MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie samochody kupują Polacy? Co z cenami i dostępnością? „Obecnie można zaobserwować dwa trendy związane ze sprzedażą aut”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Aktualne dane wskazują, że poważne problemy z dostępnością aut zostały już rozwiązane, jednocześnie rośnie liczba rejestracji pojazdów.
Aktualne dane wskazują, że poważne problemy z dostępnością aut zostały już rozwiązane, jednocześnie rośnie liczba rejestracji pojazdów. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press
W styczniu 2023 roku zarejestrowano w Polsce ponad 35 tys. sztuk nowych samochodów osobowych, to wzrost o 20 proc. w ujęciu rok do roku. To pierwszy tak dobry początek roku od stycznia 2020 roku. Eksperci Automarket.pl zwracają uwagę na ciekawe zjawisko, mianowicie okazuje się, że drożejąca oferta aut „ze średniej półki” przekłada się na zwiększone zainteresowanie klasą premium. Co z cenami i dostępnością samochodów na polskim rynku?

Spis treści

Koniec problemów z dostępnością aut?

Aktualne dane wskazują, że poważne problemy z dostępnością aut zostały już rozwiązane, a czas oczekiwania na nowy samochód powraca do stanu sprzed kilku lat, jednocześnie rośnie liczba rejestracji pojazdów. Eksperci Automarket.pl powołując się na dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, podają, że w styczniu 2023 roku zarejestrowano w Polsce ponad 35 tys. sztuk nowych samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 20 proc. w ujęciu r./r. Jednocześnie podkreślają, że to szósty miesiąc z rzędu, kiedy liczba rejestracji jest większa niż rok wcześniej i jednocześnie pierwszy tak dobry początek roku od stycznia 2020 roku.

Eksperci spodziewają się wzrostu sprzedaży aut elektrycznych i w segmencie premium

Obecnie można zaobserwować dwa trendy związane ze sprzedażą samochodów. Pierwszy związany jest z koniecznością przejścia na napędy zeroemisyjne do 2035 roku. Wpływa bezpośrednio na rozwój technologii i gamy elektrycznych modeli marek, a w konsekwencji powoduje wzrost zainteresowania takimi autami.

Drugi trend, jak wyjaśniono, wynika ze wzrostu cen wszystkich samochodów i wstrzymaniu przez producentów produkcji najmniej dochodowych modeli niższych segmentów.

– Drożejąca oferta aut „ze średniej półki” przekłada się na zwiększone zainteresowanie klasą premium (według SAMAR wzrost sprzedaży w roku 2022 o 3,5 proc. względem 2021). W związku z tym na odbiór samochodów elektrycznych oraz modeli wyższego segmentu prawdopodobnie będziemy musieli poczekać dłużej – podają eksperci Automarket.pl.

Ceny aut w górę

Jak zauważają, w tym roku dostępność samochodów będzie mniejszym kłopotem niż rosnące ceny aut nowych, mające przełożenie również na rynek wtórny. Drożejące podzespoły, większe koszty produkcji, a w końcu dwuletni niedobór aut wpłynęły na wzrost ich cen.

Jak podaje GUS, sprzedaż detaliczna w grupie „pojazdy samochodowe, motocykle i części”, liczona w cenach stałych, była w grudniu 2022 roku o prawie 8 proc. wyższa niż w listopadzie. Ze wstępnych analiz całego roku 2022 wynika, że wartości aut rosły w sposób zbliżony do poziomu inflacji. Według Instytutu Samar średnia cena nowego samochodu wyniosła w listopadzie ub. roku blisko 160 tys. zł, tj. o ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej.

W związku ze wzrostem stóp procentowych w ubiegłym roku wzrosły też koszty finansowania zakupu samochodów. Problemy z dostępnością kredytu i niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej powoduje, że kierowcy będą w tym roku szukać bezpiecznych opcji.

Dzięki poprawie dostępności aut, czas oczekiwania na większość modeli w 2023 roku z pewnością będzie krótszy. Pewne ograniczenia mogą dotyczyć zakupu samochodów elektrycznych i klasy premium. Zdaniem przedstawicieli Automarket.pl, główny problem będą natomiast stanowić wysokie ceny wszystkich modeli.

Jakich samochodów używanych szukali Polacy w 2022?

Trudności z dostępem do samochodów nowych spowodowały przekierowanie uwagi wielu kierowców na pojazdy używane – także te z zagranicy. Wzrósł średni wiek sprowadzanych pojazdów, który wyniósł ponad 12 lat, natomiast w przypadku modeli z silnikami benzynowymi było to 13 lat – wynika z raportu OTOMOTO „Internetowy Samochód Roku 2022”.

Co ciekawe, również w 2022 roku dużym zainteresowaniem cieszyły się samochody z wysokim przebiegiem - więcej niż 20 proc. wyświetleń dotyczyła pojazdów o przebiegu od 150 do 200 tysięcy kilometrów. Spore zainteresowanie wzbudzały też samochody 10-letnie i starsze – ponad 25 proc. przeglądających oferty używanych aut w serwisie wyświetliła oferty sprzedaży aut w wyprodukowanych w latach 2008-2012.

Niezmienne w preferencjach polskich kierowców pozostaje zamiłowanie do samochodów z Niemiec. To zza zachodniej granicy pochodziła więcej niż połowa importowanych do Polski aut używanych. Sympatie Polaków widać też w wyborze modeli i marek.

Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych modeli według ISR 2022 jest niemal identyczna, jak w poprzednim roku. Na swoich pozycjach utrzymali się zeszłoroczni liderzy – BMW serii 3, Audi A4 i BMW serii 5. Do zmiany doszło tylko na 9. pozycji – z zestawienia wypadł Ford Focus, a jego miejsce zajął Mercedes klasy E. Top 10 najpopularniejszych samochodów używanych w 2022 roku to modele pochodzące od niemieckich producentów.

Najpopularniejsze nowe modele w 2022 roku

O popularności nowych samochodów w 2022 roku decydowała ich dostępność na rynku – m.in. ze względu na krótszy niż w przypadku innych modeli czas oczekiwania, na dwóch czołowych miejscach wśród najczęściej wyświetlanych nowych samochodów w OTOMOTO znalazły się Kia Sportage i Hyundai Tuscon.

Najpopularniejsze modele nowych samochodów wpisują się w ulubiony typ nadwozia kierowców w Polsce. Po raz kolejny został on zdominowany przez SUV-y, których szukało aż 48,5 proc. przeglądających oferty sprzedaży nowych modeli samochodów w serwisie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie samochody kupują Polacy? Co z cenami i dostępnością? „Obecnie można zaobserwować dwa trendy związane ze sprzedażą aut” - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński