MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wolin: Budują tożsamość

Viking Wolin
Gospodarze inwestują w młodych ludzi, edukację, rozwój. Stwarzają im możliwości sportowej inicjacji. Doceniają też wagę integracji lokalnych społeczności, budują im świetlice.
Gmina Wolin: Budują tożsamość

Gmina ma pod swoją kuratelą 5 szkół podstawowych, 2 gimnazja oraz 3 przedszkola. W sumie w tych placówkach jest 1100 uczniów i dzieci. Włodarze Wolina nie kryją satysfakcji z faktu, że szkoły tej gminy osiągają jedne z najlepszych wyników w powiecie kamieńskim. Potwierdziły to testy gimnazjalne.

- Ukoronowaniem wysiłków dotyczących kształcenia naszej młodzieży jest tytuł Mistrza Ortografii, który zdobyła nasz gimnazjalistka Gabriela Szymańska w VI Ogólnopolskim Dyktandzie "Mistrz Ortografii" - podkreśla Eugeniusz Jasiewicz, burmistrz Wolina.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Nasz rozmówca przypomina, że w roku ubiegłym utworzona została w gimnazjum klasa sportowa. - To był strzał w dziesiątkę - mówi burmistrz. - W trakcie naboru okazało się bowiem, że jest 12 chętnych na jedno miejsce. Powstała 25-osobowa klasa, dlatego musieliśmy dokonać selekcji, by zakwalifikować chętnych do klasy sportowej piłki nożnej.

Inicjatywa gospodarzy gminy sprawiła, że liczba członków Klubu Sportowego Vineta wzrosła o 60 osób. Teraz gmina rozbudowuje bazę sportową. Rozpoczęto pilnie modernizację stadionu. Prace mają być zakończone jeszcze w tym roku. - Jesteśmy przekonani, że poprzez aktywność sportową młodzieży realizowane są w sposób właściwy cele wychowawcze - zapewnia burmistrz Wolina.

- Oprócz korzyści czysto sportowych, związanych ze zdrowiem i kondycją, młodzi ludzie kształtują w sobie ducha rywalizacji, wytrwałość, ale też umiejętność współpracy zespołowej. Sukcesywna i konsekwentna praca przynosi efekty. Po raz pierwszy w historii gminy reprezentanci wolińskiej sekcji zapaśniczej Wiking Wolin zdobyli 3 tytuły mistrzów Polski w zapasach: Aleksandra Kotlewska w kat. juniorów młodszych, Krzysztof Wróblewski w kat. juniorów, Kordian Skrzyński w kat. młodzików.

Dodajmy Jakuba Struskiego, mistrza Polski w kumite juniorów do lat 12 (do 45 kg) z wolińskiego Klubu Karate Kyokushin. - To ogromny sukces rodziców, wychowawców, trenerów, przede wszystkim jednak samych zawodników - podkreśla Jasiewicz. - Co więcej, LKS Viking stał się kuźnią reprezentantów kadry narodowej. Burmistrz dodał, że samorząd ufundował mistrzom stypendia sportowe.

Integrują społeczność lokalną

Integracja społeczności lokalnej gminy to poważne wyzwanie dla samorządu. - Gmina to przecież najpierw ludzie, którzy są przywiązani do swojej małej ojczyzny, zakochani w tej ziemi - tłumaczy burmistrz. Dlatego gospodarze konsekwentnie budują ośrodki wiejskie, świetlice.

- To swego rodzaju centra kulturalno-rozrywkowe małych miejscowości, które absolutnie zdają egzamin - podkreśla Jasiewicz. - Są to rzeczywiste ośrodki integracji mieszkańców wsi.

W świetlicach odbywają się zebrania, uroczystości okolicznościowe, warsztaty, zajęcia i zabawy dla młodszych.

Odzew społeczny jest naprawdę silny i życzliwy. Co nas utwierdza w przekonaniu, że kierunek działań jest właściwy. Pamiętajmy też, że Ziemia Wolińska od czasów wojny musi budować swoją tożsamość, jedność z krajem. Burmistrz informuje, że w ramach Europejskiej Akademii Sołtysów prowadzone są szkolenia. Sołtysi uczą się sposobów aktywizowania wiejskich ośrodków.

Mają miejsca do integracji, muszą je umiejętnie wykorzystywać. Przywódcy wiejskich wspólnot prężnie działają w ramach Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Wolińskiej, wspierają samorządowców. Dbają też o edukację, uczestniczą w licznych spotkaniach w kraju. Na takich spotkaniach wymieniają się pomysłami, doświadczeniem w roli animatorów kultury na wsi.

- Chciałbym zaznaczyć, że na terenie naszej gminy znajduje się 30 sołectw - dodaje burmistrz Eugeniusz Jasiewicz. - W 23 miejscowościach zbudowaliśmy świetlice bądź wyremontowaliśmy istniejące obiekty. W tym roku gmina wybuduje dwie kolejne świetlice. Obiekty powstaną w miejscowościach Wiejkowo i Zastań. - Inwestujemy w świetlice z pełnym przekonaniem, że takie miejsca konsolidują mieszkańców wsi, służą im, pozwalają budować wspomnianą tożsamość - dodaje nasz rozmówca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński