Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Holter od studentów dla młodych pacjentów szpitala "Zdroje"

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Holtery, czyli urządzenia umożliwiające nieinwazyjne badanie serca, wykorzystywane są w przypadkach podejrzenia lub rozpoznania zaburzeń rytmu serca.
Holtery, czyli urządzenia umożliwiające nieinwazyjne badanie serca, wykorzystywane są w przypadkach podejrzenia lub rozpoznania zaburzeń rytmu serca. Facebook Szpital Zdroje
Członkowie szczecińskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland przekazali Oddziałowi Kardiologii Dziecięcej rejestrator holterowski EKG. Urządzenie kupione za 9 tys. zł wesprze specjalistów w procesie diagnostyki chorób układu krążenia u młodych pacjentów szpitala "Zdroje".

Członkowie szczecińskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland wsparli kardiologię dziecięcą przekazując Oddziałowi Kardiologii Dziecięcej w "Zdrojach" rejestrator holterowski EKG.

- Cieszymy się, że przyszli lekarze już teraz, na etapie studiów, dostrzegają potrzeby oddziałów szpitalnych i tak chętnie wspierają nasze działania - mówi dr Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala "Zdroje". - Każda taka inicjatywa to dla nas wymierna pomoc, która przekłada się na jakość diagnozowania i leczenia pacjentów.

Holtery, czyli urządzenia umożliwiające nieinwazyjne badanie serca, wykorzystywane są w przypadkach podejrzenia lub rozpoznania zaburzeń rytmu serca.

- Dzieci po operacjach kardiochirurgicznych też wymagają takiej okresowej kontroli ponieważ po tych operacjach, w różnych przedziałach czasowych, zdarzają się zaburzenia rytmu serca - twierdzi dr Agnieszka Szpiek, lekarka kierująca Oddziałem Kardiologii Dziecięcej szpitala "Zdroje". - Dzięki holterowi widzimy zapisy EKG w ciągu dnia, gdy dzieci są aktywne i w nocy, kiedy śpią. To podstawowe narzędzie pracy na oddziale kardiologicznym, również tym dziecięcym.

Pacjent poddawany badaniu holterowskiemu otrzymuje niewielki rejestrator i elektrody, które rozmieszczone zostają na jego klatce piersiowej. Podczas monitorowania parametrów pracy serca chory normalnie funkcjonuje, wykonując wszystkie codzienne czynności. Jak się dowiedzieliśmy, przekazane przez studentów ze Stowarzyszenia IFMSA urządzenie jest bardzo solidne i odporne na wstrząsy, co jest istotne biorąc pod uwagę fakt, że badaniu często poddawana są kilkuletnie, bardzo ruchliwe dzieci. Właśnie w ich przypadkach funkcja zaawansowanego tłumienia artefaktów i wykrywania ruchu jest szczególnie istotna, gdyż przekłada się na jakość i poprawność otrzymywanych zapisów EKG.

Dodatkowo w urządzeniu zastosowano podwójne baterie, które umożliwiają monitorowanie czynności serca przez wiele dni. Taka opcja jest pomocna zwłaszcza u pacjentów, którzy mają niekorzystne objawy, ale w trakcie podstawowej, 24-godzinnej obserwacji holterowskiej, ich zapisy wychodzą prawidłowe.

Oddział Kardiologii Dziecięcej szpitala "Zdroje" każdego roku diagnozuje i leczy około tysiąca noworodków, dzieci i młodzieży z chorobami układu krążenia, m.in. z wadami serca – przed i po leczeniu operacyjnym, z zaburzeniami rytmu serca, chorobami zapalnymi mięśnia sercowego i osierdzia czy guzami tego narządu. Specjaliści zajmują się także diagnostyką omdleń oraz diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego u młodych pacjentów.

- Chcieliśmy pomóc małym pacjentom ze szpitala „Zdroje - powiedział podczas przekazania urządzenia Marcin Szczepanik, członek Stowarzyszenia. - Otrzymaliśmy informację, że jest potrzeba zakupu holtera ciśnieniowego i oto jest. Mamy nadzieję, że nie będzie zbyt często wykorzystywany, ale to ważne, że gdy specjaliści będą go potrzebowali, będą go mieli do dyspozycji.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński