Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deweloperzy mają problem z terenami na Podzamczu koło Baszty Panieńskiej. Najpierw musi tam wejść archeolog

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Teren szczecińskiego Podzamcza to idealne miejsce na nowe inwestycje deweloperskie
Teren szczecińskiego Podzamcza to idealne miejsce na nowe inwestycje deweloperskie Andrzej Szkocki
Choć teren szczecińskiego Podzamcza to wprost idealne miejsce na nowe inwestycje deweloperskie, to deweloperzy mają z tymi działkami kłopot. Dlaczego?

Chodzi o działki między Basztą Panieńską a byłym hotelem Arkona. Zainteresowanych było nimi sporo firm, które planowały zabudowę mieszkalno-usługową. Wyobraźnia architektów i urbanistów podpowiadała szereg szczególnie atrakcyjnych inwestycji. Najpierw na tych nieruchomościach ma się pojawić archeolog.

Ta niezagospodarowana jeszcze część Podzamcza to cztery działki inwestycyjne, które należą do różnych firm. Każda z nich planuje przede wszystkim zabudować teren mieszkaniami czy hotelami z częścią usługową na parterze. Jedynym wspólnym punktem jest powstanie Rynku Warzywnego w środku zabudowy.

Co już wiemy na temat poszczególnych kwartałów tej części Podzamcza. Chodzi o cztery kwartały zabudowy - kwartał nr 2, 3, 5 i 6.

Kwartał nr 2 na hotel i usługi

Na kwartale nr 2, czyli terenie położonym pomiędzy ulicami: Panieńską, Rybaki, Warzywna i Kłodną (czyli na działkach nr 30/8, 30/9, 30/20, 30/27 obr. Szczecin 1037, gm. Szczecin) na razie nic się nie dzieje, bo choć Konserwator Zabytków wydał kilka decyzji określających rodzaj i zakres niezbędnych badań archeologicznych, to inwestor odwoływał się do Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego (ostatnia decyzja nr 923/2021 z dn. 24 maja 2021 r.).

- Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie - mówi Agnieszka Kowalówka, starszy inspektor ds. ochrony zabytków archeologicznych z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie i dodaje: - Inwestor, stosując się do zapisów odpowiednich dokumentów, powinien przed przystąpieniem do prac ziemnych zwrócić się do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych, ale taki wniosek do dzisiaj do nas nie wpłynął.

Właścicielem tej działki jest francuska spółka B&B Hotels zajmująca się prowadzeniem hoteli. W Szczecinie chcieli wybudować hotel z garażem i lokalami usługowymi.

Kwartał nr 3 - mieszkania i usługi

Z kolei w tzw. kwartale nr 3, czyli na działce położonej między już istniejącymi ulicami – Mała Odrzańska, Rybaki, Rynek Warzywny i ul. Kłodna ma powstać zabudowa mieszkalno-usługowa. To działka, której właścicielem jest spółka Pod Zamkiem 24, która dysponuje pozwoleniem na zabudowę mieszkalno-usługową, ale w lipcu 2021 r. złożyła wniosek o sporządzenie aneksu do umowy. Wojewódzki konserwator zabytków wydał w styczniu 2019 r. pozwolenie na przeprowadzenie robót budowlanych (zmienione później decyzją z marca 2020 roku).

- 10 sierpnia 2020 r. Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję pozwalającą na przeprowadzenie wyprzedzających wykopaliskowych badań archeologicznych w obrębie dwóch wykopów badawczych. Badania te zakończono
w październiku 2020 r. - mówi Agnieszka Kowalówka. - Z kolei 12 listopada 2020 r. ZWKZ wydał decyzję pozwalającą na
prowadzenie badań archeologicznych w trakcie realizacji inwestycji m.in. podczas odgruzowania i oczyszczania reliktów murowanej zabudowy oraz układania instalacji. Forma tych badań to nadzór archeologiczny. Badania trwają. Pozwolenie zostało wydane do 31 grudnia 2023 r.

Kwartał nr 5 - mieszkania i usługi

Podobnie wygląda pomysł na zagospodarowanie kwartału przy ul. Panieńskiej, sąsiadującego z nową inwestycją Grupy Orbus. To kwartał nr 5 położony pomiędzy ulicami: Panieńską, Rybaki, Rynkiem Warzywnym i Środową. Tutaj też mają powstać budynki mieszkalne z usługami w parterze. Właścicielem była do tej pory spółka Apartamenty pod Zamkiem, która dysponuje pozwoleniem na budowę.

Decyzja wydana we wrześniu określała rodzaj i zakres niezbędnych badań archeologicznych.

- Inwestor przed przystąpieniem do prac ziemnych powinien zwrócić się do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych na tej nieruchomości, ale taki wniosek jeszcze nie wpłynął do nas - twierdzi Agnieszka Kowalówka z WUOZ w Szczecinie.

A inwestycja powinna zostać zrealizowana do 29 listopada 2024 r.

Kwartał nr 6 - także mieszkania i usługi

Jeśli chodzi o kwartał nr 6, to tu sytuacja wygląda analogicznie. To inwestycja - zabudowa mieszkalno-usługowa, położona jest pomiędzy ulicami: Małą Odrzańską, Rybaki, Rynkiem Warzywnym i Środową. W lutym 2019 r. została wydana decyzja określająca rodzaj i zakres prac i niezbędnych badań archeologicznych.

- Wobec tego inwestor przed przystąpieniem do prac ziemnych powinien zwrócić się do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych na tym terenie - informuje Agnieszka Kowalówka z WUOZ i dodaje: - Taki wniosek do dnia dzisiejszego nie wpłynął do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Chodzi tu także o spółkę Apartamenty pod Zamkiem, a do końca listopada 2024 roku ma tam stanąć zabudowa mieszkalno-usługowa.

Wykopaliska na Podzmaczu

Sensacja na szczecińskim Podzamczu. Archeolodzy są w szoku! ...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński