Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Strategia rozwoju dla regionu na miarę potrzeb ludzi młodych

Redakcja
Wsparcie szkolenia zawodowego.

Niski procent absolwentów szkół zawodowych to - podobnie jak w innych regionach - scheda po okresie, gdy likwidowano tzw. zawodówki, w których młody człowiek mógł zdobyć konkretny fach w ręku. Dziś właśnie absolwenci takich szkół są bardzo poszukiwani na rynku pracy.
Nowe rozdanie regionalnego programu operacyjnego pozwoli młodym ludziom, dopiero startującym w życie, określić swoją ścieżkę zawodową, podjąć konkretną naukę w zawodzie, odbyć szkolenia, staże i praktyki, a także po ukończeniu nauki rozpocząć własną działalność gospodarczą. Dużą wagę przywiązuje się więc do wspomnianego wykształcenia zawodowego skierowanego do uczniów gimnazjów, ale też do osób już dorosłych.

Konsekwencją wspomnianych zaniedbań są też dotychczasowe programy nauczania zawodowego, rzadko dostosowane do zapotrzebowania regionalnego przemysłu, co skutkuje niemalejącym bezrobociem w regionie.

Planowane jest więc zwiększenie udziału pracodawców w programach nauczania. Przykładem już zorganizowane (jako cykliczna impreza, która ma odbywać się każdego roku) Targi Cechowe z Udziałem Cechu Rzemiosł Metalowych i Elektrycznych w Szczecinie. Rzemieślnicy i firmy z całego regionu przedstawiają tu swoje oferty nauki dla młodych ludzi i bezrobotnych z późniejszą możliwością, po jej zakończeniu, zatrudnienia absolwentów.

Uzupełnieniem wsparcia na rzecz programów, staży i stypendiów będą inwestycje w wyposażenie szkół i placówek, zwłaszcza tych prowadzących kształcenie zawodowe. Ma to na celu stworzenie w tych placówkach warunków zbliżonych do przyszłej pracy uczniów. Placówki mają być doposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne, zwłaszcza sprzęt komputerowy, natomiast laboratoria w nowoczesne, współpracujące z urządzeniami cyfrowymi narzędzia do nauczania przyrody, biologii, chemii i fizyki.

Co prawda osoby w wieku do 29. roku życia są wyłączone z pomocy w obszarze zwiększania zatrudnienia w ramach RPO, ale program regionalny ma ofertę koncentrującą się na działaniach wspierających edukację i podnoszących jakość kształcenia na wszystkich poziomach - od przedszkoli po wyższe szkoły zawodowe włącznie. Ważne jest również, z perspektywy RPO, większe powiązanie systemów kształcenia z rynkiem pracy.

W zainteresowaniu województwa edukacja znalazła się także ze względu na niskie średnie wyniki egzaminów w regionie. Zwraca się uwagę już na naukę przedszkolną, a także na zapewnienie równego dostępu do dobrej jakościowo edukacji, kształcenia podstawowego i ponadpodstawowego w zakresie kompetencji kluczowych, zwłaszcza języków obcych i umiejętności cyfrowych.
Natomiast nauczycielom stworzy się możliwość dalszego dokształcania zawodowego. W tym podejmowania studiów podyplomowych, a także staży i praktyk przy współpracy ze specjalistycznymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi, młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi i socjoterapii.

Dodatkowo planowane jest tworzenie w szkołach warunków do nauczania eksperymentalnego. Ma być to zrealizowane poprzez doposażenie bazy dydaktycznej szkół w nowoczesne pomoce. Głównie chodzi tu o sprzęt komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem. A także utworzenie klas o autorskim profilu nauczania oraz wdrożenie innowacyjnych form nauczania.

Dużą uwagę kieruje się na wspieranie edukacyjne uczniów kończących szkoły w poruszaniu się po rynku pracy. Postawiono też na stworzenie możliwości podnoszenia kwalifikacji osób dorosłych i starszych w zakresie znajomości technologii informacyjno-komunikacyjnych i języków obcych.

Kontakt
Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Szczecin, tel.: 800 34 55 34, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński