MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grypa u dzieci może mieć bardzo poważne powikłania. Jedno z nich zagraża bezpośrednio życiu!

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Grypa – szczególnie nieleczona – może doprowadzić do poważnych powikłań. Następstwa grypy u dzieci mogą obejmować zapalenie płuc, odwodnienie czy pogorszenie przewlekłych chorób, takich jak astma, problemy z zatokami czy choroby serca. Ekspertka mówi, że jednym z najgroźniejszych jest zapalenie mięśnia sercowego i może się zakończyć nawet śmiercią. Jak wyglądają powikłania po grypie?

Spis treści

Śmiertelne powikłania grypy u dzieci. Ekspertka alarmuje

Grypa u dzieci może mieć poważne powikłania. Wśród nich są:

 • zapalenie płuc,
 • odwodnienie,
 • pogorszenie przewlekłych chorób (np. choroby serca, astma),
 • zaburzenia czynności mózgu,
 • problemy z zatokami,
 • infekcje ucha.
Chore małe dziecko z gorączką
Zapalenie mięśnia sercowego na ogół spowodowane jest przez infekcję wirusową, na przykład przez wirusa grypy. Milos Dimic/Getty Images

Zapalenie mięśnia sercowego stanowi bardzo groźne powikłanie grypy u dzieci. Zdarza się rzadko, ale zagraża bezpośrednio życiu. Może grozić też transplantacją serca – powiedziała PAP ordynator oddziału dziecięcych chorób zakaźnych w Lublinie dr Barbara Hasiec.

Ordynator oddziału dziecięcych chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie dr n. med. Barbara Hasiec podkreśliła, że zapalenie mięśnia sercowego stanowi bardzo groźne powikłanie grypy u dzieci.

– Zdarza się rzadko, ale zagraża bezpośrednio życiu. Może grozić też transplantacją serca, rozwojem kardiomiopatii. Występuje u chorych z ciężkim przebiegiem grypy, tj. wysoką gorączką, dusznościami – powiedziała dr Hasiec

.

Grypa – podstępna choroba, która szczególnie zagraża najmłodszym

Dr Hasiec zwróciła uwagę, że grypa jest podstępną chorobą, szczególnie u najmłodszych. Jako przykład podała zgon 8-letniej dziewczynki z zapaleniem mięśnia sercowego, która trafiła do szpitala w ciężkim stanie z rozpoznaniem grypy.

– Mimo podjętego leczenia i przekazania pod opiekę specjalistów intensywnej terapii, jej życia nie udało się uratować – powiedziała dr Hasiec. – Mieliśmy też przypadek niemowlęcia, które w wyniku zapalenia mięśnia sercowego potrzebowało transplantacji serca – dodała.

Zapalenie mięśnia sercowego na ogół spowodowane jest przez infekcję wirusową, na przykład przez wirusa grypy. Patogen taki atakuje ściany mięśnia sercowego i może powodować chwilowe lub trwałe jego uszkodzenie. Objawia się to osłabieniem siły skurczu mięśnia sercowego.

Rośnie liczba dzieci chorych na grypę. Jakie są objawy grypy?

Ekspertka zauważyła, że od dwóch tygodni na oddziale chorób zakaźnych dominuje grypa, częściej typu A. Dotyka głównie małe dzieci, w tym kilkumiesięczne. Wśród najczęstszych objawów są:

 • zapalenie płuc,
 • wysoka gorączka,
 • duszność,
 • zapalenie mięśni.

Inne objawy grypy to:

 • dreszcze,
 • kaszel,
 • ból gardła,
 • katar lub zatkany nos,
 • bóle głowy,
 • zmęczenie,
 • wymioty i biegunka.

– W takich sytuacjach trzeba udać się z dzieckiem do lekarza, który zadecyduje, czy potrzebne jest leczenie szpitalne – podkreśliła lekarka. Przypomniała również, że przeciwko grypie dzieci mogą być szczepione już od 6. miesiąca życia.

Z danych przekazanych przez lubelski sanepid wynika, że w regionie notowany jest znaczny wzrost zachorowań na infekcje dróg oddechowych.

– Liczba potwierdzonych wynikami badań przypadków grypy wzrosła z 489 w grudniu do 3,3 tys. w styczniu. W tym samym czasie zauważalny jest także wzrost liczby osób wymagających hospitalizacji z powodu grypy, z 16 w grudniu do 235 w styczniu – poinformowała rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Agnieszka Dados.

Do 1,4 tys. zwiększyła się również w styczniu liczba infekcji wywołanych przez wirus RSV, z czego 593 dotyczyło dzieci do dwóch lat, a 283 wymagały hospitalizacji.

– Natomiast sytuacja dotycząca COVID-19 przedstawia się inaczej. Odnotowano spadek liczby zachorowań o około 55 proc., z 5,3 tys. przypadków w grudniu do 2,3 tys. w styczniu – dodała rzecznik.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Grypa u dzieci może mieć bardzo poważne powikłania. Jedno z nich zagraża bezpośrednio życiu! - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński