MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szybka darmowa pomoc psychologa lub psychiatry na NFZ? Centra Zdrowia Psychicznego udzielą jej w ciągu 72 godzin. Gdzie je znaleźć?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Pomoc udzielana w Centrach Zdrowia Psychicznego jest bezpłatna, aby z niej korzystać nie trzeba mieć skierowania.
Pomoc udzielana w Centrach Zdrowia Psychicznego jest bezpłatna, aby z niej korzystać nie trzeba mieć skierowania. rh2010/123RF
Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest w kryzysie psychicznym? Niezależnie od jego przyczyny możesz uzyskać szybie i bezpłatne wsparcie specjalistów na NFZ w jednym z 73. Centrów Zdrowia Psychicznego, które znajdują się w całej Polsce. Z ich pomocy można skorzystać, zgłaszając się bez wcześniejszych zapisów i skierowania. Wystarczy po prostu przyjść lub zadzwonić.

Spis treści

Czym są Centra Zdrowia Psychicznego?

Zadaniem Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) jest przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej z zamkniętego szpitala psychiatrycznego (tzw. modelu izolacyjnego) do środowiska lokalnego. Zmiana ta ma przeciwdziałać stygmatyzacji osób w kryzysie psychicznym oraz pomóc w uzyskaniu przez pacjenta kompleksowego wsparcia np. blisko miejsca zamieszkania, szkoły czy miejsca pracy.

CZP to miejsca, w których można dostać natychmiastowe, bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Nie są wymagane skierowania ani wcześniejsze zapisy. Pomoc dostosowana jest do potrzeb pacjenta. Może obejmować:

  • wizyty w poradni,
  • pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym,
  • wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i jego rodzinie.

Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego. Mapę miejsc, w których działają centra można znaleźć na stronie pilotażu. Docelowo centra mają obejmować społeczności od 50 do 200 tys. mieszkańców, czyli np. ludność powiatu lub dzielnicy dużego miasta.

Jak wygląda pomoc udzielana przez Centra Zdrowia Psychicznego?

Osoba w kryzysie psychicznym może zgłosić się do dowolnego punktu CZP zgłoszeniowo koordynacyjnego. Nie musi się wcześniej zapisywać. W miejscach tych w godz. 8-18 dyżurują specjaliści. Na podstawie rozmowy z nimi zostaje opracowany wstępny plan leczenia.

Zobacz film. Opieka blisko domu - Centra Zdrowia Psychicznego:

Pomoc w przypadkach pilnych jest udzielana w ciągu 72 godzin. Mogą to być regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, leczenie domowe oparte na wizytach w domu pacjenta i terapeutycznej pracy z nim i jego rodziną.

W nagłych przypadkach – wymagających hospitalizacji – centra proponują opiekę całodobową w szpitalu, z którym współpracują. Pomoc udzielana przez CZP jest bezpłatna.

Kto może skorzystać z opieki Centrum Zdrowia Psychicznego?

Do centrum może przyjść każda osoba pełnoletnia, która mierzy się z problemem psychicznym oraz członkowie rodzin, bliscy i znajomi pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Przeczytaj: Ruch działa skuteczniej niż leki na depresję i psychoterapia. To wnioski z największej w historii analizy badań naukowych

Jak podkreślają CZP, niezależnie czy będą to problemy osobiste związane z utratą bliskiej osoby, myśli samobójcze, trudności z pogodzeniem się z chorobą np. nowotworową, AIDS lub stwardnieniem rozsianym, czy nawet kłopoty z bezsennością i tak uzyskamy tam profesjonalną pomoc dopasowaną do naszych potrzeb.

Centra nie udzielają świadczeń dzieciom i młodzieży poniżej 18 r.ż., osobom uzależnionym oraz pacjentom, wobec których zastosowano środek zabezpieczający w postaci detencji psychiatrycznej.

Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Pacjenta
Warszawa, ul. Młynarska 46
Autopromocja

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Szybka darmowa pomoc psychologa lub psychiatry na NFZ? Centra Zdrowia Psychicznego udzielą jej w ciągu 72 godzin. Gdzie je znaleźć? - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński