MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hortensja ogrodowa to kapryśna piękność. W uprawie tego krzewu łatwo o błędy! Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by ta hortensja pięknie kwitła

Katarzyna Józefowicz
Hortensje ogrodowe są wyjątkowo piękne, ale też wymagające. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ich zimowanie i przycinanie, ale inne warunki też są ważne.
Hortensje ogrodowe są wyjątkowo piękne, ale też wymagające. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ich zimowanie i przycinanie, ale inne warunki też są ważne. RuthildEcker (pixabay.com)
Hortensja ogrodowa to wyjątkowy krzew ozdobny. Tworzy wielkie i kolorowe kwiatostany, które zdobią ją do późnej jesieni. W dodatku kolor jej kwiatów można zmienić! Jednak zdarza się, że ta hortensja nie kwitnie. To często wynik naszych błędów. Przede wszystkim – hortensji ogrodowej nie można mylić z innymi gatunkami, bo inaczej się ją przycina! Ma też nieco odmienne wymagania. Sprawdź, jak zadbać o te krzewy, żeby pięknie kwitły.

Spis treści

Lato to czas hortensji, które już od lipca królują w ogrodach. Ich piękne, wielkie kwiatostany są ozdobą każdej rabaty, dlatego tak chętnie je uprawiamy. Czasami jednak rośliny sprawiają nam zawód i nie kwitną, a my nie wiemy dlaczego. Taka sytuacja najczęściej dotyczy pięknej i lubianej, ale też bardzo kapryśnej i delikatnej hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla), natomiast znacznie rzadziej innych gatunków. Zanim więc zdecydujemy się na posadzenie w ogrodzie tej właśnie hortensji, dobrze poznajmy jej wymagania, bo są one dość szczególne.
Uwaga: hortensja ogrodowa to nazwa gatunku, a nie określenie hortensji, która rośnie w ogrodzie!

Chcesz, żeby hortensja ogrodowa dobrze kwitła? Uważaj na mróz!

Warto zacząć od tego, że hortensji ogrodowej nie powinno się uprawiać w chłodnych rejonach kraju, pozostawiając ją na zimę bez okrycia, a także w zastoiskach mrozowych i na odsłoniętych stanowiskach. Rośliny nie są całkiem mrozoodporne, dlatego niskie temperatury i zimne wiatry, mogą poważnie im zaszkodzić.
Jeśli więc chcemy, aby krzewy w miarę bezpiecznie przetrwały zimę, późną jesienią starannie je zabezpieczmy (szczególnie w chłodniejszych rejonach kraju), obsypując ich podstawę wysokim na ok. 30 cm kopczykiem kory lub torfu oraz otulając ich części nadziemne ciepłą włókniną.
Pamiętajmy też, że oprócz zimowych mrozów dla roślin bardzo niebezpieczne są również wiosenne przymrozki, które potrafią niemal doszczętnie zniszczyć pąki kwiatowe i pozbawić nas kwiatów w danym sezonie. Dlatego też wiosną, kiedy już przyjdzie czas odkrywania krzewów, uważnie śledzimy prognozy pogody i przed zapowiadanymi przymrozkami, ponownie osłońmy rośliny.
Te zabiegi często są kluczowe dla uzyskania letniego kwitnienia, gdyż hortensji ogrodowej nie tnie się tak, jak innych gatunków, co utrudnia naprawianie szkód mrozowych.

Przycinanie hortensji ogrodowych. Jak i kiedy to zrobić?

Kolejnym warunkiem tego, by hortensja ogrodowa dobrze kwitła, jest cięcie, a właściwie – niemal brak tego zabiegu. Cięcie w tym przypadku polega jedynie na usunięciu przekwitłych kwiatów tuż pod kwiatostanem. Najlepiej zrobić to wiosną, można też zrobić zaraz po kwitnieniu. Nie skracajmy regularnie jej pędów wiosną, bo nie doczekamy się kwiatów!
Wyjątkiem jest sytuacja, w której rośliny zimą mocno ucierpiały i wiosną trzeba silnie skrócić ich przemarznięte pędy. Krzewy odbiją dzięki temu z pąków znajdujących się na zdrowych fragmentach pędów, ale niestety, w danym roku już nie zakwitną.

Zwróć uwagę na podłoże i miejsce dla hortensji ogrodowej

Kolejna ważna sprawa w uprawie hortensji ogrodowej to podłoże. Roślina oczekuje bardzo żyznej, próchniczej i przepuszczalnej, ale stale lekko wilgotnej gleby. Dla powodzenia uprawy hortensji ogrodowej ważne jest też stanowisko, które powinno być półcieniste np. pod koronami drzew. Jeśli krzew posadzimy w ciemnym kącie ogrodu, nie zakwitnie, a jeśli na słonecznej rabacie, będzie przypalany przez silne promienie słońca. 

Nawożenie, podlewanie i ściółkowanie hortensji

Roślina jest żarłoczna i bardzo wrażliwa na suszę, dlatego w sezonie wegetacyjnym należy systematycznie ją zasilać nawozowymi przeznaczonymi dla hortensji. Nawożenie prowadzimy od wiosny do końca lipca, ale nie dłużej (chodzi o to, żeby rośliny miały czas przygotować się do zimy). W okresach bezdeszczowych hortensje koniecznie trzeba podlewać. Krzewy będą też wdzięczne za wyściółkowanie gleby warstwą kory, która nie tylko zapobiegnie rozwojowi chwastów, ale też ograniczy nadmiernie parowanie wody z podłoża.

Kolor kwiatów hortensji ogrodowej zależy od ziemi. Tak możesz go zmienić

Dla hortensji ogrodowych ważna jest jednak nie tylko zasobność i wilgotność gleby, ale też jej odczyn. Najlepiej rośnie w ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH, jeśli jednak zależy nam na konkretnym kolorze kwiatów, odczyn możemy zmienić, uzyskując pożądaną barwę kwiatów.
Kiedy zależy nam na kwiatach niebieskich, powinniśmy zakwasić podłoże (zwiększa się przyswajalność jonów glinu), a jeśli chcemy uzyskać kwiaty różowe, musimy zapewnić roślinom podłoże o pH zbliżonym do obojętnego.
Uwaga: sterując odczynem podłoża, musimy jednak uważać, aby nie przesadzić, bo o ile hortensje zniosą kwaśniejszą ziemię względnie dobrze, o tyle już zbyt zasadowy odczyn gleby może powodować u nich chlorozy (choroba ta objawia się utratą przez liście zielonego koloru; po zauważeniu objawów choroby, podajemy roślinom nawozy z żelazem np. Nawóz Do Roślin Zielonych Przeciw Chlorozie Biopon).
W uzyskaniu odpowiedniego koloru pomogą nam specjalne nawozy do hortensji.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Hortensja ogrodowa to kapryśna piękność. W uprawie tego krzewu łatwo o błędy! Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by ta hortensja pięknie kwitła - e-Ogródek

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński