MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje wizyta u psychologa prywatnie? Cena za pierwsze spotkanie i kolejne konsultacje. Koszt leczenia dziecka i osoby uzależnionej

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Z wizyty u psychologa dziecięcego powinno skorzystać ok. 20 proc. dzieci i młodzieży.
Z wizyty u psychologa dziecięcego powinno skorzystać ok. 20 proc. dzieci i młodzieży. bialasiewicz/123RF
– Ile kosztuje wizyta u psychologa? – o to pytają Polacy, którzy coraz częściej zgłaszają się do gabinetów terapeutycznych. Coraz częstszymi gośćmi prywatnych gabinetów terapeutycznych są dzieci i młodzież. Konieczność uzyskania pomocy psychologicznej zazwyczaj odbywa się pod presją czasu, dlatego wiele osób rezygnuje z korzystania ze świadczeń w ramach NFZ. Sprawdź, ile kosztuje prywatna wizyta u psychologa, terapia par i leczenie uzależnień. Zobacz, jaka jest cena konsultacji u psychologa dziecięcego.

Spis treści

Wizyta u psychologa na NFZ – czy trzeba mieć skierowanie?

Pierwszym utrudnieniem w szukaniu specjalistycznej pomocy jest fakt, że aby skorzystać z refundowanej terapii psychologicznej, w większości przypadków, należy mieć skierowanie lekarskie. Wystawić je może lekarz POZ lub inny lekarz udzielający świadczeń w ramach ważnej umowy z NFZ.

Nie jest ono wymagane m.in. od weteranów wojennych oraz osób:

  • uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – w zakresie lecznictwa odwykowego,
  • współuzależnionych: mieszkających lub gospodarujących wspólnie z osobą uzależnioną lub jeśli ich stan psychiczny powstał na skutek związku emocjonalnego z osobą uzależnioną – w zakresie leczenia współuzależnienia,
  • chcących skorzystać ze świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych dla dzieci i młodzieży.

Czytaj także: Psycholog lub psychiatra dostępny „od ręki”? Zgłoś się za darmo i bez skierowania do Centrum Zdrowia Psychicznego

Kolejny problemem, który napotykamy szukając pomocy, jest brak dostępności bliskich terminów wizyt w gabinetach psychologicznych działających w ramach NFZ, w szczególności w mniejszych miejscowościach. A podjęcie szybkich działań jest niezwykle istotne w kwestii zdrowia psychicznego! Na całym świecie, a także w Polsce, dramatycznie rośnie bowiem liczba osób z problemami psychicznymi.

Ile kosztuje wizyta u psychologa prywatnie? Cena za pierwszą konsultację i kolejne spotkania

Chcąc walczyć o swoje zdrowie psychiczne, wiele osób decyduje się na podjęcie terapii prywatnie. Ponieważ musi ona odbywać się regularnie, należy liczyć się z ponoszeniem stałych, comiesięcznych kosztów. W zależności od rodzaju i nasilenia problemu terapia może trwać od kilku tygodni nawet do kilku lat.

Za pierwszą wizytę u psychologa trzeba zapłacić od 130 zł do 250 zł. W przypadku znanych i tytułowanych psychoterapeutów ceny te mogą przekroczyć nawet 300 zł za spotkanie.

Kolejne, regularne wizyty są tańsze – jedno spotkanie kosztuje zazwyczaj od 100 do 200 zł. Koszt miesięczny jest zazwyczaj czterokrotnością tej kwoty, ponieważ sesje odbywają się przeważnie raz w tygodniu.

Pandemia sprawiła, że wiele gabinetów przeszło na formę teleterapii (psycholog on-line). Koszty takich spotkań są zbliżone do tych stacjonarnych i zaczynają się od 100 zł za regularną sesję. Wizyty domowe to z kolei koszt rzędu 400-500 zł za pierwszą wizytę i od 240 zł za kolejne spotkania w mieszkaniu pacjenta.

Sesja u psychoterapeuty trwa zazwyczaj od 45 do 60 minut. Wizyty odbywają się regularnie – w zależności od potrzeb i możliwości pacjenta – raz w tygodniu, a jeśli zachodzi taka potrzeba, nawet dwa razy w tygodniu.

Tańszą opcją, ale nieodpowiadającą każdemu pacjentowi i jego problemom, jest psychoterapia grupowa. Odbywa się ona zazwyczaj raz w tygodniu i trwa ok. 90 min. Koszt sesji to zwykle 70-90 zł .

Dowiedz się więcej:

Ile kosztuje terapia dla par i terapia rodzinna? Tyle średnio trzeba zapłacić za wizytę

Terapia par i terapia rodzinna obejmują spotkania członków rodziny i bywają konieczne do rozwiązania problemów i zażegania konfliktów oraz odbudowania relacji. Jedna sesja trwa od 50 do 80 minut, a jej cena waha się od 100 do 300 zł.

Ile kosztuje terapia uzależnień? Jaki jest koszt detoksu?

Terapia uzależnień jest konieczna w przypadku szeroko pojętego nałogu. Ma na celu pomoc w wyjściu z problemu i w wytrwaniu w trzeźwości. Powinny skorzystać z niej osoby, które dotknął m.in.:

Cena konsultacji związanej z uzależnieniem wynosi przeciętnie od 130 do 170 zł (za spotkanie 45-50 minut). Często konieczna jest dłuższa, codzienna psychoterapia. Wówczas może sprawdzić się terapia dzienna – dochodząca, bez zakwaterowania – jej koszt z wyżywieniem zaczyna się szacuje się na 3000 zł za 28 dni.

Pobyt w prywatnym ośrodku uzależnień, najczęściej stosowany w przypadku uzależnienia od alkoholu lub środków psychoaktywnych, to z kolei wydatek rzędu od 2 tys. złotych za pięciodniowy detoks ora ok. 1500 tys. złotych za każdy tydzień zamkniętej terapii stacjonarnej.

Dowiedz się więcej:

Psycholog dziecięcy – cena wizyty

Coraz częściej do gabinetów terapeutycznych trafiają też młodzi pacjenci. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), aż 20 proc. dzieci i młodzieży cierpi na szeroko pojęte zaburzenia psychiczne, wśród których wymienia się m.in.

  • zaburzenia nerwicowe (leki, fobie, uporczywe myśli, czynności przymusowe),
  • zaburzenia odżywiania,
  • zaburzenia rozwoju psychologicznego i całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia zachowania i emocji.

Forum Przeciw Depresji podaje, że w 2022 r. aż 1 proc. dzieci w wieku przedszkolnym powyżej 2. i 3. roku życia była dotknięta depresją kliniczną, w grupie 6-12 lat było to 2 proc. dzieci, a w grupie młodzieńczej – do 20 proc.

Wszystkie te zaburzenia wymagają diagnozy i leczenia. Koszt podjęcia prywatnego leczenia zaczyna się od 140 zł i dochodzi do 170 zł za jedną wizytę.

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile kosztuje wizyta u psychologa prywatnie? Cena za pierwsze spotkanie i kolejne konsultacje. Koszt leczenia dziecka i osoby uzależnionej - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński