Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekopracownia marzeń. Zestaw do badania wody, gleby i powietrza powstanie w szkole podstawowej w Ińsku

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Symulator obiegu wody w przyrodzie, model przedstawiający działanie energii odnawialnej czy zestaw do badania wody, gleby i powietrza – to tylko część planowanego wyposażenia nowoczesnej sali naukowej, która dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie powstanie w Szkole Podstawowej w Ińsku.

Dziś, 31 sierpnia Prezes Funduszu Marek Subocz i Burmistrz Ińska Jacek Liwak podpisali umowę dofinansowania. Pracownia praktycznie już powstała. W czasie wakacji dokonano remontu jednej z sal lekcyjnych, teraz następuje wyposażenie w niezbędny sprzęt. Zdaniem Ryszarda Jamrożego, dyrektora Szkoły Podstawowej w Ińsku, dzieci będą mogły skorzystać z ekopracowni praktycznie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Projekt ekopracowni marzeń będzie trwał przez rok, po czym nastąpi jego podsumowanie.

- Ideą programu Eko-Pracownia jest pokazanie uczniom fascynującego świata nauki, szczególnie dotyczącej środowiska i ochrony przyrody. W nowej sali uczniowie będą mogli w przystępny sposób uczyć się biologii – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

W „Ekopracowni moich marzeń” pojawią się nowe biurka, ławki i inne meble, multimedialna tablica z projektorem, tablica na temat parków narodowych i ekologiczna mapa Polski. Koszt to prawie 43 tys. zł, w tym 90% to dotacja Funduszu. Nowa sala w miejscu obecnej klasy biologicznej ma być gotowa przed końcem listopada.

- To bardzo praktyczny projekt i chętnie wypełniliśmy wniosek - mówi Ryszard Jamroży, dyrektor szkoły podstawowej w Ińsku. Dzięki pracowni dzieci będą mogły praktycznie przeprowadzać badania wody czy też powietrza. Za uzyskane środki dokonaliśmy remontu sali oraz zakupu niezbędnego sprzętu. Teraz dzieci na zajęciach z przyrody czy biologi będą mogły same dokonywać pomiarów czystości wód, gleby czy też powietrza. W szkole powstało też Koło Ekopracowni gdzie dzieci popołudniami po zajęciach szkolnych będą mogły zagłębiać tajniki ekosystemów.

Eko-Pracownia to nowy program dla szkół podstawowych i średnich, które mogą otrzymać dofinansowanie w formie dotacji do maksymalnie 50 tys. złotych na modernizację i doposażenie pracowni w sprzęt i materiały do edukacji ekologicznej, zakup pomocy naukowych przydatnych na lekcjach przyrody, biologii, geografii, chemii i fizyki; wyposażenia, w tym komputerów i mebli, pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, a także prace remontowe. Fundusz w ramach pierwszej edycji programu Eko-Pracownia przekaże Beneficjentom ponad 575 tysięcy złotych. Dzięki temu w regionie powstanie 13 sal edukacyjnych między innymi w Stargardzie, Sianowie, Bierzwniku, Szczecinku, Łubowie, Gościnie, Węgorzynie i Wałczu. Łączny koszt prac to ponad 640 tysięcy złotych.

- W ramach szerszego programu ekopracowni dzieci będą również miały zajęcia w terenie, w tym na terenie kopalni żwiru, gdzie będą mogły zobaczyć sposób rekultywacji miejsca, z którego dotychczas wydobyto żwir – dodaje dyrektor Jamroży. Istotną sprawą jest również fakt, że znajdujemy się w otulinie Ińskiego Parku Krajobrazowego, którego ochrona ekosystemu jest bardzo istotna. Na zajęciach dzieci same będę dokonywać pomiarów i działać w celu ochrony przyrody.

Kolejna Kolejowa Stacja Rowerowa w Gminie Ińsko. Rowerzyści ...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński