Gaz-System Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze 36:31. Gra zespołowa kluczem do wygranej

Paweł Krupa rozegrał świetny mecz przeciwko Górnikowi.
Paweł Krupa rozegrał świetny mecz przeciwko Górnikowi. Andrzej Szkocki
Szczypiorniści Pogoni dosyć pewnie pokonali we własnej hali Górnik Zabrze w meczu 1/8 finału Pucharu Polski.

Dwaj kandydaci do medalu spotkali się we wczesnym etapie rozgrywek Pucharu Polski. To zdecydowanie najsilniejsza para 1/8 finału, ale kibice zastanawiali się, czy oba zespoły zagrają na sto procent, mając przed sobą ostatnią kolejkę ligową i sporo meczów w nogach.

W zespole Pogoni poza kadrą meczową znaleźli się Jacek Wardziński, Michal Bruna i tradycyjnie Patryk Walczak oraz Eugeniu Andrejew. W cywilnym ubraniu na ławce Górnika usiadł reprezentacyjny skrzydłowy Patryk Kuchczyński.

Teoretycznie więc gospodarze zagrali składem dalekim od podstawowego, ale zmiennicy spisali się znakomicie. Aż dziewięć bramek rzucił Paweł Krupa, który bombardował bramkę zabrzan z lewego skrzydła, a na środku dobrze piłki rozrzucał Bartosz Konitz, zwykle grający z lewej strony.

Górnik wystąpił teoretycznie pierwszą siódemką. Na prawym skrzydle w miejsce Kuchczyńskiego grał Robert Orzechowski, a na prawej połówce Mariusz Jurasik. Jednak gra gości nie funkcjonowała najlepiej. Fatalnie spisywała się zwłaszcza defensywa zabrzan. 36 straconych bramek w całym meczu najlepiej o tym świadczy.

Pierwsza połowa nie wskazywała na tak przekonujące zwycięstwo Pogoni. W początkowych fragmentach gospodarze popełniali całą masę błędów w ataku i nadziewali się na kontry. Około 20. minuty na boisku pojawił się Wojciech Zydroń i w kilka minut zdobył trzy bramki, które wyciągnęły Gazowników na prowadzenie 14:12. Jeszcze chwilę wcześniej przegrywali 8:11.

W drugiej połowie złudzeń pozbawili Paweł Krupa i Siergiej Szyłowicz. Ten pierwszy rozegrał swój najlepszy mecz w Pogoni, trafienia drugiego w ważnym momencie pozwoliły gospodarzom wyjść na kilkubramkowe prowadzenie. Jednak cały zespół Pogoni stanął na wysokości zadania: co najmniej jedną bramkę zdobył każdy gracz z pola, a aż ośmiu rzuciło co najmniej trzy.

Najwięcej bramek dla Górnika zdobyli Michał Kubisztal (13) i Witalij Nat (6).

W pozostałych meczach 1/8 finału PP pewne zwycięstwa odniosły m.in. Vive Targi Kielce i Orlen Wisła Płock. Losowanie rozgrywek 1/4 finału mężczyzn odbędzie się w czwartek 19 grudnia 2013 r. o godz. 12:00. Pierwsze mecze ćwierćfinałowe zostaną rozegrane 26 lutego, rewanże zaś 5 marca.

W sobotę Pogoń rozegra ostatni ligowy mecz w tym roku przed własną publicznością. Rywalem Gazowników będzie Chrobry Głogów.

Gaz-System Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze 36:31 (16:14)
Pogoń:Stojković, Matkowski - Krupa 9, Zydroń 5, Konitz 5, Smuniewski 3, Marković 3, Jedziniak 3, Szyłowicz 3, Gierak 3, Zaremba 1, Biały 1.