Strona Kobiet

Dziesięć przykazań zdrowego serca z okazji Tygodnia dla Serca

Z okazji zbliżającego się Tygodnia dla Serca warto zrobić zdrowotny rachunek sumienia i poznać 10 przykazań, dzięki którym zmniejszone zostanie ryzyko

pexels.com

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/12] Następne

Choroby serca – jak ich uniknąć?

Z okazji zbliżającego się Tygodnia dla Serca warto zrobić zdrowotny rachunek sumienia i poznać 10 przykazań, dzięki którym zmniejszone zostanie ryzyko nadciśnienia i zawału.

Aż 46% Polaków każdego roku umiera właśnie z powodu chorób serca. Dlaczego tak się dzieje?

- Choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, miażdżyca to najpopularniejsze schorzenia cywilizacyjne występujące w Polsce. Główne czynniki wpływające na ich występowanie to zbyt mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i pracy oraz nieracjonalny sposób odżywiania – nadmierne spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, z dużą zawartością tłuszczów nasyconych, cukrów prostych i soli – w konsekwencji prowadzący do rozwoju nadwagi i otyłości, a później cukrzycy. Rosnące tempo życia, ciągłe narażenie na stres i napięcie nerwowe, a także zażywanie używek również prowadzi do zwiększonego napięcia układu nerwowego i nadmiernej aktywności adrenergicznej, co pogarsza funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego – wyjaśnia dr n. med. Beata Goleniewska, kardiolog z poradni specjalistycznych Salve w Łodzi.

Prezentujemy dziesięć przykazań zdrowego serca, czyli czego unikać, aby serce biło jak najdłużej w zdrowiu.

Polecamy