MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie w USA 2020. Relacja z dni 3-4 listopada

MANDEL NGAN/AFP/East News
Wybory prezydenckie w USA. Amerykanie wybierają 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. W wyścigu do Białego Domu biorą udział urzędujący prezydent Donald Trump i Joe Biden, były wiceprezydent. Żeby wygrać wybory prezydenckie, kandydat musi uzyskać 270 głosów elektorskich. Poniżej relacja z 3 i 4 listopada 2020.

Środa, 4 listopada

22:33

CNN podaje, że Joe Biden może liczyć już na 253 głosy elektorów na 270 wymaganych do zwycięstwa. Prezydent Donald Trump wciąż z wynikiem 213 głosów. Wg. CNN kolejny stan dla Bidena to Michigan.

20:36

Podobna sytuacja w Michigan. Tam Republikanie również będą domagać się ponownego liczenia głosów.

19:03

Sztab Donalda Trumpa złoży wniosek o ponowne przeliczenie głosów w Wisconsin.

18:36

Bartosz Węglarczyk: Nevada ogłosi wyniki jutro

18:34

Gdzie jeszcze zostały głosy do zliczenia?

18:32

Bukmacherzy nie mają raczej wątpliwości. Joe Biden o krok od wygranej?

17:55

KenDilanian, NBC News: Joe Biden zdobył już więcej głosów niż jakikolwiek kandydat w historii wyborów na prezydenta.

17:50

Joe Biden wygrał w Wisconsin?

14:29

Co najmniej dwie osoby zostały zranione nożem w przepychance, do której doszło w noc wyborczą w Waszyngtonie. Poszkodowani to konserwatywni aktywiści, którzy wspierali kandydaturę Donalda Trumpa. Waszyngtońska policja poinformowała, że wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Po zakończeniu głosowania tłumy protestujących zgromadziły się przed Białym Domem. Doszło do przepychanek pomiędzy aktywistami Black Lives Matter i zwolennikami Donalda Trumpa. W czasie szarpaniny sympatyk urzędującego prezydenta został uderzony pięścią w twarz przez kontrmanifestanta. Przeciwnicy Trumpa maszerowali ulicami Waszyngtonu, strzelając fajerwerkami. Na miejscu protestu została spalona flaga USA.

Źródło: STORYFUL/x-news

14:14

Joe Biden wyprzedził Donalda Trumpa w Wisconsin i wszystko wskazuje na to, że zwycięży w tym stanie. Ma też dużą szansę dogonić rywala także w Michigan. Czy to koniec marzeń Trumpa o reelekcji?

13:36

Topnieje przewaga Donalda Trumpa nad Joe Bidenem w Michigan. Teraz to na ten stan zwrócone są oczy wszystkich śledzących wyniki wyborów w USA.

12:44

Wyniki z Nevady najwcześniej jutro o godz. 9 czasu lokalnego. To jeden z tych stanów, w których do policzenia pozostały głosy oddawane korespondencyjnie. Obecnie niewielką przewagę ma tam Joe Biden, ale to zaledwie ok. 7 tys. głosów, więc nic nie jest rozstrzygnięte.

11:58

Podsumujmy - w wyborach prezydenckich w USA podano do tej pory wyniki w 41 z 50 stanów, w 9 wciąż trwa liczenie głosów (niektóre media ogłosiły też już zwycięstwo Bidena w Arizonie i Maine). Są to:

  • Alaska
  • Arizona
  • Georgia
  • Michigan
  • Maine
  • Nevada
  • Karolina Północna
  • Pensylwania
  • Wisconsin

Wyniki z Georgii, Michigan i Wisconsin możemy poznać jeszcze dziś, w Pensylwanii liczenie głosów może potrwać nawet do piątku 6 listopada, natomiast Karolina Północna będzie przyjmowała głosy oddane korespondencyjnie aż do 12 listopada.

11:45

A tak wyglądają wybory w czasach pandemii. W punktach drive-thru zagłosować mogli wyborcy z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Źródło:
RUPTLY

11:05

Joe Biden (w swoim powyborczym przemówieniu-red.), powiem wprost, żałosny i smutny. Naprawdę ciężko było tego słuchać. Ledwie wypowiadał słowa. A Trump jest Trumpem, jest żywotny i energiczny. A boi się, żeby ci, którzy mu przez 4 lata nie dawali spokoju, nie próbowali jakichś sztuczek. Są te korespondencyjne karty wyborcze, których liczenie może nasuwać pewne wątpliwości i Trump ma podstawy trochę się tego obawiać - komentuje w rozmowie z "Polską" profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego zdaniem reelekcja urzędującego prezydenta jest przesądzona.

10:57

Joe Biden wychodzi na prowadzenie w Wisconsin. Niewykluczone też, że uda mu się odrobić stratę do Trumpa w Michigan. Tu będzie nerwowo do samego końca, ale mogą być to kluczowe stany, które rozstrzygną walkę o prezydenturę USA. Liczenie głosów trwa.

10:39

Cztery głosy elektorskie z Hawajów trawią na konto Joe Bidena - podaje CNN. To oznacza, że kandydat Demokratów prowadzi już 224 do 213. Przypomnijmy, że niektóre media ogłosiły też już zwycięstwo Bidena w Arizonie i Maine - to 14 dodatkowych głosów elektorskich. Do zwycięstwa potrzeba ich 270.

10:28

Jest reakcja sztabu Joe Bidena na powyborcze wystąpienie Donalda Trumpa. "Słowa prezydenta nt. konieczności wstrzymania liczenia poprawnie oddanych głosów były oburzające. To próba odebrania demokratycznych praw obywatelom amerykańskim" - oświadczyła szefowa kampanii kandydata Demokratów, Jen O’Malley Dillon.

9:55

Wybory w USA od rana komentują polscy politycy. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk ocenił na antenie Polskiego Radia, że Donald Trump przez ostatnie cztery lata pokazał, jaka jest jego polityka wobec regionu Europy Środkowo-Wschodniej, natomiast Joe Biden pod tym względem „jest w jakimś sensie postacią nieprecyzyjnie wyrażającą swoje poglądy, na ten temat”. - Jesteśmy spokojni, niezależnie od tego, kto wygra te wybory – zapewniał. Z kolei lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił na antenie TVP, że „wybory w Stanach Zjednoczonych pokazują, że nie warto ufać sondażom”. - Na tę chwilę faworytem jest Donald Trump. Niezależnie kto ostatecznie wygra, linia USA wobec Polski się nie zmieni. Ważne by ta relacja opierała się na partnerstwie – mówił polityk. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel stwierdził w Polskim Radiu, że „jeśli wygra Joe Biden, będzie prezydentem USA, największego mocarstwa, naszego sojusznika, nadal będziemy jako Polska współpracować”. Na Twitterze głos zabrali m.in. Włodzimierz Czarzasty i Rafał Bochenek.

9:13

A tymczasem AP podaje, że Joe Biden zwycięża w stanie Arizona. Jeśli się potwierdzi, to stanie się on drugim prezydenckim kandydatem Demokratów od 1948 roku, który wygrywa w tym bastionie Republikanów. Poprzednio udało się to Billowi Clintonowi w 1996 roku. To 11 głosów elektorskich dla Joe Bidena.

9:08

Pojawiły się problemy z liczeniem głosów w Georgii. To jeden z kluczowych stanów, który może zdecydować o tym, kto zwycięży w wyborach. Na wyniki trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać.

8:50

Komentatorzy zwracają uwagę, że Donald Trump podważył wyniki wyborów, chociaż wcale ich jeszcze nie przegrał. W swoim przemówieniu wielokrotnie mówił o oszustwie, odnosząc się do głosowania korespondencyjnego w kilku stanach, nie wykluczył, że wyniki zostaną oprotestowane i sprawa skończy się przed Sądem Najwyższym.

8:36

Przemawia też wiceprezydent Mike Pence. "Dziękuję panu prezydentowi i ponad 60 mln Amerykanów, którzy oddali swe głosy na to, by prezydent Trump rządził kolejne cztery lata. Dziękuję, że pan panie prezydencie rozpoczął ten ruch, żeby uczynić Amerykę znów wielką. I wierzę, że będziemy to kontynuować" - mówi.

8:31

Szykowaliśmy się do wielkiego świętowania, wygrywaliśmy wszystko i nagle zostało to odwołane. Wyniki dzisiejszego wieczoru były fenomenalne i wszyscy byliśmy gotowi wyjść na ulice, by świętować coś, co było tak piękne, tak dobre, ten wynik w głosowaniu, ten sukces – mówi Trump. Wymienia kolejne stany, w których udało mu się zwyciężyć. CNN zauważa, że prezydent USA przemawia przed tłumem, a wielu zgromadzonych w Białym Domu ludzi nie ma na sobie maseczek ochronnych.

Dziękuję (za owację-red.). Chcę podziękować milionom Amerykanów za ogromne poparcie. To wielkie święto Amerykanów, którzy w tak ogromnej liczbie poszli do wyborów. Wygraliśmy piękny stan Ohio, Teksas. Wygramy w Georgii i w Karolinie Północnej. Jeśli patrzycie na Arizonę, to tam możemy wciąż wygrać. Wciąż jest wiele głosów do policzenia. Ale nawet jeśli nie wygramy, to nie musimy. Możemy wygrać w Pensylwanii, gdzie prowadzimy z bardzo dużą przewagą. Wygrywamy Michigan, Wisconsin, choć nie musimy. Bo wygraliśmy w Teksasie. Floryda to ogromne zwycięstwo. Byliśmy gotowi wygrać wybory i szczerze - wygraliśmy te wybory.

8:26

W Białym Domu rozpoczęło się wystąpienie Donalda Trumpa. Prezydent USA dziękuje swojej żonie, wiceprezydentowi Pence'owi i współpracownikom. Sugeruje, że jego przeciwnicy chcą doprowadzić do sfałszowania wyników wyborów. W ten sposób skomentował fakt, że media zdecydowały się nie deklarować, kto wygrał w kluczowych stanach, zanim nie zostaną podliczone prawie wszystkie głosy. Jego zdaniem brak informacji o zwycięzcy to „oszustwo wobec amerykańskiej opinii publicznej” i „wstyd” dla USA. Ma to związek z faktem, że ponad 100 milionów Amerykanów oddało swoje głosy przed dniem wyborów, a wśród nich większość – według sondaży – poparła Joe Bidena.

Źródło:
RUPTLY

8:17

Po zakończeniu głosowania przed Białym Domem zgromadziły się tłumy protestujących. Doszło do przepychanek pomiędzy aktywistami Black Lives Matter i zwolennikami prezydenta Trumpa. Wciąż czekamy na zapowiedziane wystąpienie Donalda Trumpa.

Źródło:
RUPTLY

7:45

Montana to kolejny stan, w którym wygrywa Donald Trump - podaje CNN. To dodatkowe trzy głosy elektorskie na konto kandydata Republikanów. Według CNN Biden prowadzi obecnie 220-213.

7:41

W Nebrasce jeden z głosów elektorskich zostanie przyznany Bidenowi, a cztery trafią na konto Donalda Trumpa. Nebraska to jeden ze stanów, w których głosy elektorskie są dzielone proporcjonalnie między kandydatów, a nie przyznawane zgodnie z zasadą, że "zwycięzca bierze wszystko".

7:32

Donald Trump obronił Teksas! Demokraci liczyli, że może tym razem uda się im odbić ten ważny stan. Republikanie obronili się jednak w swoim bastionie. To aż 38 głosów elektorskich dla Donalda Trumpa.

7:12

Kolejny wpis na Twitterze Donalda Trumpa. "Oni próbują ukraść wybory. Nigdy im na to nie pozwolimy. Głosów nie można oddawać po zamknięciu lokali" - napisał prezydent USA. Cały czas czekamy na oświadczenie.

6:57

Donald Trump zwycięża w Iowa i zdobywa 6 głosów elektorskich.

6:50

Donald Trump także wygłosi oświadczenie wieczorem. Kandydat Republikanów wierzy w swoje zwycięstwo.

6:47

Joe Biden miał wystąpienie w Delaware. Kandydat Demokratów powiedział: Jesteśmy zadowoleni ze stanu na obecną chwilę. Musimy być cierpliwi, aż ciężka praca liczenia głosów zostanie dokończona. Musimy czekać, aż każdy głos zostanie policzony. Mamy dobre wiadomości z Arizony, Minnesoty i Georgii. Jak zostaną policzone głosy, wygramy też w Pensylwanii. Musimy zaczekać na wyniki, może nawet kilka dni. Ale jestem optymistą. Powtarzaliście mi - wierz do końca. Teraz mówię wam - wierzcie do końca.

Źródło:
RUPTLY

6:44

Donald Trump wygrywa na Florydzie. Łącznie ma 165 głosów elektorskich.

6:41

Joe Biden wygrywa w Minnesocie. Łącznie kandydat Demokratów ma już 215 głosów elektorskich.

6:25

Policja w Stanach jest przygotowana na ewentualne zamieszki po ogłoszeniu wyników wyborów. Centrum Integracji Bezpieczeństwa Narodowego ostrzega przed planowanymi protestami w stolicy Stanów Zjednoczonych. Solidne ogrodzenie wzniesiono wokół Białego Domu. Właściciele firm i sklepów zarówno w Waszyngtonie, jak i w innych miastach USA, zabijają dyktami szyby w witrynach sklepowych.

6:20

Żeby wygrać wybory prezydenckie, kandydat musi uzyskać 270 głosów elektorskich. Aktualnie Donald Trump zdobył ich 136, a Joe Biden 205. Z całego kraju spływają kolejne wyniki. Walka w poszczególnych stanach jest wyjątkowo zacięta.

6:13

Według CNN Donald Trump zwyciężył także w Idaho. To dodatkowe cztery głosy elektorskie dla urzędującego prezydenta.

6:10

Donald Trump zwycięża w Ohio i do swojej puli dodaje 18 głosów elektorskich. Od 1964 r. ten kandydat, który wygrywał wybory w Ohio, wygrywał wybory w całych Stanach.

6:08

Edison Research: Donald Trump zdołał przekonać do siebie wyborców latynoskich w stanach kluczowych, w tym na Florydzie i w Teksasie. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Reuters, na Florydzie Donald Trump mógł zdobyć nawet 30% głosów mniejszości etnicznych. W 2016 r. udało mu się zgarnąć jedynie 10%. W Teksasie z kolei 40% Latynosów głosowało na Trumpa. W 2016 r. aktualnie urzędujący prezydent uzyskał wówczas o 10% mniej poparcia wśród członków tej grupy.

6:00

CNN: Virginia zdobyta przez Bidena. Tym samym kandydat Demokratów ma 205 głosów elektorskich.

5:54

Tak wygląda noc wyborcza w Scranton, rodzinnym mieście Bidena. Covid-19 sprawił, że wyborców kandydata Demokratów jest mało.

5:49

Czy Bidenowi uda się wygrać z Donaldem Trumpem? Jego zwycięstwo nie jest pewne, mimo wielu wcześniejszych przychylnych sondaży. Pierwsze oznaki kłopotów dla Demokraty zaczęły się od rozczarowujących wyników uzyskanych w hrabstwie Miami-Dade na Florydzie. Biden wyprzedził tam Donalda Trumpa, ale zanotował relatywnie niewielką przewagę: 53 do 46 proc. głosów, co jest skromniejszym wynikiem niż ten, który uzyskała Hillary Clinton 4 lata temu. Nie jest pewne, czy taki wynik pozwoli na zrównoważenie przewagi Trumpa triumfującego w wiejskich częściach stanu. Latynosi generalnie stawiają na Bidena, ale w społeczności kubańskiej, na Florydzie, jest odwrotnie. Warto jednak podkreślić, że Floryda ma długą historię dramatycznych zwrotów w wyborach oraz ponownych przeliczeń głosów.

5:42

Wyniki ostateczne z Pensylwanii poznamy dopiero w piątek. Na razie w tym stanie prowadzi Donald Trump - przy czym zliczono ok. 44% głosów.

5:35

Zobacz, jak Ameryka głosowała i w napięciu oczekuje na wyniki wyborów. Dziś w amerykańskich domach trudno będzie spokojnie zasnąć. Stany Zjednoczone kipią od emocji.

Ameryka liczy głosy i czeka na wynik wyborów

Wybory prezydenckie w USA. Ameryka głosuje, liczy głosy i cz...

5:32

Padają rekordy w zakładach o wynik wyborów prezydenckich w USA. Tajemniczy brytyjski hazardzista postawił aż 5 milionów dolarów na zwycięstwo Donalda Trumpa. Jeśli miał rację, wygra 15 milionów dolarów.

5:27

Do Battleground States (czyli stanów, które mają największe znaczenie dla ostatecznych wyników wyborów) zalicza się: Arizonę, Florydę, Georgię, Iowa, Michigan, Minnesotę, Nevadę, New Hampshire, Północną Karolinę, Pensylwanię, Texas i Wisconsin. Na razie walka w tych stanach jest bardzo wyrównana z delikatną przewagą dla aktualnie urzędującego prezydenta.

5:22

CNN: Biden - 192, Trump - 114 po zwycięstwie w Mississippi.

5:18

Biuro sekretarza stanu Kalifornii przypomina, że dzisiaj mamy dzień wyborczy - nie dzień ogłoszenia oficjalnych wyników. Ostateczne rezultaty poznamy dopiero 11 grudnia.

5:12

Warto wspomnieć, że Kalifornia to stan z największą liczbą ludności. Tym samym ma największą liczbę elektorów, bo aż 55.

5:08

Wyoming dla Donalda Trumpa, Waszyngton, Oregon i Kalifornia dla Joe Bidena.

5:05

Amerykański dziennikarz i analityk NBC News Howard Fineman gorzko o wynikach: Ktokolwiek wygra wybory prezydenckie, naród i tak zostanie podzielony. Różnice w poglądach Amerykanów są zbyt głębokie.

4:59

CNN - W stanie Illinois wygrywa Joe Biden.

4:55

Niedługo pojawią się pierwsze wyniki ze Stanów: Georgia, Indiana, Kentucky, Karolina Południowa, Wirginia, Vermont.

4:54

Topnieje przewaga Joe Bidena na Donaldem Trumpem w liczbie zdobytych głosów elektorskich. Donald Trump zdobył ich 105, a Joe Biden 118.

4:52

Donald Trump zdobył stan Missouri. Republikaninowi przyznano 10 głosów wyborczych. W 2016 roku Trump pokonał w stanie Demokratkę Hillary Clinton o 18 punktów procentowych.

4:48

W mojej ocenie przed rozpoczęciem pandemii Trump miał większe szanse na reelekcję. Oczywiście te kilka miesięcy służyło właśnie temu, żeby kandydaci mogli zmienić zaistniałą sytuację na swoją korzyść. Gdyby nie było takiej możliwości, to organizacja kampanii wyborczej nie miałaby sensu. Jednak pandemia sprawiła, że wielu Amerykanów po prostu przestało wierzyć Trumpowi. Gospodarczo USA wyszły już z pewnego kryzysu, ale od strony epidemiologicznej dalej jest bardzo źle. Oczywiście dla wielu wyborców, to kwestie gospodarcze będą zawsze na pierwszym miejscu, ale jednak samo podejście Trumpa do choroby, na którą wciąż umiera nawet tysiąc Amerykanów dziennie sprawia, że argument ekonomiczny może nie być wystarczający. Zwłaszcza, że po ewentualnej reelekcji problem koronawirusa nie zniknie - uważa Mateusz Piotrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

04:42

Przewaga Joe Bidena wzrosła do 94 głosów elektorskich, wobec 72 dla Donalda Trumpa. Aby zostać prezydentem trzeba zdobyć przynajmniej 270 głosów elektorskich. W sumie jest ich 538. W stanie Floryda, którego głos często ma kluczowe znaczenie prowadzi Trump.

04:35

Joe Biden prowadzi w Colorado, Nowym Meksyku, Nowym Jorku, Delaware, New Jersey, Maryland, Connecticut, Massachusetts i Vermont.

04:31

Donald Trump ma przewagę w Dakocie Północnej, Dakocie Południowej, Oklahomie, Arkansas, Alabamie, Tennessee, Kentucky, Indianie, Zachodniej Wirginii i Karolinie Południowej – podaje CNN.

04:19

Na tę chwilę Donald Trump może liczyć na 72 głosy elektorskie, a Joe Biden 89 wynika z informacji podanych przez CNN. Aby wygrać kandydat musi zdobyć co najmniej 270 głosów elektorskich.

03:56

Za 4 minuty zostaną zamknięte lokale wyborcze w kolejnych stanach.

03:54

Rośnie przewaga Donalda Trumpa w Teksasie. Trump prowadzi także w Ohio, zaś przewaga Bidena w Karolinie Północnej maleje.

03:46

Do tegorocznych swing states komentatorzy sceny politycznej zaliczają między innymi jak zawsze Florydę, w której wynik wyborczy jest zazwyczaj niewiadomą, a także trzy przemysłowe stany – wspomniane Michigan, a także Pensylwanię oraz Wisconsin.

03:44

Donald Trump prowadzi w stanie Michigan, który jest zaliczany w tym roku do "swing states", czyli do stanów, w których wygrana, czy to kandydata Demokratów, czy kandydata Republikanów, nie jest oczywista. Na chwilę obecną Trump prowadzi w Michigan o ponad 180 tysięcy głosów.

03:38

Nie stawiam tezy, że w przypadku porażki Donald Trump nie będzie chciał oddać władzy. Ale na pewno może chcieć skomplikować sytuację w oparciu o istniejące procedury. W takim wypadku przez najbliższe dwa miesiące w USA zapanuje polityczne zamieszanie." - mówi Mateusz Piotrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

03:32

Z danych, które spływają z kolejnych stanów wynika, że na tę chwilę Joe Biden prowadzi w stanie Illinois, zaś Donald Trump w stanie Georgia. W Karolinie Północnej zmniejsza się przewaga Bidena, a równie zacięta walka między kandydatami trwa w Teksasie.

03:25

CNN: Floryda to od 20 lat najbardziej "wahający się stan". Obecnie zostało tam jeszcze około 9% do zliczenia.

03:21

Trwa walka o Florydę. Z danych z 91% komisji wyborczych wynika, że na prowadzeniu jest Donald Trump, wygrywając na tę chwilę o ok. 350 tysięcy głosów.

03:18

Gorące chwile w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z danymi The Associated Press, Joe Biden wygrywa w stanie Nowy Jork, Nowy Meksyk oraz w Kolorado, zaś Donald Trump w stanie Louisiana, Nebraska, a także w Nowej i Północnej Dakocie.

03:13

Zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA zostaje osoba, która otrzymała minimum 270 głosów elektorskich, czyli ponad połowę wszystkich głosów. Jeżeli dwóch kandydatów otrzyma taką samą liczbę głosów elektorskich – decyzję o tym, który z nich zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych podejmuje Izba Reprezentantów.

03:07

Najnowsze sondaże CNN: Donald Trump z 48 głosami elektorskimi, zaś Joe Biden - z 73.

03:01

Emocje nie maleją.

02:56

Za 4 minuty zamknięte zostaną lokale wyborcze w kolejnych stanach.

02:52

Warto przypomnieć kilka podstawowych informacji na temat wyborów prezydenckich w USA. Jedną z najistotniejszych informacji jest ta, że Obywatele oddają głos na elektorów, którzy reprezentują daną partię. To właśnie Kolegium Elektorów bezpośrednio wybiera głowę państwa. Amerykanie jednak przed udaniem się do urn wyborczych wiedzą, którego kandydata dany elektor będzie wybierał. Każdy stan ma różną liczbę elektorów. To dlatego nawet kandydat, który otrzyma mniej głosów w skali całego kraju może wygrać wybory. Tak było choćby w poprzednich wyborach cztery lata temu.

02:43

CNN: "Kto wygrywa Florydę, ten ma dużą szansę na to, że wygrywa Biały Dom na kolejne 4 lata." Floryda to stan, w którym liczy się na prawdę każdy głos. Obecnie niewielką przewagą na Florydzie wygrywa Donald Trump. Do wzięcia jest tutaj aż 29 głosów elektorskich.

02:37

Na bieżąco spływają kolejne dane. Obecnie rozkład głosów wygląda następująco:

02:32

New York Times wskazuje, że Donald Trump ma 95 proc. szans na to, aby zwyciężyć na Florydzie i 85 proc., aby zwycięstwo odnieść w Georgii.

02:24

Wybory w USA są bardzo ważne także dla Polski. Od tego, który kandydat wygra zależą stosunki pomiędzy naszymi krajami. Co Donald Trump i Joe Biden mówią o Polsce?

02:17

Nowe wieści napływają także z Florydy. The Associated Press podaje, że Donald Trump w tej chwili wygrywa w tym stanie, mając 5 216 792 głosów. Joe Biden ma tam obecnie 5 038 720 głosów. To dane z 86% komisji.

02:11

Z danych The Associated Press wynika, że Donald Trump wygrywa w Alabamie, Mississipii, Missouri, Oklahomie oraz w Tennessee. Z kolei Joe Biden zwycięża w New Jersey, Rhode Island, Maine oraz Maryland.

02:05

Kolejne stany kończą głosowanie, na bieżąco spływają cząstkowe dane. Wciąż są otwarte lokale wyborcze m.in. w Nevadzie, Arizonie i w Michigan.

01:55

Spłynęło już 80% danych z komisji wyborczych na Florydzie. Różnica między Bidenem i Trumpem to zaledwie kilkadziesiąt tysięcy głosów. Demokraci mają przewagę, ale niewielką.

01:51

Według Associated Press Joe Biden wygrywa w Wirginii i zgarnia 13 głosów elektorskich.

01:36

Na ten moment, według predykcji Associated Press, Donald Trump ma 13 głosów elektorskich (8 z Kentucky i 5 z Wirginii Zachodniej), a Joe Biden 3 z Vermont. Sporo namieszać mogą wyniki z Florydy, która ma aż 29 głosów elektorskich.

01:32

Predykcje Associated Press: Donald Trump wygrywa w Wirginii Zachodniej.

01:19

Spływają dane z komisji wyborczych w stanie Floryda. Głosy z 44% komisji dają nieznaczną przewagę Joe Bidenowi (51,1%) nad Donaldem Trumpem (48,1%).

01:12

Z kolei Donald Trump wygrywa w stanie Kentucky.

01:11

Według predykcji Associated Press Joe Biden wygrywa w Vermont.

01:07

O godz. 1 czasu polskiego zamknięto lokale w Georgii, Karolinie Południowej, Wirginii i Vermont, a także resztę lokali w Indianie i Kentucky oraz część na Florydzie.

01:01

Po zliczeniu głosów z 15% komisji w stanie Kentucky, Trump uzyskał przewagę nad Bidenem. Pierwsze dane dawały przewagę Bidenowi, ponieważ spłynęły m.in. z okolic Lexington, gdzie Demokraci są konkurencyjni. Na ten moment w stanie Kentucky 52,6% głosów oddano na Donalda Trumpa, a 45,9% na Joe Bidena.

00:55

Wśród wczesnych wyników exit poll można zauważyć, że w porównaniu z 2016 rokiem zwiększyła się liczba Latynosów, którzy wzięli udział wyborach.

00:44

Oczekując na wyniki wyborów, Donald Trump dziękuje wyborcom i nie ukrywa optymizmu.

00:37

Dane z 4% komisji w stanie Indiana: Donald Trump - 65,6%, Joe Biden - 32,6%, Jo Jorgensen - 1,8%

00:34

Pojawiają się pierwsze plotki dotyczące wyników kandydatów. Sztab Joe Bidena podzielił się z dziennikarzami informacją, że w wewnętrznych sondażach osiąga on „mocne” wyniki w kliku stanach, w tym w bardzo znaczącej Pensylwanii.

00:32

Dane z 7% komisji w stanie Kentucky: Joe Biden - 53,9%, Donald Trump - 44,5%, Jo Jorgensen - 1,1%, Kanye West - 0,2%, Brock Pierce - 0,2%

00:24

W hrabstwach Hidalgo i Upshur w Teksasie lokale wyborcze będą otwarte dłużej. Powodem wydłużenia otwarcia lokali wyborczych są występujące wcześniej problemy techniczne. - Zapewnienie naszym wyborcom możliwości oddania głosu jest naszym najwyższym priorytetem - przekazuje w oświadczeniu Yvonne Ramón, administrator wyborów hrabstwa Hidalgo. Lokale wyborcze w obu hrabstwach zostaną zamknięte o godz. 20.

00:10

Przed jednym z lokali wyborczych w Karolinie Północnej został zatrzymany uzbrojony mężczyzna. Jak podaje „AJ+” miał on na sobie czapkę sugerującą, że należy do wyborców Donalda Trumpa.

23:56

A tak wyglądały ostatnie godziny tych niezwykłych wyborów na zdjęciach.

Wybory prezydenckie w USA 2020

Wybory prezydenckie w USA 2020: Joe Biden i Donald Trump zak...

23:48

Według sondażu przeprowadzonego przez CNN na temat najistotniejszych zagadnień, to gospodarka ma największe znaczenie wśród głosujących - wskazało ją 34 proc. pytanych. Następna w kolejności jest kwestia nierówności rasowej, którą wybrało 21 proc. Amerykanów. 18 proc. uzyskały działania dotyczące koronawirusa. 11 proc. głosujących wskazało, że najważniejsze dla nich są kwestie dotyczące przestępczości i bezpieczeństwa. Tyle samo procent Amerykanów wybrało opiekę zdrowotną.

23:40

Szacuję się, że frekwencja w niektórych miejscach może być dwukrotnie większa, niż podczas poprzednich wyborów. Ta wysoka frekwencja, między innymi w hrabstwie Bucks w Pensylwanii, powoduje bardzo długie oczekiwanie w lokalach wyborczych. Komisarz hrabstwa Bucks, Gene DiGirolamo powiedział dla CNN, że słyszał od wyborców, że spędzili w kolejce od trzech do czterech godzin.

23:30

Jeszcze w 2004 roku była niechętna startowi męża w wyborach prezydenckich. Teraz jednak zmieniła zdanie. W tej kampanii wyborczej wzięła urlop na uczelni, gdzie wykłada, by wesprzeć swego męża Joe Bidena. „Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że jest empatyczny ze względu na to, przez co przeszedł w życiu” – tak mówiła o swoim mężu wywiadzie dla magazynu „People”. Jaka jest Jill Tracy Biden, kandydatka na pierwszą damę Stanów Zjednoczonych?

23:13

Tak wyglądają godziny zamknięcia lokali wyborczych w kluczowych stanach. To właśnie wyniki głosowania w tak zwanych „swing states” odgrywają kluczową rolę, ponieważ wygrana, czy to kandydata Demokratów – Joe Bidena, czy kandydata Republikanów – Donalda Trumpa, nie jest tam oczywista.

23:00

Amerykanie mówili, że po Michelle Obamie, pierwszej czarnoskórej, pochodzącej z ubogiej rodziny, Pierwszej Damie USA w Białym Domu nie pojawi się nikt bardziej niekonwencjonalny. Melania Trump powiedziała jednak: "Sprawdzam". Jak przyznała w rozmowie z CNN: - Nie zgadzam się z wszystkim, co on (Donald Trump - przyp. red.) mówi, ale – wiecie, to jest przecież normalne. Jestem sobą, mówię mu wprost, co myślę.

22:42

  • NATO jest narażone na ryzyko początku pęknięcia (...). Widzimy to wszystko, co dzieje się od Białorusi po Polskę, po Węgry oraz wzrost totalitarnych reżimów na świecie (...) – to słowa Joe Bidena, które padły podczas wyborczego potkania w Filadelfii. Kandydat Demokratów znalazł się w ogniu krytyki zarówno amerykańskiej Polonii, jak i swojego przeciwnika w wyborach.

22:25

Sekretarz stanu Michigan - Jocelyn Benson w rozmowie z CNN przekazała, że liczenie głosów w tym stanie idzie sprawnie i mogą być one podliczone szybciej, niż się spodziewano.

22:18

W związku z pandemią na świecie głos na nowego prezydenta mógł zostać oddany w sposób korespondencyjny. Jak pisze "New York Times" trwają poszukiwania 300 tys. głosów oddanych w ten sposób. Nie wiadomo czy jest to spowodowane awarią systemu, czy inną przyczyną. Sprawa będzie badana.

22:06

Donald Trump niejednokrotnie pozytywnie wypowiadał się o Polsce, jaki i działaniach kluczowych polityków, w tym prezydenta Andrzeja Dudy. Podczas pobytu w Warszawie powiedział: „Ameryka kocha Polskę, Ameryka kocha Polaków”.

21:50

Powyborcze spotkanie Donalda Trumpa ma się odbyć w Białym Domu. Pierwotnie miało w nim wziąć udział 400 osób. CNN informuje, że liczba gości będzie mniejsza i będzie ich "jedynie" 250.

21:34

Amerykańscy wyborcy ustawiają się w kolejkach w lokalach wyborczych w całych Stanach Zjednoczonych – podaje Bloomberg QuickTake

21:21

Prezydent Donald Trump złożył we wtorek wizytę w swojej siedzibie sztabu wyborczego w Arlington w Wirginii. Powiedział m.in., że „wygrywanie jest łatwe, a przegrywanie nigdy nie jest łatwe. Nie dla mnie”.

21:15

Dyrektor Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa, Christopher Krebs, powiedział dziennikarzom, że agencja, która monitoruje ingerencje w wybory jest pewna, że głosowanie jest bezpieczne. - Władze federalne obserwowały w ostatnich tygodniach próby ingerencji z Iranu i Rosji w głosowanie, ale zapewniają, że te problemy zostały rozwiązane – powiedział Krebs. Dwa tygodnie temu amerykańskie władze wywiadowcze ujawniły, że oba kraje uzyskały informacje dotyczące rejestracji wyborców i że Iran wysłał maile udające skrajnie prawicową grupę, której celem było zastraszanie wyborców – informuje Financial Times.

21:13

O północy polskiego czasu zostaną zamknięte pierwsze lokale wyborcze. O 1. w nocy naszego czasu zakończy się głosowanie w stanach: Vermont, Georgia, Wirginia i Karolina Południowa.

20:55

Wybory w USA są bardzo ważne także dla Polski. Od tego, który kandydat wygra zależą stosunki pomiędzy naszymi krajami. Co Donald Trump i Joe Biden mówią o Polsce?

20:41

Kamala Harris, kandydatka na wiceprezydenta USA z ramienia Demokratów zachęca do pójścia na wybory: "Pewnego dnia nasze dzieci i wnuki spojrzą nam w oczy i zapytają, co zrobiliśmy w tej chwili. Chcę móc powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby walczyć o nasz kraj i jego przyszłość. Idźcie głosować."

20:38

Prokurator generalna stanu Michigan, Dana Nessel, informuje na Twitterze, że otrzymała informacje o telefonach, które wprowadzają w błąd wyborców w mieście Flint. Fałszywe telefony namawiają mieszkańców do głosowania dzień później z powodu długich kolejek w lokalach wyborczych. - Żadnych długich kolejek, a dziś jest ostatni dzień głosowania. Nie wierz w kłamstwa! - napisała Dana Nessel.

20:35

W przeszłości Ameryka wybierała na ojca narodu półanalfabetę, seksoholika chwalącego się rozmiarem swojego przyrodzenia, członka Ku Klux Klanu, dwóch polityków, którzy widzieli UFO i takiego, który swojego psa nazwał imieniem Satan.

20:30

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel: Zapowiada się nieprzewidywalna noc. Ludzie w USA zdecydują jaki kurs obiorą na najbliższe cztery lata.

20:26

Jednym z najważniejszych stanów w obecnych amerykańskich wyborach prezydenckich stała niespodziewanie Karolina Północna. Okazało się bowiem, że ta była republikańska twierdza znalazła się teraz w zasięgu Joe Bidena. Od roku 1980 Karolina Północna głosowała na Republikanów, poza 2008, kiedy to zaskakująco wygrał tam Barack Obama.

20:20

POLITICO: Joe Biden ma dużą przewagę nad Donaldem Trumpem. Demokraci mogliby już świętować, jednak tego nie robią. Pamiętają bowiem rok 2016. Wtedy Trump także miał być bez szans.

20:12

Taka ciekawostka:

20:00

Financial Times: Dolar słabnie, ponieważ inwestorzy stawiają na zwycięstwo Joe Bidena. Jego wygrana uwolniłaby ogromny pakiet pożyczek i wydatków, aby ożywić gospodarkę USA.

19:50

Jeszcze w 2004 roku była niechętna startowi męża w wyborach prezydenckich. Teraz jednak zmieniła zdanie. W tej kampanii wyborczej wzięła urlop na uczelni, gdzie wykłada, by wesprzeć swego męża Joe Bidena. Jill Tracy Biden w latach 2009-2017 pełniła funkcję „drugiej damy”, czyli żony wiceprezydenta. Czy teraz zatęskniła do Białego Domu?

19:21

Joe Biden może liczyć na poparcie wielu gwiazd showbiznesu. Wśród zwolenników kandydata Demokratów są m.in Robert de Niro, Tom Hanks, Jay-Z, Beyonce, Barbra Streisand, Leonardo DiCaprio, Taylor Swift, Meryl Streep i Chris Evans.

18:25

Przy okazji wyborów prezydenckich w USA nie mogło zabraknąć rozmowy z prof. Bohdanem Szklarskim. Kto wygra jego zdaniem? Wywiad znajdziecie poniżej.

17:55

Żeby być uczciwym należy dodać, że w wyborach startuje więcej kandydatów. Oprócz Trumpa i Bidena o urząd prezydenta starają się m.in.: Jo Jorgensen (63 lata, wykładowczyni akademicka, Partia Libertariańska; startuje we wszystkich Stanach oraz Howie Hawkins (67 lat, związkowiec i aktywista ekologiczny, współzałożyciel amerykańskich Zielonych; startuje w większości Stanów). Są także kandydaci, którzy startują w pojedynczych Stanach, co oznacza, że nie mają realnych szans na wygraną. Jedną z takich osób jest raper Kanye West, który widnieje na listach w 12 Stanach (z możliwością dopisania w 13 kolejnych).

17:48

Joe Bidena poparł raper Eminem

17:37

Pod pewnymi względami trwające wybory już przeszły do historii

17:07

Sondaże dają większe szanse na zwycięstwo Bidenowi

17:05

Czego spodziewać się po wyborach prezydenckich? - Nie stawiam tezy, że w przypadku porażki Donald Trump nie będzie chciał oddać władzy. Ale na pewno może chcieć skomplikować sytuację w oparciu o istniejące procedury. W takim wypadku przez najbliższe dwa miesiące w USA zapanuje polityczne zamieszanie. - mówi Mateusz Piotrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Całą rozmowę znajdziecie poniżej.

17:00

Wiadomo już, kto zwyciężył w wioskach Dixville Notch i Millsfield w stanie New Hampshire. Wyniki zostały tam tradycyjnie ogłoszone we wtorek tuż po północy. W pierwszej z nich wygrał Joe Biden, który zdobył... 5 głosów. Co istotne były to wszystkie możliwe do zdobycia głosy, bo w Dixville Notch mieszka kilkanaście osób. Ze zwycięstwa w Millsfield może z kolei cieszyć się Donald Trump, który zdobył 16 głosów na 21 możliwych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory prezydenckie w USA 2020. Relacja z dni 3-4 listopada - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński