Dziś rozpoczyna się rok szkolny. Nowa matura i 6-latki w szkole [KALENDARZ]

sxc.hu
Dziś zaczyna się nowy rok szkolny.
Dziś zaczyna się nowy rok szkolny. sxc.hu
Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny 2014/2015. Uczniów czeka wiele zmian. Przedszkolaki rozpoczną naukę języków, etyka będzie dla wszystkich chętnych, wprowadzone zostaną też nowe egzaminy sprawdzające wiedzę.

Najważniejsza zmiana to sześciolatki, które muszą obowiązkowo pójść do szkoły.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wejdzie w życie przepis, według którego klasy pierwsze szkoły podstawowej nie mogą liczyć więcej niż 25 uczniów.

Od 1 września 2014 r. zmienią się także warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.

Przedszkolaki rozpoczną naukę języka obcego, jeśli dyrektor przedszkola lub osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego podejmie decyzję o nauce języków obcych już od września tego roku. Od 2015 roku przedszkole będzie miało obowiązek zapewnić zajęcia z języka obcego dla pięciolatka, od 1 września 2017 roku dla dzieci w każdym wieku.

W podstawie programowej znajdzie się również przygotowanie do posługiwania się językiem mniejszości narodowej lub etnicznej lub językiem regionalnym dzieci należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

Lekcje etyki będą organizowane nawet dla jednego ucznia. Rozporządzenie MEN skreśla przepis, który uzależnia możliwość utworzenia grupy międzyszkolnej lub pozaszkolnego punktu katechetycznego od zgłoszenia co najmniej trzech uczniów. Uczniowie lub rodzice od nowego roku szkolnego będą musieli złożyć oświadczenie w formie pisemnej, z zachowaniem dotychczasowej możliwości jego zmiany. Pisemne oświadczenia powinno zawierać będą informację o tym, kto będzie chodził na religię, a kto na etykę (lub na oba przedmioty jednocześnie).

Maturzyści zmierzą się z nową maturą. Maturzysta obowiązkowo będzie zdawał egzamin z jednego przedmiotu dodatkowego. Nowy zapis dotyczący matury podyktowany jest wymogami jakie stawiają uczelnie wyższe absolwentom liceów.

W części pisemnej egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych maturzysta będzie zdawał na poziomie podstawowym, z przedmiotów dodatkowych tylko na poziomie rozszerzonym.

W przypadku egzaminu z języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.

Ustne egzaminy maturalne nie będą podzielone na poziomy. Lista przedmiotów, które będą mogli wybrać maturzyści, nie ulegnie zmianie, jednak każdy z nich zdawany będzie na poziomie rozszerzonym.

Maturzysta, oprócz jednego obowiązkowego przedmiotu, będzie mógł przystąpić do egzaminu z pięciu innych - w sumie tak jak obecnie, będzie mógł zdawać egzamin z sześciu przedmiotów.

Sprawdzian szóstoklasisty przeprowadzany od nowego roku szkolnego 2014/2015 będzie składał się z dwóch części - pierwsza sprawdzi wiadomości ucznia z języka polskiego i matematyki oraz umiejętność ich wykorzystania w zadaniach osadzonych w kontekście przyrodniczym lub historycznym.

Druga część egzaminu gimnazjalnego będzie dotyczyła wiadomości i umiejętności ucznia z języka obcego nowożytnego, z którego uczeń miał zajęcia w szkole. Sprawdzian szóstoklasisty będzie przeprowadzony w jednym dniu. Pierwsza część będzie trwać 80 minut, a druga 45.
Kalendarz roku szkolnego:

Rozpoczęcie roku szkolnego - 1 września 2014 r.

Zimowa przerwa świąteczna - 22 - 31 grudnia 2014 r.

Ferie zimowe - 19 stycznia - 1 lutego 2015 r.(województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie)

Wiosenna przerwa świąteczna - 2 - 7 kwietnia 2015 r.

Zakończenie roku szkolnego - 26 czerwca 2015 r.

Wakacje - 27 czerwca - 31 sierpnia 2015 r.

Egzaminy:

Sprawdzian szóstoklasisty -1 kwietnia 2015 r.

Egzamin gimnazjalny - 21 - 23 kwietnia 2015 r.

Matura - 4 - 29 maja 2015 r.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
koło fajny

koniec wakacjiiiiiii nastał smutny dzień dzieciaczki trzeba wyjąc z szafki plecaczki  hehehehehehehehe

 

Dodaj ogłoszenie