MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hortensja pnąca kwitnie pięknie, a nie jest wymagająca. Sprawdź, jak o nią zadbać, by miała mnóstwo kwiatów. To pnącze ozdobi twój ogród

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Hortensja pnąca jest odporna na mróz i znosi różne warunki. A przy tym pięknie kwitnie.
Hortensja pnąca jest odporna na mróz i znosi różne warunki. A przy tym pięknie kwitnie. Katarzyna Laszczak
Hortensja pnąca ma oryginalne, białe kwiaty. Pojawiają się one stosunkowo wcześnie, bo już w czerwcu i lipcu. Ta hortensja jest mniej znana niż inne gatunki, ale warto zwrócić na nią uwagę. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, odporna na mróz i kwitnie niezawodnie, jeśli tylko spełnimy jej podstawowe wymagania. Zgodnie z nazwą, roślinę tę zalicza się do pnączy i można ją wykorzystać do obsadzania ogrodzeń. Hortensja może też piąć się po ścianach domów i pięknie komponuje się ze starymi drzewami, po których pniach się wspina. Radzimy, jak uprawiać hortensję pnącą, kiedy ją przycinać i o co zadbać, żeby dobrze rosła oraz kwitła.

Spis treści

Różne gatunki hortensji

Hortensje to niewątpliwie przepiękne krzewy, które w dodatku są obecnie bardzo modne. Wprawdzie były uprawiane od lat, jednak od niedawna przeżywają prawdziwy renesans i zdobią większość ogrodów. Ten triumfalny powrót hortensji był możliwy dzięki pewnym zmianom. Dawniej uprawiano przede wszystkim hortensje ogrodowe, które są piękne, ale dość kapryśne i nie zawsze kwitną. Natomiast od jakiegoś czasu królują znacznie łatwiejsze w uprawie hortensje bukietowe i krzewiaste, które kwitną znacznie bardziej niezawodnie (a niejako przy okazji powróciły też hortensje ogrodowe). I to właśnie te trzy gatunki dominują w naszych ogrodach.
Jednak wybierając hortensję do ogrodu, warto pamiętać także o innych gatunkach, takich jak piękna hortensja dębolistna, czy właśnie hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris lub Hydrangea anomala subs. petiolaris).

Jak wyglądają hortensje pnące?

Hortensja pnąca, w odróżnieniu od innych popularnych gatunków tych krzewów, tworzy długie pędy. Mogą one osiągać nawet 20-25 m, jednak są także mniejsze odmiany, a dodatkowo pędy można przycinać, ograniczając odpowiednio ich wielkość. Pędy drewnieją od dołu. Liście hortensji pnącej najczęściej są ciemnozielone, mają owalny kształt i ząbkowane brzegi (odmiany miewają bardziej okrągłe liście). Jednak od hortensji oczekujemy przede wszystkim kwiatów.

U hortensji pnącej są one zebrane w płaskie, baldachowate kwiatostany. Tworzą je kwiaty dwóch rodzajów: liczniejsze drobne i delikatne, jakby puszyste, tzw. kwiaty płodne oraz umieszczone dookoła nich – większe kwiaty płodne. Hortensja pnąca kwitnie na biało lub kremowo, a kwiaty płodne niektórych odmian mają przyjemny zapach. Pierwsze kwiaty pojawiają się w czerwcu-lipcu i dość długo utrzymują. Trzeba jednak wiedzieć, że zakwitają starsze rośliny, mające 6-7 lat. Sadząc hortensję pnącą, trzeba więc wykazać się pewną cierpliwością. Młode okazy również rosną wolniej niż starsze.

Jakie odmiany ma hortensja pnąca

Hortensja pnąca ma kilka ciekawych odmian. Warto na nie zwrócić uwagę, jeśli poszukujemy mniejszego pnącza niż jej czysty gatunek lub zależy nam także na ładnych liściach. Oto ciekawe odmiany:

  • hortensja pnąca Mirranda – ta odmiana ma dekoracyjne liście z charakterystyczną, dość szeroką, żółtą obwódką. Jej pędy dorastają do 5-6 m;
  • hortensja pnąca Take a Chance – to również słabiej rosnąca odmiana (dorasta do 4-6 m), a jej liście mają białe obwódki lub marmurkowe przebarwienia;
  • hortensja pnąca Silver Lining – ta hortensja ma również liście z białymi przebarwieniami, ale dodatkowo blaszki mają szarawe, a nie czysto zielone zabarwienie. Należy również do mniejszych hortensji (osiąga 5-6 m);
  • hortensja pnąca Cordifilia – ta odmiana wyróżnia się wyjątkowo skromnymi rozmiarami, osiąga tylko 1-1,5 m.

Czy hortensja pnąca jest zimozielona?

Hortensje pnące nie są zimozielone. Należą do krzewów, które zrzucają liście na zimę. Jesienią ładnie przebarwiają się na żółto.

Polecamy też:

Hortensja pnąca różowa i czerwona – nie daj się nabrać!

W Internecie można znaleźć oferty kupna hortensji pnących różowych, a nawet czerwonych. Jednak te pnącza kwitną na biało. Oferty najczęściej są ilustrowane zdjęciami innych gatunków (w przypadku czerwonych kwiatów – hortensji ogrodowej, a różowych – także bukietowej). Poza tym najczęściej oferowane są nasiona tych krzewów, podczas gdy rozmnaża się je przede wszystkim z sadzonek pobranych z krzewów. Zachowajmy czujność wobec takich ofert.

Uprawa hortensji pnącej i podstawowe wymagania

Hortensje pnące najlepiej sadzić w lekko ocienionym miejscu. Mogą rosnąć również w cieniu, ale będą słabiej kwitły (albo wcale), a odmiany o kolorowych liściach nie wybarwią się ładnie.

Hortensja pnąca musi mieć żyzną, przepuszczalną i próchniczą ziemię, koniecznie o lekko kwaśnym odczynie (choć, jak na hortensje, są stosunkowo tolerancyjne co do podłoża). Tak jak ich kuzynki, cenią wilgotną ziemię i wymagają podlewania (szczególnie młodsze rośliny nie są odporne na przesuszenie). Hortensje pnące są za to odporne na mróz.
Hortensje pnące warto regularnie nawozić, najlepiej nawozem przeznaczonym dla tej grupy roślin.

Dowiedz się więcej: Kiedy nawozić hortensje i jaki nawóz wybrać? Nie każdy jest dla nich dobry!

Przycinanie hortensji pnących

Hortensje pnące nie wymagają regularnego cięcia, ale można skrócić ich pędy, jeśli za bardzo rozrastają się. Najlepiej to zrobić zaraz po tym, gdy roślina skończy kwitnąć. Jeśli przytniemy ją wiosną, nie będzie miała kwiatów.

Gdzie sadzić hortensje pnące. Na to zwróć uwagę!

Hortensja pnąca można oczywiście wykorzystać jako pnącza, ale też – rośliną okrywową, bo jej pędy mogą również płożyć się po ziemi. Roślina dobrze sama wspina się po różnych podporach, ale trzeba pamiętać, że muszą być mocne. Pędy hortensji pnącej są ciężkie.
Hortensje pnące, za pomocą korzeni przybyszowych, mogą też wspinać się po ścianach budynków, ale tu trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze korzonki mogą uszkodzić słabe, odspajające się tynki. Po drugie – tynk może zaszkodzić roślinie. Chodzi tu przede wszystkim o stare tynki z dużą zawartością wapna, bo jego (a właściwie – wapnia) hortensje bardzo nie lubią.
Te hortensje świetnie pną się po drzewach i pięknie wyglądają na starych, dużych okazach. Jednak w tym przypadku szczególnie trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu.

Polecjaka Google News - RegioDom
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hortensja pnąca kwitnie pięknie, a nie jest wymagająca. Sprawdź, jak o nią zadbać, by miała mnóstwo kwiatów. To pnącze ozdobi twój ogród - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński