Flota Świnoujście pozostaje w III lidze. Pomogła jej Olimpia

Błękitni Stargard mają za sobą fatalny tydzień - przegrali dwa mecze ligowe i jeden mecz w regionalnym Pucharze Polski. Tadeusz Surma
W sobotę rozegrano ostatnią serię w II lidze. Olimpia Grudziądz wygrała z Hutnikiem w Krakowie i tym samym pomogła Flocie.

Gdyby Olimpia straciła punkty – spadłaby do III ligi, podobnie jak Lech II Poznań. A to by oznaczało, że z III ligi polecą nie trzy zespoły, ale aż pięć, a Flota zajmuje właśnie tę piątą od końca pozycję. Na szczęście Olimpia wygrała, pozostaje w II lidze, a świnoujścianie do swojego meczu z Cartusią Kartuzy przystąpili bez nożna na gardle.

W pierwszej połowie mieli przewagę, ale zdobyli tylko jednego gola. W 34. minucie trafił Maciej Badowski. Po przerwie gra się wyrównała, a w 65. minucie goście wyrównali po rzucie karnym. Ten remis oznaczał, że dystans nad 15. w tabeli Stolemem Gniewino urósł do 7 punktów i Flota nie będzie już niżej w tabeli. Może się cieszyć z utrzymania.

Pozostałe nasze zespoły bez zwycięstwa w sobotę. Błękitni Stargard przegrali w Gdańsku i była to ich druga porażka wiosną z rzędu (tak złej serii nie mieli), Vineta Wolin poległa w Środzie Wlkp., choć na początku spotkania objęła prowadzenie, a Pogoń II Szczecin tylko zremisowała na boisku Unii Solec Kujawski.

W niedzielę dokończono kolejkę. W meczu na szczycie Świt podejmował Zawiszę i wygrał 2:1, bo był zespołem piłkarsko lepszym. Bramki padły po przerwie. Z karnego trafił Maciej Koziara (nie cieszył się, bo wiosną przyszedł do Świtu z Bydgoszczy), w końcówce podwyższył Adam Ładziak, a goście w doliczonym czasie gry zdobyli gola z rzutu wolnego. Z przebiegu gry – wynik sprawiedliwy. Częściej przy piłce byli świtowcy, stworzyli też więcej sytuacji. - Grałoby nam się łatwiej, gdybyśmy szybciej otwierali wynik – podkreślił po meczu trener Piotr Klepczarek.

Wyniki 32. kolejki:
Flota Świnoujście – Cartusia Kartuzy 1:1 (34. Maciej Badowski – 65. Piotr Łysiak karny), Gedania Gdańsk – Błękitni Stargard 3:1 (Gedania: 16. Bartosz Zalewski, 75. Artur Stawikowski karny, 85. Bartosz Borkowski; Błękitni: 34. Michał Marczak), Polonia Środa Wlkp. - Vineta Wolin 3:1 (Polonia: 22. Piotr Wujec, 68. Mikołaj Witkowski, 77. Emanuel Mikołajczyk; Vineta: 9. Cyprian Poniedziałek karny), Unia Solec Kujawski – Pogoń Szczecin 1:1 (21. Sergij Krawczenko – 65. Dawid Kroczek), Sokół Kleczew – Unia Swarzędz 4:3, Elana Toruń – KP Starogard 3:0, Wikęd Luzino – Pogoń Nowe Skalmierzyce 1:0, Noteć Czarnków – Stolem Gniewino 3:0, Świt Szczecin – Zawisza Bydgoszcz 2:1 (56. Maciej Koziara karny, 89. Adam Ładziak – 91. Patryk Urbański).

IV liga: Wybrzeżu Rewal już bardzo blisko awansu

Wyjazdowe spotkanie z Perłą Dygowo miał być ostatnim trudnym sprawdzianem dla prowadzącego w tabeli zespołu Wybrzeża. Taka była teoria, ale w praktyce Perła przystąpiła do spotkania w mocno osłabionym (głównie kontuzjami) składzie, a goście z Rewala potrafili to bezwzględnie wykorzystać. Szybko wynik otworzył Krystian Peda, a po pół godzinie gry Wybrzeże prowadziło już 2:0. Emocje były w zasadzie zakończone, a lider w sumie wbił siedem bramek, nie stracił żadnej. Łukasz Włodarczyk uzyskał hat-tricka, a gole strzelali też wspomniany Peda, Jewgienij Zadareiko, Maks Turajski oraz Borys Jałoszyński. Warto podkreślić, że był to 29. mecz ligowy Wybrzeża bez porażki. Ostatni raz drużyna przegrała w 2. kolejce z Bałtykiem w Koszalinie.

Do końca sezonu pozostały 3 kolejki – 9 punktów do zdobycia. Jeśli Wybrzeże 1 czerwca pokona u siebie Białych Sądów – wystrzelą szampany.

Wyniki 31. kolejki:
Perła Dygowo – Wybrzeże Rewal 0:7, MKP Szczecinek – Iskierka Szczecin 1:3, Kluczevia Stargard – Wieża Postomino 7:1, Biali Sądów – Bałtyk Koszalin 3:1, Mechanik Bobolice – Chemik Police 2:1, Gwardia Koszalin – Unia Dolice 8:2, Orzeł Wałcz – Ina Goleniów 3:4, Odra Chojna – Olimp Gościno 0:5, Błękitni II Stargard – Darłovia Darłowo 2:2.