MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer ogłasza cyfryzację podręczników sprzed 2020 roku. Cyfrowe podręczniki zastąpią papierowe?

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer poinformowała o pracach nad cyfrowymi wersjami podręczników wydanych przed 2020 rokiem.
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer poinformowała o pracach nad cyfrowymi wersjami podręczników wydanych przed 2020 rokiem. PAP/Grzegorz Michałowski
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer poinformowała o przygotowywaniu projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, którego celem jest stworzenie cyfrowych odpowiedników podręczników szkolnych dopuszczonych do użytku szkolnego przed 2020 rokiem.

Spis treści

Cyfryzacja podręczników sprzed 2020 roku

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Edukacji, które poświęcone było założeniom i planom Ministerstwa Edukacji Narodowej, wiceminister Lubnauer wyjaśniła cel nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Chcemy, żeby wszystkie podręczniki, które były dopuszczone do użytku szkolnego przed 2020 r. miały swoje odpowiedniki cyfrowe. To umożliwi uczniom czasami rezygnację z przynoszenia podręcznika ze szkoły do domu - powiedziała Lubnauer. Będzie to wymagało zmiany ustawowej, którą obecnie przygotowujemy - poinformowała.

Od 2020 roku wszystkie podręczniki muszą mieć cyfrowy odpowiednik, aby zostać dopuszczonym do użytku szkolnego. Wcześniej takiego obowiązku nie było, co doprowadziło do powstania projektu nowelizacji ustawy. Warunki dopuszczenia podręcznika do użytku szkolnego są określone w ustawie o systemie oświaty oraz w wydanym na jej podstawie rozporządzeniu ministra edukacji.

Polityka cyfrowej transformacji edukacji

Wiceszefowa MEN przypomniała, że aby móc sięgnąć po środki na cyfryzację edukacji z Krajowego Planu Odbudowy, w III kwartale 2022 r. powinien powstać dokument strategiczny „Polityka cyfrowej transformacji edukacji”. Zauważyła, że taki dokument nie powstał.

„Projekt nie przeszedł nawet przez konsultacje wewnątrzresortowe” - dodała.

Jednak zmiana władzy doprowadziła do podjęcia działań w tym zakresie.

W momencie, w którym zmieniła się władza zdecydowaliśmy się rozpocząć od początku prekonsultacje. Przeprowadziliśmy je w 50 tys. placówek, otrzymaliśmy ponad 5 tys. zwrotnych informacji, w 16 kuratoriach zostały powołane zespoły, które przygotowały również materiały. Na podstawie tego, w wyniku prekonsultacji, po powołaniu odwołanej przez ministra (edukacji i nauki Przemysława) Czarnka Rady do spraw Informatyzacji Edukacji powstał nowy dokument +Polityka cyfrowej transformacji edukacji - powiedziała Lubnauer.

Cyfryzacja edukacji a fundusze unijne

Lubnauer poinformowała, że przygotowany dokument „Polityka cyfrowej transformacji edukacji” przeszedł już wszystkie konsultacje wewnątrzresortowe, przeszedł do konsultacji międzyresortowych - głównie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, ponieważ jest to dokument, który musi być zaaprobowany przez Komisję Europejską.

„Liczymy, że przyjmiemy go na przełomie II i III kwartału tego roku, tak żeby następny zwrot po środki europejskie mógł się dokonać już w połowie tego roku” - powiedziała wiceminister.

Poinformowała też, że drugi konieczny dokument - „rozporządzenie związane z warunkami pracy szkół, jeśli chodzi o stronę cyfryzacyjną” - jest już przygotowany i czeka na aprobatę Komisji Europejskiej. „Musimy w związku z tym trochę zmienić programy, które są związane z cyfryzacją” - zaznaczyła. Jak mówiła, programy w tym obszarze realizowane przez poprzedni rząd nie zyskały akceptacji Komisji Europejskiej i Polska nie dostała na nie środków z KPO, m.in. z tego powodu, że „wszelkie działania i zakupy powinny wynikać z dokumentu strategicznego, a nie być dokonywane w sposób zupełnie od niego niezależny”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer ogłasza cyfryzację podręczników sprzed 2020 roku. Cyfrowe podręczniki zastąpią papierowe? - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński