Gorzki los diabetyka

Dorota Kozicka, 17 listopada 2004 r.
W Szczecinie na cukrzycę cierpi ponad 25 tysięcy osób. W województwie jest ich około 85 tysięcy. Ta podstępna choroba dotyka ludzi w każdym wieku, powoduje spustoszenie w organizmie, a nierzadko przedwczesną śmierć.

Najbliższa sobota to Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. W tym roku towarzyszą mu w Szczecinie bezpłatne badania.

Tylko stała kontrola poziomu cukru i dostęp do specjalistycznej opieki diabetologicznej może uchronić przed najgorszym. Rozwojowi choroby często nie towarzyszą żadne, dostrzegalne objawy. Stąd tak duża liczba osób, które nawet nie wiedzą, że cierpią na cukrzycę.

Nierzadko dowiadują się o tym, gdy zaawansowana choroba doprowadza do nieodwracalnych zmian w organizmie.

- Cukrzyca jest chorobą nieprzewidywalną - mówi Marian Łaszcz, prezes Oddziału Grodzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Szczecinie. - Dlatego nie wystarczy samo leczenie. Niezbędna jest samokontrola poziomu cukru we krwi. Przebieg choroby ma bardzo indywidualny charakter.

Współpraca z lekarzem

Tylko systematyczne oznaczanie poziomu cukru przez pacjenta pozwala na ustalenie, czy zaordynowana przez lekarza terapia jest skuteczna. Samokontrola to jedyna droga zapanowania nad chorobą.

- Chory musi współpracować z lekarzem - wyjaśnia prezes Łaszcz. - To pozwala np. na dokładniejszą ocenę zagrożenia hipoglikemią, samodzielną modyfikację leczenia i ocenę skuteczności przyjmowanych leków.

Zdaniem diabetyków to właśnie samokontrola poziomu cukru pozwala na zastopowanie zmian, które często przebiegają niewidocznie, a są bardzo groźne dla zdrowia. Cukrzyca uszkadza nerki, wzrok, naczynia krwionośne, układ nerwowy. Utrzymanie glukozy we krwi w granicach zalecanej normy zmniejsza ryzyko powikłań o 50 - 60 procent. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie tej choroby.

Zero na profilaktykę

- Niestety w Polsce nowoczesne terapie dostępne są tylko dla nielicznych - mówi Andrzej Bauman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. - Większość pacjentów nie jest w stanie udźwignąć kosztów terapii. Problemem jest tu brak refundacji. W znacznie lepszej sytuacji są diabetycy na Węgrzech, Czechach, czy Słowacji gdzie nowoczesne leki np. Avandia znajdują się na listach refundacyjnych.

Ze statystyki prezentowanej przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, które bardzo aktywnie działa na rzecz środowiska i ma codzienny kontakt z pacjentami wynika, że tylko ok. 14,7 proc. szczecinian z cukrzycą jest objętych właściwą pomocą diabetologiczną.

- Narosła ogromna przepaść między potrzebami zdrowotnymi chorych na cukrzycę, a dostępem do leczenia - mówi prezes Łaszcz. - Wojewódzki oddział NFZ w ogóle nie wykupuje porad profilaktycznych w trakcie których edukowano by pacjenta, jak żyć z cukrzycą.

Szczecin jest jedynym miastem wojewódzkim, w którym nie funkcjonuje poradnia diabetologiczna. Ostatnio pojawiła się jednak szansa na jej uruchomienie.

- Spotkaliśmy się z życzliwym podejściem do naszej inicjatywy ze strony dyrektora wydziału zdrowia i polityki społecznej Urzędu Miasta, Tomasza Lachowicza i liczymy na to, że miasto pomoże nam w uruchomieniu placówki niezbędnej diabetykom - mówi prezes Łaszcz.

Na razie jedynym oparciem dla chorych jest stowarzyszenie diabetyków. To tu można wypożyczyć glukometr lub zepsuty wymienić na sprawny, a także skorzystać z profilaktyki tzw. zespołu stopy cukrzycowej.

- Oferowane przez NFZ świadczenia lecznicze są niedostateczne, a potrzeby diabetyków niedoszacowane - mówi Marian Łaszcz. - Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie są zainteresowani edukacją chorych na cukrzycę, nie wymagających leczenia insuliną. Choć to właśnie ci lekarze zajmują się tymi chorymi na co dzień.

Badania dla szczecinian

Zarząd Oddziału Grodzkiego Szczecin Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków organizuje dla mieszkańców miasta chorych na cukrzycę i zagrożonych nią (po 40 roku życia) bezpłatne badania w sobotę, w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Szczecinie, przy ul. Bolesława Śmiałego 33, w godzinach od 9.30 do 16.30.

Będą: bezpłatne porady diabetologiczne - gabinety 2b, 5b,7b, nieodpłatne porady dietetyczne - gabinet 10, pomiar cukru we krwi i ciśnienia tętniczego - gabinet 11.

Organizatorzy zapraszają też na przebadanie tzw. zespołu stopy cukrzycowej w poniedziałek (22 listopada) w Podologii Polskiej przy ul. Kadłubka 41, od godz. 9.30 do 16. Wcześniej trzeba uzyskać skierowanie w czasie trwania Białej Soboty.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie