MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Etat na Zielonej Wyspie

PAWEŁ WAŃCZKO
FAS ułatwia Polakom zdobycie dobrej pracy w Irlandii.
FAS ułatwia Polakom zdobycie dobrej pracy w Irlandii. Archiwum
Coraz więcej ludzi w poszukiwaniu lepszych perspektyw pracy kieruje się w stronę Irlandii.

Zielona Wyspa oprócz przepięknych widoków zachęca Polaków jedną z najniższych w Europie stopą bezrobocia.

Według Eurostatu (Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich) bezrobocie w Irlandii od 2004 r. utrzymuje się na stałym poziomie ok. 4,3 proc. Wydaje się, że znalezienie pracy w kraju o tak niskim bezrobociu jest niezwykle łatwe. To prawda, ale w jaki sposób zabrać się do szukania pracy w obcym kraju, z nieznajomością tamtejszych praw i zasad?

Pierwsze kroki

Jak napisać CV?

Doradcy zawodowi pomogą ci w napisaniu CV, powiedzą jak przygotować się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą i udzielą wszelkich porad potrzebnych w znalezieniu zatrudnienia. Na pierwszą rozmowę z doradcą, umów się najlepiej zaraz po przyjeździe. Takie spotkanie nie powinno trwać dłużej niż pół godziny. W tym czasie pracownik FAS-u ma za zadanie zorientować się w twoich preferencjach, kwalifikacjach i doświadczeniu oraz mniej więcej wybadać poziom znajomości twojego angielskiego. W niektórych FAS-ach, zwłaszcza w większych miastach istnieje możliwość umówienia się na rozmowę z polskim doradcą. Biura FAS mieszczą się na terenie całej Irlandii, a lista wszystkich urzędów dostępna jest na stronie www.fas.ie lub pod specjalnym numerem infolinii FAS NCC 1800-611116

Właśnie przyjechałeś, wynająłeś już mieszkanie, ale wciąż brakuje najważniejszego - pracy! Nie wiesz jak zabrać się za jej szukanie? Zanim zaczniesz chodzić po tureckich restauracjach w nadziei na złapanie jakiejkolwiek "fuchy" odwiedź najpierw FAS (Urząd ds. Szkoleń i Zatrudnienia) i zarejestruj się w nim bezpłatnie. Irlandzki FAS znacznie różni się od polskich pośredniaków.

Znakomita organizacja, przyjemna atmosfera i grono ludzi będących tam po to, aby krok po kroku pomóc ci znaleźć pracę. Po wypełnieniu kilku prostych formularzy otrzymasz swoje hasło, dzięki któremu będziesz miał dostęp do baz danych i wszelkich możliwości, jakie stawia przed tobą FAS.

Dokumenty do rejestracji

Potrzebny jest jedynie dokument tożsamości. W większości przypadków może być to dowód osobisty lub paszport, może się jednak zdarzyć, że akceptowany będzie tylko paszport, dlatego na wszelki wypadek dobrze jest zabrać obydwa dokumenty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński