MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fentanyl nawet w małych dawkach może być śmiertelny. Zobacz, czym jest i jak wyglądają objawy jego przedawkowania

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
W USA rocznie średnio 70 tys. osób umiera z powodu przedawkowania najgroźniejszego narkotyku XXI w. – fentanylu. Jedną z jego ofiar był gwiazdor Hollywood Evan Ellingson, który nieumyślnie przyjął śmiertelną dawkę opioidu. W Polsce jest on dostępny jako lek na receptę.

Spis treści

Każdego dnia 150 osób umiera z powodu przedawkowania leków opioidowych.
Każdego dnia 150 osób umiera z powodu przedawkowania leków opioidowych. Isaac Lee/GettyImages

Zobacz w galerii, objawy, które mogą świadczyć o przyjęciu zbyt dużej ilości fentanylu.

Fentanyl – co to jest? Lek, który stał się najgorszym narkotykiem XXI w.

Fentanyl to bardzo silny lek przeciwbólowy i znieczulający z grupy agonistów receptorów opioidowych. Wyróżnia się dwa rodzaje fentanylu: farmaceutyczny i wytwarzany nielegalnie. Oba klasyfikowane są jako syntetyczne opioidy.

Fentanyl farmaceutyczny został wprowadzony na rynek w latach 60. ubiegłego wieku. Przepisywany jest przez lekarzy w leczeniu silnego bólu, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych i w zaawansowanym stadium raka. Produkowany jest w formie aerozolu do nosa, koncentratu lub proszku do sporządzania roztworu do infuzji albo wstrzykiwań, roztworu do wstrzykiwań, systemu transdermalnego (plastrów) i tabletek podjęzykowych.

Nielegalnie wytwarzany fentanyl (IMF) jest dostępny na rynku narkotykowym w różnych formach, zarówno w postaci płynnej, jak i sproszkowanej, które wyglądają jak opioidy na receptę, m.in. jak:

 • aerozol do nosa,
 • krople do oczu,
 • biały proszek,
 • pigułki i małe cukierki.

Fentanyl znany jest pod nazwami: Apache, China Girl, Dance Fever lub Goodfellas. Jest tak silny, że nawet bardzo mała dawka – dwóch miligramów – może być śmiertelna. Często dodawany jest też do innych narkotyków ze względu na jego ekstremalnie dużą moc, co sprawia, że tańsze narkotyki stają się mocniejsze i jednocześnie bardziej uzależniające i niebezpieczne.

Dodatku fentanylu nie da się zobaczyć, posmakować ani powąchać. Jedyną skuteczną metodą jest sprawdzenie jego obecności za pomocą testów paskowych, które dają wyniki w ciągu 5 minut.

Jak człowiek czuje się po fentanylu?

Fentanyl podobnie jak inne opioidowe leki przeciwbólowe wywołuje takie działania, jak:

 • ulga w bólu,
 • uspokojenie,
 • uczucie relaksu i euforii,
 • splątanie,
 • senność,
 • zawroty głowy,
 • nudności i wymioty,
 • zatrzymanie moczu,
 • zwężenie źrenic,
 • depresja oddechowa.

Oprócz przyjemnych odczuć, osoby uzależnione od fentanylu mogą odczuwać nieprzyjemne objawy odstawienia narkotyku, takie jak: bóle mięśni, bóle kości, biegunka, wymioty, uderzenia zimna i niekontrolowane ruchy nóg.

Nadużywanie fentanylu może prowadzić do utraty przytomności, upośledzenia czynności oddechowych i przedawkowania powodującego śmierć. Zajrzyj do naszej galerii i zobacz objawy przedawkowania opioidów. Szybka reakcja może uratować czyjeś życie.

Fentanyl i zombies na ulicach miast w USA

Fentanyl jest obecnie odpowiedzialny za większość śmiertelnych i nieśmiertelnych przedawkowań w USA. Przyjmowany jest ze względu na działanie podobne do heroiny od której jest dużo mocniejszy. Ile razy fentanyl jest silniejszy od heroiny? Aż po razy 50!

Nikki Haley, była gubernator Karoliny Południowej, powiedziała, że fentanyl zabił więcej Amerykanów niż wojny w Wietnamie, Iraku i Afganistanie razem wzięte. Obecnie stał się główną przyczyną zgonów w USA, z powodu jego przedawkowania umiera średnio ok. 70 tys. osób.

W 2022 r. był odpowiedzialny za jedną trzecią zgonów wśród Amerykanów w wieku od 25 do 34 lat. Jedną z ofiar fentanylu jest gwiazda Hollywood – Evan Ellingson, który zmarł na początku listopada 2023 r. z powodu przedawkowania.

W USA mówi się o epidemii „zombie” – osób, które z powodu uzależnienia znalazły się na ulicy. Za ich stan – spowolnione ruchy, stanie bez ruchu z pochyloną głową i bolesne, gnijące rany odpowiedzialny jest nowy narkotyk znany jako tranq. To fentanyl zmieszany z ksylazyną, silnym środkiem uspokajającym. Obrazowo sytuację w USA przedstawiają filmy trafiające masowo do sieci, na których widać dziesiątki osób pod wpływem tranqu:

Czy fentanyl jest w Polsce?

Fentanyl jest dostępny w Polsce jako lek na receptę, choć pojawił się także jako składnik śmiertelnych dopalaczy, z powodu których kilka lat temu w okolicach Łodzi zmarło 10 osób.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fentanyl nawet w małych dawkach może być śmiertelny. Zobacz, czym jest i jak wyglądają objawy jego przedawkowania - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński