MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Świętego Patryka 2024: symbole, historia, ciekawostki. Kiedy wypada i jak się go obchodzi? Święto z Irlandii słynne na cały świat!

Emil Hoff
Emil Hoff
Agnieszka Szmaj
Agnieszka Szmaj
Wideo
od 7 lat
Dzień Świętego Patryka obchodzony jest zawsze w marcu. To święto narodowe Irlandii, ale jego obchody wykraczają daleko poza jej granice. Tego dnia świętuje się m.in. w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce. Skąd wziął się Dzień Świętego Patryka, jakie symbole mu towarzyszą i jak się go obchodzi? Poznaj ciekawostki o tym wyjątkowym święcie.

Spis treści

Kiedy jest Dzień Świętego Patryka 2024?

Dzień Świętego Patryka obchodzi się co roku 17 marca. W 2024 r. data wypada w niedzielę. To świetnie się składa – obchody tego święta wiążą się zawsze z beztroską zabawą, przeważnie połączoną ze spożywaniem alkoholu w tej czy innej postaci. Jeśli zamierzacie przyłączyć się do obchodów, w tym roku możecie zaplanować cały weekendowy wypad z okazji Dnia Świętego Patryka.

W marcu katolicy obchodzą Dzień św. Patryka. Tradycja ta wywodzi się wprawdzie z Irlandii, ale dziś święto jest obchodzone na całym świecie, także w
W marcu katolicy obchodzą Dzień św. Patryka. Tradycja ta wywodzi się wprawdzie z Irlandii, ale dziś święto jest obchodzone na całym świecie, także w Polsce, często z przymrużeniem oka. To okazja do dobrej zabawy na progu wiosny. Kiedy dokładnie jest Dzień Świętego Patryka i jak się go obchodzi? Sue Zellers, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Święty Patryk – kim był patron Irlandii?

Dzień Świętego Patryka obchodzi się na cześć jednego z najbardziej rozpoznawalnych świętych na świecie. Święty Patryk przyszedł na świat prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. Jeszcze, gdy był młodym chłopakiem, został porwany i sprzedany do niewoli, w wyniku czego trafił do Irlandii. Pracował tam jako pasterz, a po sześciu latach udało mu się uciec i dostać do Galii.

Przyjął święcenia kapłańskie i choć chciał wracać do ojczyzny, to we śnie usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i ewangelizował jej mieszkańców. W wyniku jego pracy misyjnej większa część wyspy nawróciła się na chrześcijaństwo, a w Irlandii zaczęła być powadzona zorganizowana forma działalności kościelnej. Prawdopodobnie Patryk zmarł w 461 roku, a 17 marca, kiedy obchodzimy Dzień Świętego Patryka, to przypuszczalna data jego śmierci.

Święty Patryk to patron Irlandii i Nigerii. Dzień, w którym obchodzi się jego wspomnienie, jest wolny od pracy w:

  • Irlandii,
  • Irlandii Północnej,
  • Nowej Fundlandii i Labradorze,
  • na Montserrat.
Flaga Irlandii niesiona w paradzie z okazji Dnia Świętego Patryka
Z okazji Dnia Świętego Patryka nie tylko w Irlandii organizowane są huczne parady. Svetlanais/gettyimages.com

Czytaj też: Pierwszy dzień wiosny 2024. Kiedy zaczyna się kalendarzowa i astronomiczna wiosna? Gdzie najlepiej wyjechać wiosną?

Dzień Świętego Patryka – symbole święta

Z Dniem Świętego Patryka słusznie kojarzy się kolor zielony. To narodowa barwa Irlandii, która nie tylko nawiązuje do krajobrazu wyspy, ale także symbolizuje koniczynę, którą przypisuje się według tradycji św. Patrykowi. 17 marca Irlandczycy ubierają się na zielono, zakładają zielone peruki, a nawet farbują na ten kolor włosy i zarost.

Trójlistna koniczyna – shamrock – to zresztą również symbol Dnia Świętego Patryka i Irlandii. Choć w przeszłości wykorzystywano ją głównie w sferze religijnej (według legendy św. Patryk użył jej do zobrazowania istoty Trójcy Świętej), obecnie stała się nieodłącznym elementem kultury świeckiej. Jest też symbolem mającym przynieść szczęście i pomyślność.

Zabarwiona na zielono rzeka Chicago - część obchodów Dnia Świętego Patryka
W Dzień Świętego Patryka na zielono barwi się też rzeki - i to nie tylko w Irlandii. Na zdjęciu zabarwiona na zielono rzeka Chicago. air420/gettyimages.com

Czytaj też: 12 najlepszych miejsc w Polsce na powitanie wiosny. Gdzie jest najpiękniej na przedwiośniu i wczesną wiosną? Gdzie wybrać się już teraz?

Tradycje na Dzień Świętego Patryka

Nie tyle symbolem Dnia Świętego Patryka, co jego ważnym elementem, jest tradycja picia whiskey, której obowiązkową szklankę tego dnia nazywa się „dzbanem Patryka”.

Z kolei w innych krajach, które obchodzą Dzień Świętego Patryka, tradycją jest picie tego dnia zielonego piwa. Co ciekawe, zwyczaj nie pochodzi z Irlandii, ale wprowadzili go potomkowie Irlandczyków, którzy w XIX i XX wieku wyemigrowali do USA. Od niedawna zielone piwo w Dzień Świętego Patryka serwuje się również w Irlandii, ale głównie ze względu na oczekujących tego turystów.

Piwo z zieloną koniczyną z okazji Dnia Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka ma swoje nieodłączne symbole: kolor zielony, trójlistna koniczyna i zielone piwo. Liudmila Chernetska/gettyimages.com

Na świecie Dzień Świętego Patryka obchodzi się także przez podświetlanie na zielono znanych miejsc. W przeszłości zieleniły się m.in.:

  • wieża telewizyjna w Berlinie,
  • opera w Sydney,
  • Góra Stołowa w RPA,
  • ratusz w Poznaniu,
  • Krzywa Wieża w Pizie.

Oprócz tego 17 marca w wielu krajach odbywają się pokazy irlandzkich tańców i muzyki. Kiedy jest Dzień Świętego Patryka, na ulice, nie tylko w Irlandii, wychodzą parady organizowane z tej okazji. To jedno z najhuczniej obchodzonych świąt w Irlandii.

A wy obchodzicie Dzień Świętego Patryka?

Fontanna Neptuna w Gdańsku, podświetlona na zielono z okazji Dnia św. Patryka.
Dzień św. Patryka obchodzi się także w Polsce. Ostatecznie Polska, podobnie jak Irlandia, jest w przeważającej mierze katolicka. Na zdjęciu Fontanna Neptuna w Gdańsku, podświetlona na zielono z okazji Dnia św. Patryka. Przemyslaw Swiderski / Polska Press
Pokaz tańca irlandzkiego
Pokaz tańca irlandzkiego z okazji Dnia św. Patryka w tawernie Stary Port w Chorzowie, 2013. Fot. Marzena Bugala -Azarko/ Polska Press

Czytaj też: Zmiana czasu na letni w 2024 r. Kiedy przestawiamy zegarki, w którą stronę i jak zmiana czasu wpływa na podróżowanie?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Świętego Patryka 2024: symbole, historia, ciekawostki. Kiedy wypada i jak się go obchodzi? Święto z Irlandii słynne na cały świat! - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński