Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego zużywamy więcej gazu

Piotr Jasina
- Jakość gazu, który dociera do indywidualnych odbiorców i firm jest w normie - przekonują przedstawiciele Gazowni Szczecińskiej i Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa.

Gaz w liczbach

Gaz w liczbach

- 300 mln m sześc. - tyle gazu rocznie zużywają odbiorcy Gazowni Szczecińskiej (obszar dawnego województwa szczecińskiego i północnej części lubuskiego)
- 500 mln m sześc. - tyle gazu rocznie zużywają ZCh POLICE
- 274 tys. - liczba odbiorców gazu Gazowni Szczecińskiej

Gazownicy zapewniali, że wyższe opłaty za gaz nie wynikają z obniżenia jego wartości opałowej. Ich zdaniem, to efekt kilku czynników: pogody, większego zużycia, wzrostu cen gazu.

W ostatnich miesiącach do Gazowni Szczecińskiej wpłynęło około 300 reklamacji. Mieszkańcy domagali się weryfikacji wysokości rachunków za gaz, które były - ich zdaniem - zbyt wysokie. W porównaniu do analogicznych miesięcy lat poprzednich płacili nawet, dwu-, trzykrotnie więcej. Przed rokiem sytuacja była podobna, reklamacji było jeszcze więcej. Odbiorcy gazu narzekali na jego jakość, niską wartość opałową. Tłumaczyli, że gazomierze wykazują większe zużycie, mimo iż zainwestowali w ocieplenie domów, wymianę okien itd.

- Zgodnie z polskimi normami, jesteśmy zobowiązani dostarczać naszym odbiorcom gaz, którego ciepło spalania nie może być niższe niż 34 MJ/ m sześc. - mówił podczas wczorajszej konferencji Tomasz Bukowski, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Obrotu Gazem PGNiG, któremu podlega Szczecin. - W Gazowni Szczecińskiej w ostatnim kwartale ubiegłego roku średniomiesięczna wartość energetyczna gazu wynosiła 39,8 MJ/m sześc.

Jakość gazu jest monitorowana również przez Instytut Nafty i Gazu w Krakowie. Pracownicy niezależnego instytutu pobierają próbki w miejscach i terminach ustalanych tylko przez siebie. Nie stwierdzili odchyleń od normy.

Gazownicy także monitorują jakość gazu na bieżąco. To efekt ubiegłorocznych reklamacji i kontroli PGNiG. Wyniki badań zamieszczane są na stronach internetowych.

- W ciągu ostatnich czterech miesięcy wahania udziału metanu (stanowi o wartości opałowej) w składzie gazu ziemnego dostarczanego szczecińskim odbiorcom nie przekraczały 2 procent - zapewniał Wiesław Gurdak, dyrektor Oddziału Zakładu Dystrybucji Gazu Szczecin. - Od minimalnego 96,75 do 98,78 proc. Wahania ciepła spalania mogą być podobne.

Gazownicy powołali się również na Zakłady Chemiczne Police, które sprawdzają parametry gazu 3 razy na dobę. Wytwarzają z gazu amoniak potrzebny do produkcji nawozów azotowych, dlatego jakość jest dla nich bardzo ważna. Z ich danych wynika, iż dostarczany gaz był odpowiedniej jakości.
Skąd więc tak znaczące wzrosty opłat za gaz?

- Czynników jest wiele - tłumaczył Bukowski. - Temperatura, wilgotność, siła wiatru, ale także jakość izolacji, liczba mieszkań, temperatura powietrza utrzymywanego w pomieszczeniach czy też sprawność urządzeń gazowych. Mieliśmy święta, kiedy jesteśmy w domach, więcej ogrzewamy, więcej gotujemy. Także zmiana cen gazu oczywiście ma znaczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński