MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi elektryczne: zmiany w prawie. Pozwolenie, ograniczenia prędkości, wagi i wymiarów - to ma obowiązywać

AM
Rząd opracował projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym
Rząd opracował projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym Pawel Relikowski
Elektryczne hulajnogi są już niemal w każdym dużym, polskim mieście. Od samego początku wzbudzają wiele kontrowersji ze względu na ich lokalizację, sposób wypożyczania i wypadki z ich udziałem. W celu uregulowania zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg opracowano projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym. Określa on m.in. wagę i wymiary hulajnogi oraz maksymalną prędkość i sposób poruszania się po mieście.

Elektryczne hulajnogi cały czas zyskują na popularności. W wielu miastach możemy je spotkać na każdym kroku, często są przyczyną wypadków i skarg ze strony pieszych. Uregulowaniem zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg postanowił zająć się rząd. W tym celu opracowany i przekazany do Rządowego Centrum Legislacji został projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym.

Czytaj też: Hulajnojeździec czy hulajnog? Jak nazwać człowieka, który jeździ na hulajnodze? Nawet językoznawcy nie są pewni

E-hulajnogi: nowe przepisy

Nowelizacja wprowadza do ustawy nową definicję, są to urządzenia transportu osobistego, do których zaliczane będą m.in. elektryczne hulajnogi. UTO mają być traktowane przez ustawę tak jak rowery. W związku z tym ich użytkownicy będą musieli posiadać uprawnienia do kierowania, takie same jak w przypadku rowerów (karta rowerowa, dowód osobisty). Ogranicza to wiek użytkowników, ponieważ kartę rowerową można otrzymać powyżej 10 roku życia.

Czytaj też: Wypożyczyli hulajnogi, żeby... przewieźć wersalkę. Wpadłbyś na to?

Także w związku z tym zapisem, użytkownicy e-hulajnóg będą zmuszeni poruszać się po drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów lub jezdni (z ograniczeniem prędkości do 30 km/h). Jednak ze względu na ich małą ilość, użytkownicy elektrycznych hulajnóg dalej będą mogli poruszać się po chodnikach pod pewnymi warunkami. Po chodniku można jeździć jeśli w pobliżu nie ma żadnej drogi rowerowej, pasa ruchu dla rowerów lub jezdni z ograniczeniem do 30 km/h oraz gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry.

E-hulajnogi: wymiary

W nowelizacji ustawy znalazł się również zapis o wymiarach hulajnóg. Elektryczne hulajnogi nie mogą przekraczać szerokości do 0,9 m, długości 1,25 metra, a dopuszczalna maksymalna waga to 20 kilogramów. W nowelizacji ustawy wpisano również maksymalną prędkość jaką może osiągnąć napęd elektryczny, czyli 25 km/h.

Zobacz też:

Elektryczne hulajnogi Lime można wypożyczać w Poznaniu od końca 2018 r. Na stałe wpisały się już w krajobraz miasta.

Poznań: Uber wprowadza nową funkcję. W aplikacji można wypoż...

Sprawdź też:

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hulajnogi elektryczne: zmiany w prawie. Pozwolenie, ograniczenia prędkości, wagi i wymiarów - to ma obowiązywać - Głos Wielkopolski

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński