Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziki w województwie zachodniopomorskim policzone przez drony. Jest ich wciąż za dużo

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Drony policzyły dziki w dwóch zachodniopomorskich powiatach: gryfińskim i myśliborskim. Wynik? Wciąż jest ich za dużo. Zapowiada się więc wielkie strzelanie.

Drony liczyły dziki w dwóch południowych powiatach województwa zachodniopomorskiego: w gryfińskim i myśliborskim. Miejsca wybrano nieprzypadkowo. Po pierwsze, według szacunków, w tym rejonie populacja dzików jest największa, a po drugie, to tam istnieje szczególne zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF) - zakaźną chorobą wirusową, na którą podatne są świnie domowe i dziki.

Jak się dowiedzieliśmy, jest jeszcze jeden powód ograniczenia liczenia do wyznaczonych terenów - finansowy. Wykorzystanie dronów jest kosztowne. Gdyby się zdecydowano objąć liczeniem całe województwo, koszt usługi sięgnąłby 20 mln zł.

Jakie są wyniki liczenia? W powiecie gryfińskim do badania wyznaczono teren 300 ha. Dron wyposażony w czujnik podczerwieni z algorytmem identyfikującym gatunek zwierzęcia wyliczył, że na tym obszarze żyje 9 dzików (czyli 2,94 na km kw.). Z kolei w powiecie myśliborskim dron zliczał dziki z nieco większego obszaru, z 389 ha. Tu wynik był wyższy. Na wyznaczonym terenie przebywały 33 dziki (8,5 zwierzęcia na km kw.).

ZOBACZ TEŻ:

- To dużo za dużo - przyznaje dr Maciej Prost, Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - Naszym celem jest osiągnięcie wyniku 0,1 dzika przypadająca na jeden kilometr kwadratowy.

Maciej Prost tłumaczy, że wtedy zostanie przerwana transmisja wirusa pomiędzy dzikami i zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby zostanie znacznie zminimalizowane.

- Wirus po jakimś czasie zniknie ze środowiska - podkreśla Maciej Prost.

Aby osiągnąć ten wynik, wciąż potrzebny jest odstrzał dzików. Prowadzone są dwa rodzaje odstrzału: sanitarny i wynikający z planu łowieckiego. Ten pierwszy, który ma być realizowany zgodnie z wytycznymi GLW i z Programem Zwalczania ASF na rok 2022 r. jeszcze się nie rozpoczął - pod koniec marca zakończył się dopiero odstrzał sanitarny wykonany na wniosek Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii (zgodnie z rozporządzeniem wojewody) uzupełniający ubiegły rok. Łącznie w 2021 r. i przez pierwsze trzy miesiące 2022 r., zastrzelono 37977 dzików.

- Plan odstrzału sanitarnego zrealizowano więc w ponad 77 proc. - twierdzi nasz rozmówca.

Harmonogram na 2022 r. na razie nie jest realizowany - nie ma jeszcze rozporządzenia, które by to zadanie porządkowało. Wkrótce natomiast rozpocznie się u nas odstrzał łowiecki, w czasie którego koła łowieckie zastrzelą podobną liczbę zwierząt co w odstrzale sanitarnym. Na jego wykonanie myśliwi będą mieli czas do końca marca 2023 r.

ZOBACZ TEŻ:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński