Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fort Gerharda i Muzeum Obrony Wybrzeża na Wyspie Wolin

fort-gerharda.pl
Byliście w pruskim wojsku? Chodziliście po polu minowym lub po linie zawieszonej nad fosą? A może strzelaliście z działa?

Jeżeli nie to koniecznie musicie odwiedzić Fort Gerharda – nadmorską twierdzę na wyspie Wolin, w której do dnia dzisiejszego urzęduje pruski Generał a na placach musztry ćwiczą Pruscy żołdacy!

Fort wybudowano w połowie XIX-go wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-sto wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Od 2001 fortalicja jest siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście (ostatniego pruskiego komendanta w Europie) i koszarami 3 batalionu 34 Pułku Fizylierów im. Królowej Szwedzkiej Wiktorii. Pułk jest jedyną armia na świecie, która z dnia na dzień, z godziny na godziny się powiększa i już niedługo będzie najliczniejszą armia na świecie! Przez fortowe place przeszło juz ponad 500 000 turystów, którzy po odbyciu przeszkolenia wojskowego, zostali mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i stali się rezerwistami regimentu!

Fort Gerharda jest jednym z niewielu w Europie żywych muzeów, gdzie turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie! I na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie Fortu ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. Turyści zwiedzają fortecę pod opieką „podłego” i oczywiście umundurowanego pruskiego żołdaka . W czasie marszu po terenie i wnętrzach Fortu zwiedzający poznają jego historię, przechodząc jednocześnie kilka prób, które sprawdzą czy kandydat nadaje się do wojskowej służby! Odwagi, ciemności i .. TAJEMNICA WOJSKOWA! Przyjedźcie!

Informacje praktyczne:
Fort Gerharda położony jest na prawym brzegu rzeki Świny, na Wyspie Wolin przy najwyższej w Europie latarni morskiej, najdłuższym kamiennym falochronie i 150 m od dzikiej plaży.
Do Fortu Gerharda zmotoryzowanych kierują znaki drogowe "FORT GERHARDA".
Turyści piesi i rowerzyści! - należy kierować się ulicą Ku Morzu w stronę latarni morskiej.
Autobus miejski: linia Dworzec PKP - Latarnia - Dworzec PKP. (linia sezonowa)

Na terenie Fortu funkcjonuje nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Na terenie Fortu są bezpłatne toalety, miejsce na ognisko, plac na którym równocześnie może piknikować około 150 osób i sale, w których może biesiadować przy kominkach około 100 biesiadników. Fort to idealne miejsce na wycieczkę szkolną, imprezę integracyjna dla firmy, czy majowy piknik! Załoga Fortu jest do Państwa dyspozycji!

Ile trwa zwiedzania Fortu?
Podstawowe przeszkolenie wojskowe ( zwiedzanie) trwa około 75 minut. Warto zarezerwować dodatkowy czas na zwiedzanie muzeum , na co potrzeba minimum 20 minut.

Czy Fort można zwiedzać bez przewodnika?
Oczywiście- dla dekowników przygotowano specjalny bezpłatny plano przewodnik, z którym każdy turysta możne zwiedzić Fort samodzielnie.

Jak Fort zwiedzają turyści indywidualni, a jak grupy zorganizowane?
Z turystów indywidualnych formowane są plutony szkolne ( w okresie od 1 maja do 30 września), które co około 20 minut wyruszają na trasę zwiedzania. W innym terminie plutony szkoleniowe rozpoczynają szkolenie według wskazań dowódcy. Grupy zorganizowane obsługiwane są na bieżąco- z-ca dowódcy ds. szkolenia sugeruje jednak wcześniejsze rezerwacje.

Czy trasa szkolenia nie jest za trudna dla małych dzieci? A osoby niepełnosprawne?
Program szkolenie każdorazowo dopasowywany jest do wieku kadetów! Wśród przeszkolonych wiarusów są kilku miesięczne dzieci a wśród seniorów 102- letnia dzierlatka! Nie ma także żadnych ograniczeń dla turystów niepełnosprawnych- jak pisano wcześniej trasa zawsze jest indywidualnie modyfikowana!

DODATKOWO:
- Na terenie fortu znajdują się bezpłatne toalety toalety,
- trasa "szkolenia" dopasowana jest indywidualnie do wieku uczestników,
- stanowiska z pamiątkami znajdują się w biurze przepustek oraz przed Muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński