Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli zacznie boleć gardło

Ilona Stec [email protected]
Łagodne bóle gardła można próbować leczyć samemu. Gdy dolegliwości zaostrzają się, konieczna jest wizyta u lekarza. Infekcje gardła u dzieci lepiej wcześniej skonsultować z lekarzem.
Łagodne bóle gardła można próbować leczyć samemu. Gdy dolegliwości zaostrzają się, konieczna jest wizyta u lekarza. Infekcje gardła u dzieci lepiej wcześniej skonsultować z lekarzem. Fot. Radosław Brzostek
Nieprzyjemne "drapanie", pieczenie, potem przeszywający ból i trudności w przełykaniu - to typowe objawy nieżytu gardła.

Choć nie zawsze zwiastuje to poważną chorobę, na pewno jest jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości.

Ból gardła może mieć różne podłoże - wirusowe, bakteryjne, może być też spowodowany zakażeniem grzybami albo alergią. Różne też mogą być jego objawy, a także nasilenie i przebieg. Warto mieć to na względzie wybierając lek, który ma pomóc złagodzić dolegliwości.

Bardzo często - nim choroba rozwinie się tak, że bez interwencji lekarza obejść się już nie sposób - chory próbuje pomóc sobie sam. Kiedy zawodzą sposoby domowe - płukanie gardła roztworem soli czy ziołowymi naparami o antyseptycznym działaniu - ratunku szuka się w aptece.

Spróbujmy zdiagnozować

Rynek farmaceutyczny oferuje wiele leków bez recepty, które mogą przynieść ulgę bolącemu gardłu. Nie należy jednak zdawać się na przypadkowe preparaty tylko dlatego, że pomogły one sąsiadowi lub koleżance. Warto poprosić o radę farmaceutę, który pomoże w doborze odpowiedniego leku. Nim wybierzemy się do apteki, spróbujmy przyjrzeć się bliżej naszym dolegliwościom.

Ostre zapalenie gardła, trwające od kilku do kilkunastu dni, wywołane jest zwykle działaniem wirusów i bakterii. Wirusowe zapalenia pojawiają się zwykle w okresie jesienno-zimowym i wiosną. Zapalenia bakteryjne niemal z taką samą siłą atakują przez cały rok. Np. angina często występuje zarówno w okresie zimowych chłodów, jak i w letnie upały.

Kiedy do lekarza?

Kiedy do lekarza?

- Gdy zapalenie gardła nie ustępuje, towarzyszą mu gorączka, wymioty, bóle brzucha.
- Kiedy pojawiają się trudności w oddychaniu.
- Gdy ostry ból gardła trwa dłużej niż pięć dni.
- Gdy pojawiła się gorączka, wymioty, wysypka, ból stawów, pleców, ucha, trudności w przełykaniu i otwieraniu ust albo krew w odkrztuszanej wydzielinie.
- Gdy chrypka utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie.

Jak sucho - sprawcą wirus! /b>
Jeśli bólowi gardła towarzyszy kaszel, katar, łzawienie oczu i podwyższona temperatura - można podejrzewać, że sprawcą zakażenia jest wirus. W takich przypadkach chory odczuwa zwykle pieczenie, drapanie, suchość w gardle. Na tego rodzaju dolegliwości najbardziej odpowiedni byłby lek nawilżający śluzówkę. Takie preparaty nie tylko nawilżają, ale działają też przeciwzapalnie. Zmniejszają obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, zwiększają wydzielanie śliny, powodując nawilżenie wysuszonej śluzówki i przynosząc ulgę suchemu, drapiącemu gardłu. Dodatkowe składniki, np. wyciąg z mięty, łagodzą uczucie drapania, pieczenia.
Winne bakterie
W przypadku, gdy ból gardła pojawia się nagle, jest silny, gdy czasem promieniuje do szyi lub ucha i, gdy towarzyszy mu wysoka gorączka, można podejrzewać, że zakażenie ma podłoże bakteryjne. Wówczas lepszy byłby lek o działaniu przeciwbakteryjnym, który dodatkowo znieczula bolące miejsce.
Może się jednak zdarzyć, że samemu trudno będzie zdiagnozować, jaki rodzaj bólu nam dokucza. Objawy mogą wydawać się nieoczywiste. W takiej sytuacji lepiej skonsultować się z aptekarzem.
Gdy dolegliwości się nasilają
Gdy dolegliwości nasilają się i przedłużają - często trzeba skorzystać z pomocy lekarza, ponieważ niewykluczone jest, że potrzebne będzie leczenie antybiotykami. Zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn korzystania z porad lekarskich. Dorosłych przypadłość w postaci chorób gardła dotyka średnio 2-4 razy w roku. U dzieci zdarza się częściej. U osób dorosłych jednak te infekcje mają zazwyczaj łagodniejszy przebieg niż u dzieci, choć w podeszłym wieku i u dorosłych mogą przebiegać ciężej z powodu osłabienia mechanizmów odpornościowych organizmu. Należy pamiętać, że bóle gardła mogą być też zwiastunami poważniejszych chorób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński