MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak się zmotywować do nauki? Oto 5 kroków do znalezienia chęci na nowo. Wprowadź je w życie, aby przygotowywanie do lekcji było prostsze

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Kiedy nauki jest dużo, nie wiadomo za co się zabrać i brakuje motywacji, warto działać według planu. Dobra organizacja i konsekwencja to klucz do sukcesu. Poznaj 5 skutecznych zasad
Kiedy nauki jest dużo, nie wiadomo za co się zabrać i brakuje motywacji, warto działać według planu. Dobra organizacja i konsekwencja to klucz do sukcesu. Poznaj 5 skutecznych zasad 123rf.com
Nie masz motywacji do nauki, a lista zadań domowych czy nadchodzących sprawdzianów się wydłuża? Być może musisz uczyć się do matury lub egzaminów ósmoklasisty, a chęci brak. Motywacja może być trudna do znalezienia, zwłaszcza po dłuższej przerwie. To normalne, że czasem ci się nie chce. Dobra wiadomość jest taka, że są sposoby, aby przezwyciężyć to uczucie i zrobić to, co ma być zrobione. Poznaj 5 kroków, które ułatwią naukę, nawet kiedy odczuwasz deficyt chęci i motywacji!

Spis treści

Krok 1: Określ swój ulubiony styl uczenia się

Przede wszystkim spróbuj zrozumieć sposób, w jaki się uczysz. Czy wolisz czytać podręcznik strona po stronie, zapamiętać materiał do sprawdzianu? A może należysz do tej grupy osób, która bez przerzucenia informacji na papier nic nie zapamięta? Wolisz słuchać, czy opowiadać? Analiza przychodzi ci łatwo, czy uwielbiasz morze wielowątkowości?

Jedną z przyczyn, dla których trudno jest zabrać się do pracy, może być to, że uczysz się w sposób nieodpowiedni dla twojego mózgu! Co z tego, że od godziny powtarzasz definicje zapisane w zeszycie lub czytasz podręcznik, kiedy wszystko ulatuje z głowy? Być może dla ciebie ważne jest wysłuchanie wykładu i wyobrażenie sobie tematu? Rozrysowanie mapy, schematu (np. ucząc się historii lub geografii), albo dotykanie poszczególnych przedmiotów zapamiętując ich nazewnictwo na kartkówkę ze słówek?

Koniecznie zapoznaj się z różnymi metodami nauki i zapamiętywania, przetestuj je i wybierz te, które odpowiadają ci najbardziej lub miksuj, ponieważ nic bardziej nie zniechęca do myślenia i nauki niż rutyna.

Im bardziej nietypowe, pomysłowe sposoby nauki zastosujesz, tym lepsze możesz osiągnąć efekty!

Jak uczyć się szybciej i skuteczniej? Szkolne triki na lepsz...

Krok 2: Dobry plan to podstawa

Kiedy zorganizujesz plan nauki, poczujesz, że odzyskujesz kontrolę nad swoimi zadaniami oraz czasem. Często to wrażenie przytłoczenia sprawia, że gaśnie nam motywacja do szkolnych spraw.

Zaplanuj naukę realnie. Wyznacz czas, w którym – tak jak podczas lekcji w szkole, lub wizyty u dentysty – nie odbierasz telefonów, nie sprawdzasz TikToka itp. Zajmujesz się tylko tym, na co przeznaczyłeś dany czas. Pamiętaj, że to umowa sama ze sobą! Nikt nie lubi, kiedy inni nie dotrzymują danego słowa, dlaczego więc mielibyśmy robić to sami sobie?

Następnie rzuć okiem na plan lekcji i kalendarz (uwzględnij zajęcia dodatkowe, rodzinne spotkanie i czas na odpoczynek). Zrób listę sprawdzianów, zadań, projektów na najbliższe kilka dni. Zdecyduj, które są najpilniejsze i sprawdź zakres materiału. Potem przypisz do nich daty, godziny oraz metody nauki (film instruktażowy, podręcznik, testy, słówka, wykład, wspólna nauka z koleżanką itd.).

Krok 3: Podziel materiał na mniejsze partie

Wyznaczając sobie drobniejsze cele, szybciej osiągniesz rezultat. Twoja motywacja do nauki będzie wzrastać z każdym skreślonym punktem z listy zadań do zrobienia. Jak w prosty sposób podzielić materiał?

Po pierwsze zadaj sobie pytanie: Ile jestem w stanie zrobić w ciągu godziny? Patrząc na treści w podręczniku z danego przedmiotu, z pewnością będziesz umiał ocenić, co jest możliwe do zrealizowania w tym czasie. Na przykładzie matematyki, może to być: przypomnę sobie teorię wzorów skróconego mnożenia z podręcznika str. 15, wykonam ćwiczenie przykładowe z kolejnej strony i obejrzę lekcję na ten temat w Internecie.

W ten sposób podziel cały materiał. Zapanuj koniecznie coś fajnego w kilkunastominutowych przerwach np. spacer z psem, telefon do koleżanki, przekąskę.

Krok 4: Poproś o pomoc lub inaczej: współpracę

Umów się z osobami z klasy na wspólne powtórki. Każda osoba może nauczyć się w danym czasie innej części materiału, a następnie nawzajem możecie siebie przepytywać, a także robić sobie wykłady z opanowanych zagadnień. Motywacja wzrasta, ponieważ działasz zespołowo i dzielisz odpowiedzialność!

Krok 5:Pamiętaj o zdrowych granicach i odpoczynku

Brak motywacji może odwrócić się – przy dużym zaangażowaniu – w jej nadmiar! Będąc zadowolonym, że nauka idzie tak sprawnie, bardzo łatwo jest stracić poczucie czasu i zasiedzieć się nad książkami do późnej nocy. Jednak odpowiednia ilość snu, pożywienia i odpoczynku jest niezbędna dla naszego zdrowia, ale także po to, aby nauka, na którą poświęcamy czas, była efektywna. Dlatego pilnuj granic czasowych i regeneracji.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Żywe szachy na Budzeniu Sienkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak się zmotywować do nauki? Oto 5 kroków do znalezienia chęci na nowo. Wprowadź je w życie, aby przygotowywanie do lekcji było prostsze - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński