Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe pieniądze na szczecińską onkologię przedłużyłyby życie pacjentów lub pomogłyby ich wyleczyć

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Co roku w Polsce na raka umiera 100 tys. osób. To jeden z najgorszych wyników w UE. Ubiegłotygodniowa awantura w Sejmie dotycząca finansowania TVP, zwróciła także uwagę na problem tragicznego stanu polskiej onkologii. Przeznaczenie 2 mld zł na media publiczne, zamiast na pomoc chorym na raka - jak chciała tego opozycja - przyczyniło się do wzmożenia dyskusji na temat stanu rodzimej onkologii.

Zapytaliśmy się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie jak wygada sytuacja pacjentów onkologicznych w ich szpitalu.

We wtorek w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie zostało otwarte jedyne w województwie Centrum Urazowe dla dorosłych i dzieci. To pomoc dla ok. 30 proc. pacjentów więcej, większa przestrzeń i najnowocześniejszy sprzęt. Prace w ramach Centrum Urazowego obejmowały Szpitalny Oddział Ratunkowy, Pediatryczną Izbę Przyjęć i dawny oddział intensywnej terapii. Powstanie Centrum to efekt wprowadzonej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, z założeniem utworzenia w każdym województwie jednego Centrum Urazowego dla dzieci i dla dorosłych. Szpital przy ul. Unii Lubelskiej mógł sprostać temu zadaniu, gdyż posiada wszystkie jednostki przeznaczone dla dzieci i dorosłych - od Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, znajdującego się w bezpiecznej bliskości lądowiska dla śmigłowców, po wysokospecjalistyczne kliniki o profilu zabiegowym, dysponujące całodobowym dostępem do zintegrowanego bloku operacyjnego. CZYTAJ WIĘCEJ: SOR w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej. Jedyny taki w regionie<script class="XlinkEmbedScript" data-width="854" data-height="480" data-url="//get.x-link.pl/09f64f7c-c631-ae93-321c-a2b4681d85d8,6e830633-90be-5536-39f3-c5598c182081,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Zobacz jedyny taki SOR w województwie od środka [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Od ubiegłego roku zwiększyła się o około 30 proc. liczba udzielanych świadczeń w ramach hospitalizacji i specjalistycznych porad hematologicznych. A to z powodu likwidacji Oddziału Hematologii w 109 Szpitalu Wojskowym - informuje dr n. med. Joanna Woźnicka, rzeczniczka prasowa szpitala. - Dodam, że po likwidacji oddziału i poradni NFZ nie przekazał środków finansowych dla naszego szpitala w ramach ryczałtu na realizację tej opieki.

Jak długo się czeka teraz do lekarza?

W tej chwili pacjenci posiadający kartę DILO (specjalna karta dla chorych na nowotwory - Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) są przyjmowani bez zbędnej zwłoki. Kliniki i poradnie onkologiczne w przypadku pilnym mogą przyjąć pacjentów w lutym/marcu b.r., natomiast w przypadku stabilnym w sierpniu/październiku/listopadzie b.r. w zależności od profilu prowadzonej działalności.

Koronawirus w Szczecinie? Znamy kolejne wyniki badań [NOWE INFORMACJE]

Szpital zapewnia, że pacjenci z podejrzeniem lub potwierdzeniem nowotworu nie czekają w kolejkach w znaczący sposób dłużej.

- Natomiast występują problemy z terminem oczekiwania na wyniki badań obrazowych: TK, NMR (2-4 tygodni) i ekspertyz histopatologicznych (2-4 tygodni), w związku z brakiem specjalistów w pracowniach diagnostycznych - mówi rzeczniczka prasowa.

Czy dodatkowe pieniądze pozwoliłyby zrealizować potrzeby szpitala i czy poprawiłyby sytuację pacjentów onkologicznych?

- Planujemy utworzenie ośrodka radioterapii, zakup i unowocześnianie sprzętu diagnostycznego, pozyskanie nowych kontraktów na świadczenia w programach lekowych na leczenie nowotworów głowy i szyi, mięsaków i nowotworów piersi oraz zatrudnienie specjalistów w różnych dziedzinach.

Najlepszy pediatra w Szczecinie. Do kogo wybrać się z chorym dzieckiem? Internauci polecają tych lekarzy - polecani lekarze pediatrzy w Szczecinie wg. internautów. Zobacz, kogo polecają internauci >>>

Gdzie do pediatry w Szczecinie? TOP 12 według internautów. N...

Szpital chciałby zatrudnić dodatkowo onkologów, radiologów, patomorfologów, pielęgniarki szczególnie ze specjalizacją onkologii klinicznej.

Pieniądze przydałyby się też na szerszy dostęp do terapii lekowych z wykorzystaniem leków dopuszczonych do obrotu na terytorium UE a nie objętych refundacją w kraju (programy lekowe i chemioterapia).

- Zwiększenie dostępu do wykorzystywanych na świecie rutynowo technologii lekowych zwiększyłoby szanse wielu pacjentów na dobre efekty terapeutyczne, w tym wyleczenie bądź przedłużenie okresu przeżycia - twierdzi Monika Woźnicka. - Stąd wskazanym by było zwiększenie nakładów finansowych na leczenie.

Zobacz również: Zagrożenie koronawirusem w regionie. Szkoły i przedszkola nie będą przyjmować chorych dzieci

Dyrektorzy placówek oświatowych z całego województwa otrzymali zalecenia dotyczące postępowania w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia epidemiologicznego.Szczegóły w galerii zdjęć! >>>

Zagrożenie koronawirusem w regionie. Szkoły i przedszkola ni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński