Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gryf z procentami

Agnieszka Pochrzęst, 16 lipca 2004 r.
Herb Szczecina zostanie umieszczony na etykiecie wódki Starka produkowanej w szczecińskim Polmosie.

Już gotowe są etykiety, które najdalej za miesiąc pojawią się na butelkach najbardziej znanego szczecińskiego trunku - wódki Starka. Pomysł umieszczania symbolu miasta popiera Jerzy Krawiec, dyr. Wydziału Strategii Rozwoju i Promocji Miasta.

- Starka jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych szczecińskich produktów - powiedział nam wczoraj Krawiec. - To szlachetny trunek, który znany jest poza granicami naszego kraju, dlatego zdecydowaliśmy się na umieszczenie gryfa na etykietach.
Szczeciński Polmos wraz ze zmianą etykiet wprowadzi nowe, przeźroczyste butelki.

- Na umieszczeniu symbolu miasta na etykiecie Starki, Szczecin może tylko skorzystać - przekonuje Zbigniew Bacław, prezes Szczecińskiej Wytwórni Wódek "Polmos". - Starka ma 500-letnią tradycję, w Szczecinie jest produkowana od 1947 r. Zdobyła już pięć złotych medali na międzynarodowych targach. Nadal jest ewenementem na rynku wódek.

Zapytaliśmy, co o pomyśle umieszczenia mitycznego zwierza na etykietach Starki myśli Zbigniew Zawadzki, kolekcjoner szczecińskich gryfów. Udało mu się sfotografować ok. 90 miejsc, w których można spotkać ten symbol.

- Szkoda, że miasto tak rzadko używa swojego symbolu - mówi Zbigniew Zawadzki. - Jeżeli zdecydowało się na umieszczeniu gryfa na etykiecie ekskluzywnego alkoholu, nie wiedzę w tym nic złego. Jest to na tyle charakterystyczny symbol, że miasto na jego udostępnieniu powinno zarobić.

Polmos może umieszczać gryfa na etykietach Starki 15, 20, 25, 30 i 50-letniej za darmo.
Starka to szlachetny mocny trunek. Jest wódką naturalną sporządzoną z nie rektyfikowanego spirytusu wyprodukowanego z wyselekcjonowanego żyta. Spirytus poddawany jest długoletniemu od 10 do 50 lat leżakowaniu w beczkach dębowych, zwykle po winach gronowych. Szczecińska Wytwórnia Wódek posiada głębokie, do 16 m pod ziemią, wielokondygnacyjne piwnice leżakowe, największe w przemyśle spirytusowym w Polsce.

Smakowo Starka zbliżona jest do whisky, którą też wytwarza się ze zboża. Ma jednak odmienny bukiet i smak. Pierwowzorem tego królewskiego trunku był mocny napój alkoholowy otrzymany z polskiego żyta, leżakowany w beczułkach dębowych, w głębokich, szlacheckich piwnicach. Fenomen Starki wynika z jej niepowtarzalnego aromatu, przebogatego, niezwykłego bukietu i wspaniałej klarownej barwy.

SWW "Polmos" w Szczecinie jest jedynym producentem Starek. Najstarszy rocznik w leżakowaniu posiada wiek 53 lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński