Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa nowe platany na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Drzewka mają już 6 metrów!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Dwa nowe platany klonolistne rosną już na szczecińskich Jasnych Błoniach. Sadzonki mają około 50 cm obwodu pnia i ponad sześć metrów wysokości. Zostały posadzone w miejscach, w których brakowało starych drzew.

Nowe sadzonki są objęte trzyletnią gwarancją. Jak się dowiedzieliśmy, przy nasadzeniach wykorzystane zostało zjawisko mikoryzy polegające na współżyciu korzeni z grzybami. Symbioza mykorytyczna umożliwia grzybom zaopatrzenie w związki organiczne, wytwarzane przez rośliny w procesie fotosyntezy. W zamian rośliny zaopatrywane są przez strzępki grzyba w związki mineralne, głównie fosforowe i azotowe. Grzyby mykoryzowe wytwarzają także hormony roślinne, które po wniknięciu do organizmu rośliny regulują jego wzrost i rozwój.

Łączny koszt ich posadzenia i późniejszej pielęgnacji oszacowano na 28 tys. zł.

Po dosadzeniu brakujących w platanowej alei drzew, na Jasnych Błoniach rośnie obecnie 214 platanów - to największe i najbardziej okazałe skupisko platanów w Polsce. Tworzy jedno z najbardziej rozpoznawalnych zakątków Szczecina, które m.in. dzięki przyrodzie, tzn. krokusom i platanom, zna cała Polska. Niektóre z rosnących tu drzew mają nawet 28 m wysokości, a obwód ich pnia przekracza 3,5 m. Zostały tu posadzone w 1926 r.

W Szczecinie jest obecnie 46 pomników przyrody (tworzy je w sumie 300 drzew). Status ten posiadają przede wszystkim pojedyncze, zabytkowe drzewa, ale również grupy drzew, aleje i szpalery. Wśród nich najlepiej znanym pomnikiem przyrody jest podwójna Aleja Platanów klonolistnych na Jasnych Błoniach.

Pomniki przyrody stają się pomnikami, kiedy zostaną uznane za warte ochrony.

- Aby drzewo zostało pomnikiem przyrody musi spełniać jedno z dwóch kryteriów - tłumaczy Marta Safader-Domańska, Ogrodnik Miasta. - Musi być wyjątkowe. Powody jego wyjątkowości mogą być różne. To są często względy historyczne, ale także estetyczne czy krajobrazowe. Drugim kryterium, które warunkuje przyznanie drzewu status pomnika przyrody jest wielkość obwodu pnia, oczywiście w zależności od gatunku.

Wniosek o wpisanie drzewa do księgi pomników przyrody może zgłosić każdy - z odpowiednim uzasadnieniem. Tę propozycję (na podstawie Ustawy o Ochronie Przyrody) musi jeszcze zaakceptować Rada Gminy. Jak podkreśla Ogrodnik Miasta, wszystkie szczecińskie pomniki przyrody są pod stałą opieką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński