MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Puda jest zdania, że pierwsze pieniądze z nowej perspektywy finansowej UE wpłyną jeszcze w tym roku

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
PAP
PAP
Według Grzegorza Pudy, pierwsze środki z nowej perspektywy finansowej będą wpływały do Polski jeszcze w tym roku
Według Grzegorza Pudy, pierwsze środki z nowej perspektywy finansowej będą wpływały do Polski jeszcze w tym roku Fot: 123rf
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział w czwartek, że pierwsze pieniądze z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 wpłyną do Polski jeszcze w tym roku. Dodał, że jego zdaniem realnym terminem jest wrzesień, październik. Wynegocjowane środki mają zostać przeznaczone na realizację inwestycji, m.in. w innowacje, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę czy też edukację.

W TVP 1 Grzegorz Puda pytany o pieniądze z UE podkreślił, że polski rząd nie czekając na to, kiedy środki z Krajowego Planu Odbudowy trafią do Polski, przygotował razem z Polskim Funduszem Rozwoju program prefinansowania ze środków krajowych najważniejszych inwestycji zaplanowanych w KPO.

Po to, by nasi przedsiębiorcy, ministerstwa, które chcą skorzystać z tych środków finansowych, mogły to robić wcześniej - dodał.

Mamy środki, które pochodzą z tarcz covidowych, które zaspokoją w pewnym obszarze te najważniejsze dla nas cele. Takie resorty, jak rolnictwa, rodziny i klimatu są przygotowane do tego, by korzystać z tych środków finansowych - powiedział szef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podkreślił, że główne środki finansowe z UE to środki pochodzące nie z KPO, tylko z Umowy Partnerstwa, czyli dokumentu, który Polska podpisała z UE na kolejną perspektywę do 2027 r.

To są te środki, które Polacy na co dzień widzą, czyli te wszystkie oznaczenia "sfinansowane ze środków UE" na ulicach, placach zabaw, przedszkolach, budynkach - które są termomodernizowane, to wszystko było finansowane z polityki spójności i będzie finansowane z polityki spójności
- zaznaczył Puda.

Pierwsze środki z nowej perspektywy finansowej (na lata 2021-2027, - red.) będą wpływały do Polski jeszcze w tym roku. Myślę, że termin realny to wrzesień, październik – poinformował minister.

Dodał, że obecnie mamy do czynienia z trzema źródłami finansowania z UE:

Pierwsze, najważniejsze, które było zawsze to Umowa Partnerstwa, (...) drugie to Wspólna Polityka Rolna, czyli finansowanie rolnictwa, to są też środki, które do nas wpływają i na dziś nie ma żadnych zagrożeń i trzecie to środki finansowe, których wcześniej nie było, czyli Krajowy Plan Odbudowy

Umowa Partnerstwa to uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w perspektywie 2021-2027. Polska będzie mogła pozyskać ok. 76 mld euro.

Fundusz Odbudowy jest nowym instrumentem, którego głównym celem jest odbudowa gospodarek po pandemii koronawirusa. Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Źródło: PAP

mac

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grzegorz Puda jest zdania, że pierwsze pieniądze z nowej perspektywy finansowej UE wpłyną jeszcze w tym roku - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński