Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś wyjątkowa prezentacja w Multikinie, zobacz wielką batalistykę [wideo]

Marek Jaszczyński [email protected]
Film "Kolberg" z 1945 roku będzie wyświetlany w Multikinie. To film związany ze Szczecinem przez osobę aktora Heinricha George i z naszym regionem, bo zdjęcia realizowano w Trzebiatowie.

Gdzie można zobaczyć film?

Film jest wyświetlany w ramach konferencji historyczno - filmoznawczej pod tytułem "Konstelacja Szczecin. Szczecińscy aktorzy w kinie okresu międzywojennego" poświęconej historii kina okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem roli i miejsca aktorów niemieckich urodzonych w Szczecinie.

17.30 - Wprowadzenie do filmu "Kolberg" - Dr. Uwe Schröder,
Dyrektor Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie ( ok.15 min)

17.45 - "Kolberg", reż Veit Harlan, ( Multikino/Galaxy III piętro)

Film opowiada o obronie Kołobrzegu z 1807 roku, kiedy to mieszczanie bronili miasta przed armią francuską. Scenarzyści filmu posłużyli się manipulacją w rzeczywistości waleczność obrońców Kołobrzegu nie zmieniła całościowego obrazu wojny - miasto zostało później wydane Francuzom bez walki na mocy traktatu pokojowego. Bohaterstwo kołobrzeskich Niemców miało więc wymowę wyłącznie moralną.

Jednak należy pamiętać o tym, że film powstał w określonym celu. Był to obraz propagandowy, który miał oddziaływać na społeczeństwo niemieckie w chwili, gdy do granic Rzeszy zbliżały się wojska aliantów. Jako jedni z pierwszych film zobaczyli oblężeni obrońcy portu we francuskim La Rochelle, taśmę z filmem zrzucono 30 stycznia 1945 roku niemieckim żołnierzom na spadochronie. Również w bombardowanym Berlinie tego samego dnia odbył się pokaz filmu, publiczność stanowiła niewielka grupa nazistów.

Film został zrealizowany z wielkim rozmachem. Kosztował 8,5 mln marek, zdjęcia do filmu powstawały w Kołobrzegu, Trzebiatowie i pod Berlinem. W celu realizacji scen ze zniszczonego i palącego się miasta wybudowano w okolicach Berlina wiele budynków mających imitować Kołobrzeg. Podczas gdy niemiecka armia miała coraz większe trudności z odbudowywaniem swojego stanu liczebnego, do kręcenia filmu jako statyści były wykorzystywane jednostki Wehrmachtu, by zapewnić filmowi wiarygodnych wizualnie żołnierzy w scenach batalistycznych. Dla ukazania Kołobrzegu w zimowej scenerii w okresie letnim kiedy realizowano zdjęcia Harlanowi dostarczano sto wagonów soli mającej być filmowym śniegiem.

W filmie występuje Heinrich George, właściwie Georg August Friedrich Hermann Schulz (ur. 9 października 1893 r. w Szczecinie, zm. 26 września 1946 w Oranienburgu) niemiecki aktor teatralny i filmowy, dyrektor Teatru im. Friedricha Schillera w Berlinie. W "Kolbergu" wcielił się w postać bohaterskiego burmistrza Kołobrzegu Nettelbecka. Po wojnie aresztowany przez Sowietów i osadzony w specjalnym obozie NKWD Sachsenhausen, gdzie zmarł po operacji ślepej kiszki

Filmowy Wrocław zagrał w filmie Trzebiatów, zobaczcie sami:

Film to wielka batalistyka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński