Finał konsultacji programu ochrony Bałtyku "Chroń morze". Co ustalono?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Jak zadbać o czystość Bałtyku? Finał konsultacji programu "Chroń morze"
Jak zadbać o czystość Bałtyku? Finał konsultacji programu "Chroń morze" Sebastian Wołosz
W Szczecinie zakończono 3- miesięczne konsultacje społeczne w ramach Programu ochrony wód morskich. Powstał dokument, który zakłada 60 działań na rzecz ochrony Bałtyku.

Konsultacje społeczne, które trwały od 5 lipca do 5 października, były organizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i PGW Wody Polskie. Wszystko po to, żeby stworzyć kompleksowy program ochrony Bałtyku, który zostanie finalnie przyjęty w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.

- Angażowanie społeczeństwa w takie działania jest o tyle ważne, że w ten sposób również edukujemy. W efekcie coraz częściej zakręcamy wodę w kranie czy rezygnujemy z wanny i przechodzimy na prysznic. Dbałość o nasz najbliższe otoczenie przekłada się na czyste morze - mówi dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Marek Duklanowski. - Celem całości naszych działań jest zostawienie Bałtyku w takim stanie, w jakim chcielibyśmy go zastać.

Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań wskazanych w projekcie opracowywanym przez PGW Wody Polskie. Zaproponowane w programie rozwiązania będą miały pozytywny wpływ na gospodarkę wodną, transport morski, rybołówstwo, turystykę, ale także na życie każdego z nas, gdyż troska o Bałtyk to nasz wspólny cel. Działania w ramach projektu realizowane są przez jednostki rządowe, samorządowe i różne podmioty, których celem jest poprawa stanu Morza Bałtyckiego.

ZOBACZ TEŻ:

Transport morski, rybołówstwo i turystyka – to tylko niektóre sektory zależne od Bałtyku. Ich utrzymanie oraz rozwój nie będą możliwe bez jego należytej ochrony. Zależy to w decydującym stopniu od działań i inwestycji podejmowanych przede wszystkim w otoczeniu polskich rzek spływających do morza.

Aż 19 działań przyczyni się bezpośrednio do ochrony Bałtyku – jego bioróżnorodności obejmującą ochronę ptaków, ssaków morskich i zwalczanie gatunków inwazyjnych

Na ekosystemy morskie wpływa także hałas podwodny. Dlatego tak ważne jest wdrożenie rejestru źródeł hałasu impulsowego, ograniczenie hałasu podwodnego w obszarach Natura 2000, gdzie ssaki morskie to obiekt ochrony oraz opracowanie i wdrożenie wytycznych unieszkodliwiania ładunków wybuchowych zalegających na dnie Bałtyku.

Wobec problemu zakwitu sinic czy zanieczyszczenia wód, niezwykle istotne okazuje się ograniczenie ilość odpadów dopływających do Bałtyku rzekami - aż 48% z nich pochodzi z gospodarstw domowych! To jeden z fundamentów projektu. Planowana redukcja biogenów w ściekach i działania dla zlewni rolniczych również mają pomóc w ograniczeniu dopływu tych związków do Bałtyku. Celem są nie tylko czyste plaże, ale również rzeki bez śmieci, dlatego na jedno z działań proponowanych w projekcie wybrano sprzątanie brzegów rzek i plaż, wypracowanie strategii redukcji przedostawania się odpadów z kanalizacji do wód czy doposażenie gmin w sprzęt do oczyszczania plaż.

Dokument zostanie przyjęty w formie rozporządzenia.

SPRAWDŹ TAKŻE:

Te plaże nad Bałtykiem zachwycają turystów z całej Europy. Na razie w naszym zasięgu są tylko polskie, ale może za kilka miesięcy będziemy mogli wybrać się także do innych nadbałtyckich krajów? Zobacz, gdzie warto pojechać!

Najlepsze plaże nad Bałtykiem, które podbiły serca Europejcz...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie