandydata Republikanów złożył pozwy o wstrzymanie liczenia głosów w trzech stanach m.in. właśnie w Michigan.

8:27

Przed centrum wyborczym w Phoenix w Arizonie w nocy z środy na czwartek zgromadzili się zwolennicy Donalda Trumpa. Niektórzy byli uzbrojeni. Chcieli wejść do budynku, w którym odbywa się liczenie głosów, i wyjaśnienia rzekomych nieprawidłowości wyborczych. Przypomnijmy, że już wczoraj telewizja Fox News ogłosiła zwycięstwo Joe Bidena w tym stanie, co nie spodobało się urzędującemu prezydentowi i jeg sympatykom.

7:58

Wybory w Ameryce są w centrum światowego zainteresowania, podsycają też obawy o stan demokracji w USA. Słowa Donalda Trumpa o przedwczesnym zwycięstwie i fałszywe zarzuty oszustwa wyborcze były dla wielu szokiem. Europejskie media pytały, czy Stany Zjednoczone są na skraju upadku. Chiny wyśmiały to co się dzieje w USA jako wybory „kraju rozwijającego się”. Niemiecki minister obrony ostrzegł przed „sytuacją wybuchową”, a nawet „kryzysem konstytucyjnym”. Czołowa brazylijska gazeta przepowiada ataki na podstawy demokracji w USA. Nagłówki światowych gazet uwypuklają słowa Trumpa o konieczności wstrzymania przeliczania głosów. Dodają, że przed Ameryką dni walk sądowych, niepewności i obaw przed przemocą.

Czytaj więcej:

5:00

Joe Biden niemal ogłosił już swoje zwycięstwo wyborcze w środę po wygranej w Wisconsin i Michigan. Na konferencji prasowej powiedział, że jest przekonany, iż odniesie zwycięstwo w pozostałych stanach. W tym czasie prezydent Trump mówił o oszustwie wyborczym i rozpaczliwie starał się podważyć wyniki. CNN zadzwonił do Michigan w imieniu Bidena i potwierdzono, że Demokrata dostał kolejne 16 głosów w kolegium elektorskim, co daje mu 264 - brakuje mu zaledwie sześć z 270, których potrzebuje, aby ubiegać się o Biały Dom.

Źródło:
RUPTLY

Tymczasem w grze pozostają jeszcze: Nevada, Karolina Północna, Georgia i Pensylwania. Biden prowadzi w Nevadzie, Trump prowadzi w pozostałych trzech.

ZOBACZ ARCHIWALNĄ RELACJĘ Z DNI 3-4 LISTOPADA 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA. Donald Trump: Te wybory są daleko od zakończenia [RELACJA] - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński