Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duża woda może dotrzeć do Szczecina. 12 Brygada w gotowości bojowej

Sławomir Włodarczyk
Główne zadania żołnierzy to udzielanie pomocy w ewakuacji ludności i mienia, wsparcie akcji zapewniających przejezdność szlaków komunikacyjnych, naprawa i odbudowa zniszczonych dróg i mostów. W „wolnej chwili” żołnierze umacniają brzegi Odry workami z piaskiem.
Główne zadania żołnierzy to udzielanie pomocy w ewakuacji ludności i mienia, wsparcie akcji zapewniających przejezdność szlaków komunikacyjnych, naprawa i odbudowa zniszczonych dróg i mostów. W „wolnej chwili” żołnierze umacniają brzegi Odry workami z piaskiem. Fot. DPI MON
Żarty się skończyły. Za kilka dni na Pomorze Zachodnie dopłynie fala powodziowa. Hydrolodzy nie wykluczają lokalnych podtopień, a nawet wystąpienia Odry z brzegów.

W związku z sytuacją, żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej zostali postawieni w stan gotowości bojowej.

- Działają już na Wiśle w okolicy Warszawy. Do dyspozycji dowódcy 2 Brygady Saperów w Kazuniu oddelegowaliśmy pododdział żołnierzy ze sprzętem - mówi "GŁOS-owi" kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 BZ. - W związku z prawdopodobnym zagrożeniem powodziowym w korycie Odry 150 żołnierzy wraz ze sprzętem zostało przegrupowanych do batalionu zaopatrzenia 12 DZ w Kobylance. W razie zagrożenia będą użyci do niesienia pomocy powodzianom na odcinku od Kostrzynia do Szczecina. Kolejnych 100 żołnierzy oczekuje w gotowości bojowej w koszarach w Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim.

Żołnierze biorą udział w akcjach ratowniczych w niemal wszystkich regionach zalanych przez wodę.

- Do działania w rejonie Sandomierza weszły śmigłowce transportowe Mi-17. Wspierają akcję umacniania wałów przeciwpowodziowych (transport i zrzut worków z piaskiem) oraz ewakuację ludności - mówi płk Sylwester Michalski, rzecznik prasowy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. - Dodatkowych 400 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych skierowanych zostało do Wrocławia. Aktualnie na terenie ośmiu województw w akcjach przeciwpowodziowych uczestniczy 2250 żołnierzy, także z 12 Dywizji Zmechanizowanej.
Na wypadek pogorszenia się sytuacji, w gotowości do użycia w akcji przeciwpowodziowej pozostaje ponad 7000 żołnierzy, również z 12 BZ w Szczecinie, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt: pływające transportery, łodzie saperskie, ciężki sprzęt inżynieryjny, rożnego typu terenowe pojazdy samochodowe oraz śmigłowce transportowe.

Użycie wojska w akcji przeciwpowodziowej jest realizowane na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez wojewodów.

- Grupy kierowane bezpośrednio do akcji realizują zadania w porozumieniu z lokalnymi władzami samorządowymi - wójtami i burmistrzami oraz z innymi służbami zaangażowanymi w walkę z żywiołem - dodaje ppłk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Dowódcy Wojsk Lądowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński