MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre wieści dla kierowców. Sekundniki nie znikną z ulic [wideo]

Marek Jaszczyński
Sekundniki chwalą szczecińscy kierowcy. Na razie są zakładane  nielegalnie, ponieważ nie ma przepisów, które umożliwiają montaż
Sekundniki chwalą szczecińscy kierowcy. Na razie są zakładane nielegalnie, ponieważ nie ma przepisów, które umożliwiają montaż Sebastian Wołosz
Resort infrastruktury i budownictwa zrezygnował z planów likwidacji urządzeń sprzężonych z sygnalizacją

Zdecydowały o tym przychylne opinie wojewodów z całej Polski.

- Informacje od wojewodów były przedmiotem analizy prowadzonej przez resort w celu określenia skutków, jakie powodują liczniki czasu w zakresie bezpieczeństwa i efektywności ruchu na drogach - mówi Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. - W oparciu o tę analizę resort zdecydował o podjęciu działań legislacyjnych mających na celu umożliwienie stosowania wyświetlaczy czasu w sygnalizacji świetl-nej na drogach.

Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa proces legislacyjny. Według stanu na dzień 16 maja 2016 roku, w Polsce funkcjonowało 736 wyświetlaczy czasu. U nas urządzenia montowane są od kilku lat i cieszą się dobrą opinią wśród kierowców i pieszych. Liczniki czasu światła można spotkać na 32 szczecińskich skrzyżowaniach. Ostatnie zamontowane w połowie lipca pojawiły się na 3 kolejnych skrzyżowaniach - Mieszka I - Wierzbowa, Mieszka I - Białowieska i Mieszka I - Milczańska. Kierowcy dzięki nim wiedzą, kiedy włączy się światło czerwone lub ile czasu będą jeszcze czekać na zielone. W planach miasta jest montaż liczników na kolejnych skrzyżowaniach.

Obecnie obowiązujące regulacje prawne nie dają możliwości stosowania wyświetlaczy czasu. - Przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach nie dopuszczają stosowania takich urządzeń w sygnalizacji świetlnej na drogach - wyjaśnia rzecznik.

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński