Choć granicę mamy tuż tuż, to nasze województwo zajmuje dopiero 11 pozycję wśród regionów eksportujących swoje towary za granicę. - Trzeba to zmienić - nawołuje urząd marszałkowski i zaprasza przedsiębiorców na spotkanie. W czwartek spotkanie w tej sprawie.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale aby wziąć w nim udział należy zarejestrować się pod adresem iwona.szczepaniak@santander.pl. Z racji ograniczonej liczby miejsc rejestracja jest aktywna tylko po potwierdzeniu ze strony organizatora. Spotkanie odbędzie się jutro.

Niemcy są najważniejszym odbiorcą zachodniopomorskiego eksportu. Trafia tam aż 28 proc. sprzedaży zagranicznej naszego województwa.

- Potencjał jest jednak znacznie większy - podkreśla Agnieszka Pietrzak, która jako przedstawiciel Santander Bank Polska S.A. wraz z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego organizuje spotkanie dla firm zainteresowanych eksportem do Niemiec.

Naturalny rynek dla zachodniopomorskiego

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 24 stycznia w Szczecinie, a celem spotkania będzie przybliżenie zachodniopomorskim przedsiębiorcom najważniejszych zagadnień dotyczących rozpoczęcia i prowadzenia działalności eksportowej na rynku niemieckim. Swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie podzielą się eksperci z różnych dziedzin.

- Rynek niemiecki jest naturalnym, ale i niezwykle perspektywicznym kierunek eksportowym dla lokalnego biznesu - podkreśla Marcin Kaczyński z Santander Bank Polska. - Dla zachodniopomorskich przedsiębiorców rynek niemiecki jest priorytetowy - to główny rynek zbytu dla naszych eksporterów, dlatego też podejmujemy wiele działań promujących bilateralną współpracę. poświęcone tematyce rynku niemieckiego.

Informacje w pierwszej ręki

W trakcie spotkania dzięki obecności zaproszonych ekspertów będzie można otrzymać informacje z pierwszej ręki na temat procedur, możliwości i pułapek czyhających na firmy pragnące rozwinąć swoją działalność na rynku niemieckim. Rok 2019 wiąże się ze zmianami: wprowadzenie opłaty produktowej oraz nowe stawki opłat drogowych.

Szczególnie interesująca może okazać się prezentacja firmy Google: "Jak za pomocą narzędzi analitycznych przeprowadzić we własnym zakresie analizę możliwości wprowadzenia na rynek niemiecki konkretnych produktów".

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Kolejna konferencja dla przedsiębiorców

- Kolejne wydarzenie organizowane przez COIE to polsko-niemiecka konferencja dotycząca Przemysłu 4.0, która odbędzie się już 12 lutego - dodaje Jacek Wójcikowski, dyrektor Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Atuty województwa zachodniopomorskiego

Województwo zachodniopomorskie ma ogromny potencjał do rozwoju działalności eksportowej. Jego atutami są m.in. położenie przy granicy z Niemcami, bliskość rynków krajów skandynawskich oraz dostęp do portów i transportu morskiego.

Jednak, jak pokazują dane GUS za pierwsze półrocze 2018 r., pod względem przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów na eksport Zachodniopomorskie zajmuje dopiero 11. pozycję wśród wszystkich polskich województw.

Z przychodami rzędu 12 mld zł uplasowało się niżej niż wszystkie sąsiednie jednostki administracyjne.

ZOBACZ TEŻ: 5275 zł tyle wynosi średnia pensja w Polsce. Jeszcze nigdy zarobki Polaków nie były tak wysokie

Obejrzyj wideo:
60 Sekund Biznesu: Polska wódka jest swoistego rodzaju lodołamaczem na rynkach zagranicznych