Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nadzieja dla "Koniczynki". Mają czas na spłatę długu

Anna Folkman
Anna Folkman
Wracamy do tematu problemów Fundacji Promocji Zdrowia ZOZ Koniczynka w Szczecinie. Ośrodek, który pomaga osobom niepełnosprawnym do końca września miał opuścić swoją siedzibę. Jest jednak światełko w tunelu, wypowiedzenie cofnięto a Fundacja ma czas na spłatę zaległości za czynsz do końca roku.

- Dzięki projektom realizowanym przez fundację wsparcie otrzymują rodziny z całego regionu dotknięte problemem niepełnosprawności. To często pierwsze miejsce, w którym mogą uzyskać fachową pomoc. W placówce organizowane są bardzo potrzebne zajęcia rehabilitacyjne i terapeutyczne nawet dla najmłodszych dzieci. Organizacja na prowadzenie indywidualnych i grupowych zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych otrzymuje dotacje ze środków PFRON, będących w dyspozycji województwa – informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.- Do tej pory Fundacja Promocji Zdrowia ZOZ „Koniczynka” nie zgłaszała do urzędu marszałkowskiego ani urzędu pracy, problemów związanych ze swoją sytuacją lokalową. Nie było żadnych pism ani telefonów w tej sprawie.

Problemy z płatnościami za lokal w „Koniczynce” zaczęły się po kontroli z PFRON, który doszukał się poślizgów w płatnościach składek ZUS.

- Składki płaciliśmy nieterminowo, więc zgodnie z prawem nie przysługuje nam dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zatrudniamy w sumie 17 osób, z tego 14 to osoby niepełnosprawne. Do ich wynagrodzeń otrzymujemy 75 proc. dofinansowania z PFRON. W związku z toczącym się postępowaniem to bieżące dofinansowanie wstrzymano. Zdarzają się nam poślizgi w opłatach to prawda, ale płaciliśmy zawsze. Staramy się ratować „Koniczynkę” uruchomiliśmy zrzutkę na czynsz - to około 80 tys. zł. - dodaje Lolita Siewierska z Fundacji Promocji Zdrowia ZOZ Koniczynka.

Fundacja Promocji Zdrowia ZOZ Koniczynka wynajmuje od Nieruchomości i Opłat Lokalnych lokal w budynku przy al. Bohaterów Warszawy 27 na podstawie umowy najmu, która została podpisana w 2014 roku. Aktualnie umowa dotyczy kilku pomieszczeń o łącznej powierzchni 328,77 metrów kw.

Czytaj też: Ośrodek rehabilitacji musi opuścić lokal. Zabrakło pieniędzy na czynsz

Wynegocjowana przez najemcę stawka 31,87 zł brutto za 1 metr kw. obejmuje koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją pomieszczeń, tj.: podatek od nieruchomości, ogrzewanie, prąd, wywóz nieczystości, wodę, ścieki, fundusz remontowy. W drugim roku trwania umowy pojawiły się problemy z terminowym płaceniem czynszu. Fundacja zwróciła się z prośbą o rozłożenie zaległości na raty – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy NiOL. - Kierownictwo spółki, zważywszy na ważny społecznie profil działania Fundacji, zgodziło się na udzielenie takiej pomocy. Niestety problemy finansowe Fundacji nie ustały.

Podpisywano kolejne porozumienia, ale już czwarta zgoda na ratalną spłatę zaległości także nie była realizowana zgodnie z oczekiwaniami NiOL. Należności nadal rosły.

W lipcu tego roku przedstawiciele Fundacji spotkali się z prezesem NiOL. Jednak to spotkanie nie przyniosło żadnego konkretnego rozwiązania. NiOL zaproponował Fundacji przeprowadzkę do mniejszego lokalu, na co Fundacja nie wyraziła zgody – dodaje Wojciech Jachim. - Wobec faktu, że nieruchomość generuje straty i nie widać perspektyw na zmianę tego stanu rzeczy, kierownictwo NiOL pismem z 4 września zdecydowało się na wypowiedzenie umowy najmu ze skutkiem na dzień 30 września.

Czynsz pokrywa rzeczywiste koszty funkcjonowania nieruchomości. Jego obniżka jest niemożliwa, ponieważ skutkowałaby koniecznością dopłacania do nieruchomości przez spółkę NiOL, co z kolei naraziłoby kierownictwo spółki na zarzut nieracjonalnego gospodarowania swoim majątkiem.

Jedynym rozwiązaniem jest spłata zadłużenia przez Fundację.

- Otrzymaliśmy od Fundacji prośbę o cofnięcie wypowiedzenia umowy najmu z zapewnieniem, że wszystkie zaległości zostaną spałcone do końca tego roku. Zgodziliśmy się na to, w poniedziałek wypowiedzenie zostanie wycofane – kończy Jachim.

Ośrodek rehabilitacji dzieci i dorosłych musi opuścić lokal....

Ten dywan pomaga chorym dzieciom. Rehabilitacja przez zabawę...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński